Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Francouzské filmy v Česku po devatenácté

Francouzské filmy v Česku po devatenácté

Francouzské filmy v Česku po devatenácté

POZVÁNKA na Festival francouzských filmů (23.–30. 11. 2016 v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě) – VÍT POLÁČEK –

Devatenáctka před názvem přehlídky francouzských (a někdy i francouzsky mluvených) filmů naznačuje pozici, kterou má v porovnání s jinými podzimními filmovými událostmi v Česku. Sice jsou už pryč doby, kdy byl Festival francouzských filmů v podstatě jedinou možností, jak vidět na velkém plátně filmy oceňované na velkých festivalech, přesto si uchovává jistou exkluzivitu v prezentovaném programu. Kromě hitů a předpremiér frankofonních snímků, které se vzápětí dostanou do české distribuce, totiž tradičně nabízí i svoji vlastní soutěž „Výběr české kritiky“, kam oslovené osobnosti (letos například scenárista a filmový publicista Jakub Felcman, stálý zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd nebo divadelní a kulturní kritička Lidových novin Jana Machalická) vybírají své tipy, které se pak utkají o podporu francouzské televizní stanice pro jejich případnou distribuci a odměnu 1 500 Euro. O této ceně hlasují diváci, kteří pak již tradičně mají šanci vyhrát letenky do Francie.

Právě v této sekci festivalu je možné vidět nejspíš nejzajímavější filmy z přehlídky. Španěl Albert Serra, jehož předchozí film Historka o mé smrti zvítězil na festivalu v Locarnu, letos v Cannes představil svůj nový film zacházející opět s tématem smrti. Původně prý plánoval umístit dvorního herce Françoise Truffauta Jeana-Pierra Léauda do skleněné vitríny ve výstavní síni, kde by tento hrál roli na lůžku upoutaného a umírajícího krále Ludvíka XIV. Nakonec se z tohoto konceptu vyvinul radikální celovečerní film, který rozhodně stojí za vidění. S Truffautem souvisí i dokumentární film Hitchcock/Truffaut, v němž režisér Kent Jones rekonstruuje legendární setkání obou autorů, ze kterých pak vyšly vlivné knižní rozhovory. Film slibuje originální pohled na to, co je film a co znamená filmová režie. Na festivalu v Benátkách pak bylo uvedeno soudní a psychologické drama Christiana Vincenta Talár o předsedovi porotního soudu, jehož setkání s dávnou láskou ovlivní jeho do té doby příslovečnou přísnost při posuzování případů.

deathofxiv

Festival francouzského filmu se vždy odlišoval i tím, že dokázal do Prahy přivézt řadu hostů, kteří své filmy uváděli a pak o nich diskutovali s diváky. Nezapomenutelné bylo například setkání s Bertrandem Bonellem nad jeho vizí kinematografie jako jakéhosi kabinetu, ještě před tím než ji realizoval v Nevěstinci. Loni zase na projekci svého filmu Cena slávy dorazil Xavier Beauvais, unavený a zničený z tehdejších událostí v Paříži. Letos se slavnostní zahájení festivalu s filmem Tanečnice chystá jeho režisérka Stéphanie Di Giusto. 24. listopadu uvede projekci filmu Spravedlnost pro mou dceru režisér Vincent Garenq. A konečně 28. listopadu dorazí na projekci svého filmu Kameny bolesti natočeného podle románu sardinské spisovatelky Mileny Agusové herečka a režisérka Nicole Garcia. Jak Kameny bolesti, tak Tanečnice byly letos uvedeny v hlavní soutěži v Cannes.

Z dalšího programu sekce distribučních předpremiér bude možné vidět například incestní drama Marguerite a Julien, film s jasným stylem, jenž vyvolal loni v Cannes rozporuplné reakce, dále novinku zmíněného Bertranda Bonella Nocturama, ve kterém známý estét sleduje diverzní akci několika mladých lidí v současné Paříži, nebo animovaný film Červená želva poeticky uvažující o cykličnosti i konečnosti života. Tradičně nebude chybět ani večer krátkých filmů, na který dorazí i režiséři Julie Gourdain a Julien Hallard. Fokus se pak zaměří na nové i starší filmy s Catherine Deneuve. K vidění bude například legendární Truffautovo Poslední metro z roku 1980, ale i sociální drama Hlavu vzhůru, ve kterém Emmanuelle Bercot sleduje dospívání chlapce a jeho kontakt se sociálním pracovníkem a soudkyní. Tento film loni otevíral festival v Cannes. V sekci Filmové hity pak bude možné vidět nový film Xaviera Dolana Je to jen konec světa ověnčený Velkou cenou letošního Cannes, novinku bratří Dardennů Neznámá dívka Adéle Haenel, nebo černou grotesku Bruna Dumonta Líná zátoka. To je ale jen velmi malý výčet z desítek filmů, které má letošní Festival francouzského filmu ve svém programu. Najdete ho zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 61

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru