Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Večer českého dokumentu v kině Světozor

Večer českého dokumentu v kině Světozor

Večer českého dokumentu v kině Světozor

V pondělí 21. září v 18:30 se v pražském kině Světozor uskuteční každoroční Panel připravovaných českých dokumentů. Publikum bude mít v rámci série krátkých prezentací ojedinělou příležitost seznámit se s deseti vznikajícími dokumentárními projekty přímo od jejich tvůrců. V rámci večera bude slavnostně prezentován nový katalog připravovaných dokumentárních filmů Czech Docs 2015 – 2016. Večer završí předpremiéra dokumentu Češi proti Čechům, v němž režisér Tomáš Kratochvíl zachycuje své zkušenosti s životem v údajně nejhorším romském ghettu v Čechách.

I tento podzim se příznivci dokumentárního filmu můžou těšit na zajímavou událost, kterou od roku 2005 tradičně organizuje Institut dokumentárního filmu společně s Českým filmovým centrem. Panel připravovaných českých dokumentů bude i letos zdarma přístupný nejen filmovým profesionálům a novinářům, ale i široké veřejnosti. Také proto se akce uskuteční v pondělí 21. září, kdy se v kině Světozor pravidelně konají Dokumentární pondělky. Aktuální informace najdete na FB stránkách akce.

Na úvod večera bude představen nový tištěný katalog českých dokumentárních filmů Czech Docs 2015 – 2016, který ​je prezentací 89 připravovaných a 22 nově dokončených českých dokumentů. Smyslem katalogu vydaného v letošním roce pouze v angličtině, je zpřehlednit aktuální českou dokumentární produkci a představit ji především na zahraničních filmových festivalech. Online verze katalogu bude spuštěna v den akce na czechdocs.net také v českém jazyce.

Také v letošním roce bude mít publikum ve Světozoru ojedinělou příležitost seznámit se s 10 vybranými dokumentárními projekty v různých stádiích přípravy nebo výroby a přímo od jejich tvůrců a producentů se dozvědět o tvůrčích záměrech a tematickém zaměření připravovaných filmů. Každý projekt bude doplněn krátkou ukázkou.

„Pro letošní panel jsme připravili pestrou skladbu reprezentující aktuální českou dokumentární produkci. Můžeme se těšit na projekty související se současnými otázkami o naší národní identitě, o začlenění dalších národnostních a náboženských etnik, nebo na dokumentární filmy spjaté s rodinou a výchovou dětí. Problémy dnešní rodiny jsou zastoupeny tématy jako adopce romských dětí, povinné očkování, život s handicapem nebo vliv okolí na dospívání teenagerů. Střet starého a nového, analogového a digitálního, bude k vidění ve snímku o postupném zániku promítání z filmového pásu nebo i v sérii o významných českých fotografech, kterou zpracovávají mladí režiséři s vlastním autorským stylem,“ říká Markéta Šantrochová, vedoucí Českého filmového centra.

Po skončení prezentace bude večer pokračovat předpremiérovou projekcí dokumentu Češi proti Čechům, jehož režisér Tomáš Kratochvíl se poté, co ho opustila žena, odstěhoval z centra Prahy do údajně nejhoršího romského ghetta v Čechách. Zde ho vzal pod svá křídla nechvalně známý klan majitelů nemovitostí. Autor filmu neboli gadžo jim pomáhá opravit poničený dům a stává se doslova jedním z členů rodiny. Rozhodne se zjistit, co je příčinou úpadku ghetta, ve kterém našel svůj nový domov. Současně se účastní i protiromských pochodů a snaží se pochopit motivaci všech zúčastněných skupin. Půl roku po svém příchodu do ghetta zde gadžo spolu se svou bílou rodinou i s místními Romy slaví své třicáté narozeniny. Po projekci filmu bude následovat diskuze s režisérem Tomášem Kratochvílem.

„Jednu z nezastupitelných rolí dokumentaristů ve společnosti spatřuji v možnosti ukázat divákům známá témata v trochu odlišném úhlu pohledu. Tak jako v případě bohužel stále problematického soužití Čechů a Romů. Také proto jsme pro letošní Večer českého dokumentu vybrali předpremiéru snímku Čechy proti Čechům, jehož režisér Tomáš Kratochvíl ve filmu zachycuje své zkušenosti s životem v romském ghettu. Osobní angažmá tvůrce a přiblížení celé problematiky na základě konkrétního příběhu má podle mě mnohem větší potenciál sdělit divákům to podstatné o soužití Čechů s romskou komunitou než zkratkovité mediální zpravodajství,“ říká mluvčí Institutu dokumentárního filmu Filip Šebek. Partnerem projekce je MFDF Jihlava.

ČEŠI PROTI ČECHŮM KINO TRAILER – prac. obr i zvuk from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.

I v letošním roce připravili organizátoři společně s mediálním partnerem akce, dokumentárním portálem DAFilms, na stránkách www.dafilms.cz pro diváky streaming českého dokumentu. Od 14. do 20. září zde bude zdarma ke zhlédnutí snímek Lovu zdar! (ČR, 2014). Dokumentární esej Jaroslava Kratochvíla představuje svéráznou trojici mužů, které spojuje vášeň pro lov. Přehlídka všeho, co k myslivosti patří, začíná na dechovkovém bále, pokračuje v kuchyni, kde se vaří zvěřina, a končí na soutěžním klání v imitaci jelenů. Film je zároveň hlubším zamyšlením nad motivy člověka – lovce, který bohorovně rozhoduje o životě a smrti.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

IDF

Počet článků : 52

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru