Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval

Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval

Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval

RECENZE KOMIKS: Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval (Kosatík Jerie) VERONIKA ZÝKOVÁ

Kdo se nemůže dočkat třetího dílu trilogie Candide, který má na svědomí Karel Jerie, ten si může v mezičase zkrátit čekání šestým dílem ze série Češi podle scénářů Pavla Kosatíka. Tato série, která vychází na přeskáčku a zbývají tři díly k jejímu dovršení dokončení, představuje pozoruhodný a ambiciózní počin, zejména díky tomu, že každého dílu se ujal jiný komiksový ilustrátor a přinesl svůj osobitý styl.

Jerieho zpracování je dosud nejradikálnější. Autor, jenž má za sebou studium na AVU a řadu pozoruhodných děl nejen v komiksové oblasti (viz jeho web), přetvořil lidské postavy v dinosaury, přičemž zachoval jejich obličejové rysy. Toto ztvárnění mu mj. umožnilo zdůraznit děsivost ve vypjatých scénách, například když Brežněv řve na Dubčeka. Nevyznám se v dinosaurech, ale pro Jerieho jde o dlouhodobější téma, kterému se věnuje, a tak mocenské rozvržení odpovídá, předpokládám, i druhově. Silnější se střetávají se slabšími. Sám autor se ke svému pojetí vyjádřil takto: „…[P]odoba ještěrů přišla sama a stala se určitou nadsázkou a karikaturou tehdejší doby i stopou, kterou je možné vysledovat i v současném společenském dění.“1 Jerie nejčastěji volí odstíny šedé, dojde ale taky na rudou/růžovou barvu, která vyniká a je vždy volena s cílem zdůraznit určitý aspekt a často nese symbolický význam.

Cesi01

Zdroj: Komiksarium.cz

Příběh nepostrádá dynamiku, neplýtvá slovy, soustředí se zejména na výrazy a interakci zúčastněných. Vedle fenomenálního zpracování konfrontace Gottwald Slánský Vojtěchem Maškem se jedná o nejvydařenější díl.

V dubnu vyšel také sedmý díl s názvem Češi 1977: Jak z rck’n’rollu vznikla Charta 1977, který ilustroval Jiří Husák. Následně je očekáván v pořadí druhý, již dříve avizovaný díl Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi, jehož výtvarné pojetí měl na starosti Vojtěch Velický (známý jako Lazybastard).

Pavel Kosatík, Karel Jerie

Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval

v Edici ČT vydala Česká televize a Mladá fronta a.s.
80 stran, Praha 2016
269 Kč

 

 

Print Friendly, PDF & Email
  1. Viz Komiksárium.cz: http://www.komiksarium.cz/index.php/2016/03/jerieho-dinosauri-privolaji-sprateleny-meteorit/ []

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru