Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Dny německé kinematografie na Zlín Film Festivalu

Dny německé kinematografie na Zlín Film Festivalu

Dny německé kinematografie na Zlín Film Festivalu

POZVÁNKA NA 55. ročník Zlín Film Festivalu (29. května – 4. června 2015)

Zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež do svého programu každoročně zařazuje tematickou sekci věnovanou jedné z národních kinematografií. Letos se dramaturgové festivalu rozhodli zaostřit na Německo.

V sekci Dny německé kinematografie se divákům představí více než 50 celovečerních filmů plus další novinky, které jsou součástí soutěží filmů pro děti, krátkých animovaných filmů, studentských filmů a Evropských debutů. Sekce je rozdělena do pěti částí:

Německé filmy pro děti
Německé filmy pro mládež
German Choice
Berlín – město plné příběhů
Novinky německé tvorby pro děti a mládež

Die Abenteuer des Prinzen Achmed1Vzácnou raritou v programu bude projekce nejstaršího zachovaného animovaného filmu Dobrodružství prince Achmeda (Die Abenteuer des Prinzen Achmed) režisérky Lotte Reinigerové z roku 1926, příběh vycházející z Pohádek tisíce a jedné noci. Chybět nebudou filmové adaptace dětských knih slavného autora Ericha Kästnera – např. Emil a detektivové (Emil und die Detektive) z roku 1931, Luisa a Lotka (Das doppelte Lottchen) z roku 1950 či Létající třída (Das fliegende Klassenzimmer) od loňského člena hlavní festivalové poroty a režiséra mnoha německých dětských filmů Tomyho Wiganda. Z filmů z 80. let 20. století zaujme dětská road movie Dobrodružství na řece (Flussfahrt mit Huhn) režiséra Arenda Agtheho, který osobně představí nejen tento starší film, ale i svůj nejnovější počin Zachraňte Raffiho! (Rette Raffi). Nevšední divácký zážitek nabídne orientální příběh Malého Muka (Die Geschichte vom kleinen Muck) z roku 1953, nejúspěšnější německý film, na který se prodalo více než 12 miliónů vstupenek.

mostNejcennějším dílem ve výběru německé tvorby pro mládež je klasika světové kinematografie, film Bernharda Wickiho z roku 1959 Most (Die Brücke). Tento protiválečný příběh o studentech gymnázia vržených přímo do válečného běsnění se stále promítá ve školách a patří mezi nejsugestivnější filmy tohoto žánru. Druhá světová válka je rovněž tématem filmu Napola: Hitlerova elita (Napola) z roku 2004, který se natáčel převážně v Čechách. V hrané verzi německé literární fantasy Otfrieda Preußlera Čarodějův učeň Krabat (Krabat) režiséra Marca Kreuzpaintnera si zahrála světová hvězda Daniel Brühl vedle výtečného Davida Krosse a Pauly Kalenberg, která byla loňskou zlínskou Young Star. Daniel Brühl ztvárnil hlavní postavu v dalším filmu tohoto výběru Velký sen (Der Ganz Grosse Traum) o začátcích fotbalu v Německu. Osvěžení do mládežnické sekce, tvořené převážně filmy zabývajícími se závažnými tématy, vnese populární žánr teenagerovské komedie ve filmech Povinně nezadaný (Groupies bleiben nicht zum Frühstück) a Letní bouře (Sommersturm), který přijede do Zlína představit režisér Marco Kreuzpaintner a jeden z hlavních hrdinů Robert Stadlober. Ten se vrací do Zlína po více než deseti letech. Naopak poprvé na zlínský festival zavítá Gedeon Burkhard, německý herec divákům známý hlavně jako představitel policisty v oblíbeném seriálu Komisař Rex. V jedné z vedlejších rolí se objevil ve snímku Markuse Rosenmüllera Zázračné děti (Wunderkinder), příběhu tří dětí, jejichž společnou vášní je láska ke klasické hudbě, ale které rozdělí nacistická invaze na Ukrajinu.

24-aguirre-der-zorn-gottes-originalSekce German Choice je selekcí německých filmů, patřících mezi klasiku světové kinematografie. Na programu jsou například filmy Kabinet doktora Caligariho (Das Kabinett des Doktor Caligari), Faust režiséra Friedricha W. Murnaua z roku 1926, Augirre, hněv boží (Aguirre, der Zorn Gottes) Wernera Herzoga s Klausem Kinskim v hlavní roli, vítěz z Cannes roku 1974 Strach jíst duše (Angst essen Seele auf) Rainera Wernera Fassbindera, oscarové snímky Plechový bubínek (Die Blechtrommel) Volkera Schlöndorffa, životopisný příběh jedné židovské rodiny režisérky Caroline Link Nikde v Africe (Nirgendwo in Africa) a vynikající drama z východního Německa 80. let Životy těch druhých (Das Leben der Anderes) Floriana Henckela von Donnersmarcka. Téma druhé světové války nabídne koprodukční film tehdejšího východního Německa a Československa, natočený režisérem Frankem Bayerem, Jakub Lhář (Jakob, der Lügner) s Vlastimilem Brodským v hlavní roli. Film z atraktivního prostředí padělatelů bankovek z nacistického Německa Ďáblova dílna (Die Fälscher) se bude ve Zlíně promítat za účasti představitele hlavní role Karla Markovice.

WingsofDesire04_610_407shar_s_c1Speciální sekcí je Berlín – město plné příběhů. Divákům nabídne např. nostalgický film Good bye, Lenin, kultovní Lola běží o život (Lola rennt) Toma Tykwera, šokující My děti ze stanice ZOO (Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) či nezapomenutelné Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) dalšího velikána světové kinematografie Wima Wenderse. Tuto sekci doprovodí minivýstava filmových plakátů Filmstadt Berlin zapůjčená Goethe-Institutem.

Další část Dnů německé kinematografie tvoří novinky mezi německými filmy pro děti  a mládež, včetně těch nejčerstvějších z letošního roku. Objeví se zde například loňská německá Young Star Tim Oliver Schultz, který se zhostil role upíra rockera v pokračování dobrodružství dvou sester Vampírky 2, cestovatelka v čase Gwendolyna z filmu Rubínově červená opět pátrající po rodinném tajemství v pokračování Safírově modrá (Saphireblau), nejen pamětníky potěší novinka Tanečníci z Dessau (Dessau Dancers) o těžkých začátcích příznivců break dance ve východním Německu. Po roce se do festivalového programu vrátí příběh Miky a jejího koně Vichra (Ostwind).

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru