Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Letní filmová škola láká nejen na filmy

Letní filmová škola láká nejen na filmy

Letní filmová škola láká nejen na filmy
POZVÁNKA na 42. Letní filmovou školu v Uherském Hradišti (22.–30. 7. 2016) – JIŘÍ MYNAŘÍK –

Jak už název festivalu napovídá, jedním ze záměrů Letní filmové školy v Uherském Hradišti je nenásilné vzdělávání a rozšiřování filmových obzorů širokého spektra účastníků této již tradiční letní akce. Kromě tematicky zaměřených filmových sekcí, jež cílí na konkrétní témata, umělce, či národní kinematografie, nabízí letošní 42. ročník „filmovky“ bohatý odborný/industry program, který audiovizuální projekce doplňuje sériemi workshopů, diskuzí a lekcí filmu s renomovanými filmovými tvůrci.

lfs-2016-odborny-program-jarchovsky

Petr Jarchovský

Napříč filmovými profesemi se i letos vydá Letní filmová akademie a opět představí výrazné osobnosti českého filmu perspektivou jejich tvůrčího zaměření. Návštěvníci se tak mohou těšit na vhled do úskalí filmové scénáristiky prostřednictvím oceňovaného autora Petra Jarchovského, jenž stojí za cenami ověnčenými Želary a kultovními Pelíšky, či diskurz nad problematikou filmové produkce spolu s Pavlem Strnadem, producentem filmů Alois Nebel a Protektor. Robert Sedláček (Rodina je základ státu) poodhalí disciplínu filmové režie a zájemci o filmovou kameru nahlédnou na roli kameramana s Janem „Basetem“ Střítežským, podepsaným pod filmy Díra u Hanušovic či Fair Play. O filmové hudbě bude hovořit držitel čtyř Českých lvů Jan P. Muchow (Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu, Krásno), všestranný muzikant a zakládající člen hudební skupiny Ecstasy of Saint Theresa. Nesporným pozitivem Letní filmové akademie je fakt, že cílí jak na širokou laickou veřejnost, jíž umožňuje vytvořit si náhled na fungování filmového štábu a jeho složek, tak na ty, kteří jsou ve znalosti filmového oboru již zběhlejší a ocení zainteresovaný pohled na filmové řemeslo optikou samotných tvůrců.

Julie Taymor

Julie Taymor

Klasik Československé nové vlny Ivan Passer, jehož digitálně restaurovaný film Intimní osvětlení LFŠ slavnostně zahájí, bude jedním z tvůrců prezentujících se v podkategorii Lekce filmu. Spolu s ním se divákům Letní filmové školy představí i výrazná tvář polského filmu Janusz Majewski, který v Hradišti uvede svůj nejnovější film Excentrici; snímek, jenž balancuje na hraně hořké hudební komedie a dobového dramatu situovaného v nelehkém období padesátých let v Polsku. Majewski divákům nabízí neotřelý pohled na tehdejší polskou společnost podbarvený tóny jazzové hudby. Svůj nejnovější herecký počin taktéž uvede další host festivalu Emília Vášáryová, která exceluje jako pohasínající herečka Eva Nová, opakovaně podléhající démonu alkoholu ve stejnojmenném filmu Marko Škopa. Lekce filmu uzavírá masterclass americké režisérky Julie Taymor, všestranné umělkyně působící současně na poli divadla, opery a filmu. Taymor svoji originální tvůrčí vizi předvedla ve snímku Frida, či ve filmových adaptacích divadelních her Williama Shakespeara Titus a Bouře, které budou v rámci filmových projekcí uvedeny spolu s dalšími tituly majícími předobraz v Shakespearových dramatech. Divákům se tak, mimo jiné, představí i filmy Richard III. Richarda Loncrainea či Jindřich V. Kennetha Branagha.

Martin Hilský

Martin Hilský

Právě zmiňovanému klasikovi alžbětínského divadla věnuje odborný program letošní filmové školy část své pozornosti a lze se tak těšit na renomovaného překladatele Shakespearových děl do českého jazyka Martina Hilského, jenž slavného dramatika představí ve dvou přednáškách: „Wiliam Shakespeare a politika“ a „William Shakespeare – Romeo a Julie“. Na něj potom se svým Kinolektorátem naváže trojice Iva Hejlíčková, Jiří Flígl a Aleš Říman, kteří se v rámci přednášky „Romeo a Julie stokrát jinak“ budou zamýšlet nad nesčetnými variacemi tématu zakázané lásky a jejími proměnami v průběhu času.

Kurt van der Basch

Kurt van der Basch

Těm, kteří nechtějí být pouze pasivními příjemci informací, je určen originální workshop kanadského výtvarníka Kurta van der Basche zaměřený na tvorbu storyboardů, v rámci něhož mohou jeho účastníci nahlédnout do příprav filmového vizuálu spolu s tímto zkušeným tvůrcem, jenž se podílel na takových hitech, jako jsou Atlas mraků či nové zpracování Hvězdných válek. Ukázky Baschových storyboardů z těchto a dalších filmů budou k vidění po celou dobu konání festivalu v prostorách kina Hvězda.

Nabídka odborného programu tím však zdaleka není vyčerpána a potencionální účastník Letní filmové školy si zcela jistě vybere z široké nabídky besed, seminářů a přednášek navazujících na vybrané sekce filmových projekcí. Za všechny jmenujme Školu filmařiny Rogera Cormana, která doplňuje půlnoční promítání sekce Inventura, nebo přednášku Rudolfa Vévody s názvem Polsko a Československo v roce 1956.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

admin
Počet článků : 394

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru