Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Art Film Fest 2016: nové filmy v novém městě

Art Film Fest 2016: nové filmy v novém městě

Art Film Fest 2016: nové filmy v novém městě

POZVÁNKA na 24. Art Film Fest (17.– 25. 6. 2016, Košice) – JANA BÉBAROVÁ –

Přestože se slovenský Art Film Fest letos přestěhoval z Trenčína a Trenčianských Teplic do (pro nás Čechy) vzdálenějších Košic, rozhodně jej neztrácíme z dohledu a bedlivě si hlídáme, co nám jeho dramaturgové chystají letos.

Z třinácti připravovaných programových sekcí zni velmi slibně Be2Can Starter. Jako exkluzivní přehlídka nejlepších filmů ze tří evropských festivalů Benátky-Berlinale-Cannes se Be2Can v Česku i na Slovensku osvědčila již dvakrát, a tak není pochyb o tom, že její ochutnávka na AFF bude mít velký úspěch též. Mezi již potvrzenými tituly této sekce je držitel benátského Zlatého lva, venezuelské drama Zdaleka (Desde allá; Lorenzo Vigas), jež vypráví o milostném vztahu mezi padesátníkem, který si na ulicích Caracasu vyhlíží mladší partnery, a jeho mladistvým chráněncem. V témže výběru je i novinka Alexandra Sokurova Francofonia pojednávající o tom, jak vypadal Louvre během nacistické okupace, a v níž se režisér zamýšlí nad smyslem a nadčasovosti umění. Z programu benátského festivalu taktéž pochází dokument Psí srdce (Heart of Dog), ve kterém americká multimediální umělkyně Laurie Anderson zachycuje vztah ke svému čtyřnohému miláčkovi. Z Berlinale byl vybrán německý film 24 týdnů (24 Wochen), jehož uvedení provázely bouřlivé debaty na témata těhotenství/Downův syndrom/potrat. Film režisérky Anne Zohry Berrached bude současně zařazen i v hlavní festivalové soutěži.

Lákavé tituly nabídne i Variety Art Film Choice čili výběr filmů o umění, který dávají dohromady kritici významného filmového časopisu Variety. Prozatím oznámenými tituly jsou brazilský snímek Nise (Nise: O Coracao da Loucura; Roberto Berliner) pojednávající o „revolučním“ umění psychiatrických pacientů a italské životopisné drama Antonia v režii Ferdinanda Cita Filomarina o italské básnířce Antonii Pozzi, která ve věku 26 let spáchala sebevraždu.

La ciénaga entre el mar y la tierraDo Mezinárodních soutěží hraných a krátkých filmů se letos přihlásilo více než 1500 titulů, což je podle statistik festivalu dosavadní rekord. Jedním ze soutěžících bude kolumbijský snímek Mezi mořem a zemí (La ciénaga entre el mar y la tierra), který zaznamenal úspěch na letošním Sundance, kde získal Zvláštní cenu poroty za herecké výkony obou hlavních představitelů (Vicky Hernández, Manolo Cruz) a zároveň i Cenu diváků.

Exkluzivní předpremiéry „velkých“ filmů opět uvede sekce Okolo světa, pozoruhodné evropské tituly představí výběr Evropské zákoutí, Přísliby z Východu nabídnou zajímavé filmové počiny z Asie a chybět nebude ani americká nezávislá tvorba v rámci Focus: American Indies, která si loni na festivalu odbyla úspěšný debut, a která letos mj. nabídne loňského vítěze ze Sundance, komorní drama o středoškolácích Já, Earl a holka na umření (Me & Earl & the Dying Girl; Alfonso Gomez-Rejon). Slovenská sezóna zařadí nejdůležitější snímky domácí produkce, Láska a anarchie nabídne kolekci nezávislých a objevných kinematografických trendů a Noční přehlídka tradičně zakončí každý projekční den žánrovou specialitou.

Prvními oznámenými hosty letošního ročníku jsou britský režisér a scenárista Stephen Daldry a český herec Karel Roden, kteří si zde převezmou čestná ocenění. Filmy se v Košicích budou promítat ve dvou sálech v Kulturparku, dále v Kunsthalle, kinech Úsmev a Slovan a v košickém Amfiteátru.

Pro více informací sledujte festivalový web či Facebook.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru