Zde se nacházíte: 25fps » Český film » Návod k použití Jiřího Koláře

Návod k použití Jiřího Koláře

Návod k použití Jiřího Koláře
STREAM ZDARMA: Návod k použití Jiřího Koláře a další filmy na DAFilms.cz

Portál DAFilms nabízí na konci roku jedinečnou možnost vidět řadu pozoruhodných českých i světových filmů zdarma. Pustit si můžete ty, které zaznamenaly na webu největší ohlas. Jsou to snímky oceňované na festivalech, ale i méně známé, artové a experimentální. Namátkou: Tmář a jeho rod Karla Vachka, Opři žebřík o nebe Jany Ševčíkové, To Be Framed Zbyňka BaladránaNávštěva Michaela Madsena, El Sicario Pokoj 164 Gianfranca Rosiho a celá řada dalších. Přímo níže nabízíme ke zhlédnutí jeden z nejzajímavějších filmů tohoto roku, Návod k použití Jiřího Koláře audiovizuálního umělce Romana Štětiny, o němž jsem mj. napsala:

Miroslav Buriánek (1951) je tvůrce rozhlasových dokumentů, featurů, dramatizací a řady děl na pomezí žánrů, experimentátor s možnostmi rozhlasu, který za svou tvorbu získal řadu ocenění. Štětina s Buriánkem mají velmi blízko ke kolážím, které v různorodých podobách využívají. Zřejmě právě proto dospěli k volbě zásadního díla Jiřího Koláře Návod k upotřebení (vyšlo 1969), jež se pro jejich společný projekt stalo výchozím zdrojem. 130minutový film je making-of zachycujícím a tematizujícím rozhlasovou režii, práci se scénářem a herci. Je zároveň poctou osobnosti a tvorbě Miroslava Buriánka, který v lednu 2015 skončil v Českém rozhlasu. Buriánkova energie a způsob tvorby jsou fascinující. Expresivní je jeho celkový projev včetně vyjadřování, při kterém využívá osobitých pojmenování a novotvarů. Kamera často ulpívá na Buriánkovi v detailech, na jeho gestech, výrazu, plném ponoření do práce. Dění ve studiu občas ustupuje do pozadí a režijní poznámky zaznívají Buriánkovým hlasem jako svébytná poezie (opakuj: nikdo nikdy / až tomu přijdeš na kloub / až to pochopíš / možná to druhé / nikdy / přijmout jako ozvěnu / definice / vygoogluj si lichoběžník / geometrie lásky / geometrie tvorby / popíchnout / poňoukat / výzva…). Zatímco Jiří Kolář vyzývá čtenáře k akci (Usedni ke stolu / a nemysli na nic // Vezmi pero / a napiš přes celý čistý arch / milované křestní jméno…), zde jsou jeho pokyny uskutečňovány tím, že režisér vede pětici herců Divadelní společnosti KLAS k naplnění významu slov, aby nezůstávala prázdná.

Film ke zhlédnutí v HD kvalitě (720p) na stránkách DAFilms.cz.

Print Friendly

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 258

Zanechte komentář

© 2012 25 fps, z.s.

Zpět nahoru