Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » PŮLKA (října) patří Sokolovu

PŮLKA (října) patří Sokolovu

PŮLKA (října) patří Sokolovu

POZVÁNKA na filmovou přehlídku PŮLKA ( 16. – 18. října, Sokolov)

V polovině října hledejte svou rovnováhu na 15. ročníku originálního filmového festivalu Film Sokolov, který se uskuteční 16. – 18. října v sokolovském kině Alfa. Jedná se o ojedinělý počin na poli nesoutěžních filmových festivalů, jehož koncepce každý rok nabízí unikátní téma.

Film Sokolov 2015Pořadatelé festivalu letos kreativně pracují s tématem Půlka. Objeví se ve filmech, ale i v doprovodném programu, probíhajícím zejména v café P*DEL. Vždyť na poloviny, dva póly, poločasy dělíme od nepaměti. Co vše vás napadne k tématu Půlka?

„Být v půlce. V polovině života, v polovině cesty, v půlce filmu. Poledne, půlnoc, půlkruh, půlměsíc, poločas, poloviční sleva, půl hodiny, půlhodina. Poloviny mohou být identické, ale i naprosto odlišné. Dva poloostrovy nejsou jedním ostrovem, dvě pološera se nezhustí do tmy. Podle jakých kritérií vůbec něco půlíme? Je něco nerozpůlitelné? A leží střed opravdu v polovině?“  hlavní pořadatelka festivalu Hana Prokšová.

A pro koho je Film Sokolov určen? Pro všechny, kteří ocení pohodovou komorní atmosféru, nabitý filmový program a vyváženost intelektuální stravy i recesistní zábavy. Dobrá zpráva je také to, že vstup na festival je zcela zdarma, za což patří velký dík městu Sokolov a Ministerstvu kultury.

Filmy

shirin-2008-abbas-kiarostami-2Před dvěma lety jste měli možnost zhlédnout Věrnou kopii íránského režiséra Abbáse Kiarostamího. Letos se k tomuto tvůrci vracíme se snímkem Šírin z roku 2008, který patří do autorovy experimentální tvorby a je vyprávěn skrze prožívání filmových divaček. Další páteční film, australský Zapadákov režiséra Teda Kotcheffa, byl v roce 1971 uveden v oficiální soutěži Cannes, po několik následujících dekád byl však považován za ztracený. Před několika lety byl Zapadákov znovu objeven a téměř půlstoletí po svém vzniku zažívá svou renesanci – promítání na festivalech po celém světě doprovází ohlasy filmových kritiků, kteří film řadí ke klasice australské kinematografie. Třetí páteční film je osmdesátkovou klasikou na poli béčkových slasherů, Sleepaway camp z roku 1983 od Roberta Hiltzika s uhlazenou atmosféru amerického letního tábora prosycenou sexuálním objevováním a střetáváním holčičího a klučičího pólu přetne série velmi nápaditých vražd.

schmitkeSobotní filmový program načne inscenovaným dokumentem rakouského režiséra Ulricha Seidla z roku 1992 Se ztrátami se počítá. Snímek odehrávající se v pohraničí sleduje kontrasty dvou diametrálně odlišných světů, v nichž mají lidé přes všechny drobné rozdíly i nepřekonatelné propasti stejné potřeby a sny. A tak jen zbývá položit si otázku v dnešní Evropě čím dál aktuálnější: co vlastně rozdělují státní hranice? Další filmovou lahůdkou bude němý film Přemysla Pražského Batalion z roku 1927, který bude doprovázen živým hudebním doprovodem baskytaristy Tomáše Ledviny. Jako další bude uveden krátký absolventský film Jaromila Jireše Sál ztracených kroků. A v Čechách a pohraničí se ocitneme i večer s debutem Schmitke Štěpána Altrichtera. Poslední představení Peteera Bogdanoviche v sobě spojuje prvky Nového Hollywoodu a odkazy na velikány americké kinematografie, byl nominován na 7 Oscarů a dodnes je považován za jeden z milníků americké kinematografie. S dalším filmem na programu se přesuneme z prostor kina do kavárny, Klára Sodomková a Martin Jůza představí svou Vážnou známost. Jedná se o dvojprogram – tedy dva filmy natočené podle jednoho scénáře, po filmu budeme diskutovat s tvůrci o ženském a mužském pohledu na věc. Poslední film zůstává půlnočním překvapením, ale rozhodně se máte na co těšit.

Přednášky a doprovodný program

Umí naše kultura pochopit smrt jinak, než jako trapné nedopatření, jako selhání medicínskoprůmyslového komplexu? Jak jsme přišli na to, že “máme nárok” na “život věčný” a jak si toto očekávání projikujeme na vědecká opatření a metody? Nebyl by nekonečně dlouhý život peklem? Úskalí našeho polárního myšlení. Proč je nám těžko se upřímně radovat z toho, jak jednou předáme své místo spolupracovníkům, svůj dům dědicům a nahamoněné biogenní prvky rostlinám? Těmito a dalšími otázkami se bude na své přednášce zaobírat profesor Stanislav Komárek.

Konstanta žánru, autorská krize, formální ekvilibristika, divácká pozice? Co všechno může v kinematografii znamenat půlka? V neděli se můžete těšit na filmovou přednášku doktorky Jindřišky Bláhové, která přednáší na Katedře filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je šéfredaktorkou časopisu Cinepur.

Dále se můžete těšit na filmovědné trio DJ Deleuze, filmový kvíz v Café P*del, na party „nahoře s“, tanec u tyče, vtip o Aťce Janouškové a již tradiční nedělní výlet po krásách Sokolovské pánve.

Bližší informace hledejte na webu či Facebooku akce.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 633

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru