Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Noir Film Festival 2016 odhaluje další programové sekce

Noir Film Festival 2016 odhaluje další programové sekce

Noir Film Festival 2016 odhaluje další programové sekce

POZVÁNKA na 4. Noir Film Festival (18.–21. srpna 2016, hrad Křivoklát) – EDA SPÁČIL –

Řada filmových fanoušků už má poslední roky druhou polovinu léta spojenou s filmem noir a nejinak tomu bude i letos, kdy 18.–21. srpna na Křivoklátu proběhne už čtvrtý ročník „hradního“ Noir Film Festivalu. Doporučovat návštěvu není snad ani potřeba. Při pohledu na programové sekce je těžké vypíchnout jednu nebo dvě před ostatní, za prozkoumání stojí díky spolehlivé dramaturgii všechny.

ottoVídeňský rodák, režisér Otto Preminger, který by se letos dožil 110 let, noirem svou kariéru víceméně začínal a každý aspoň trochu zkušený divák zná jeho skvostnou Lauru (1944). Ta byla uváděna už na prvním ročníku přehlídky, ale letošní návštěvníci si mohou vychutnat méně proslulé, za zmíněnou klasikou však kvalitou příliš nezaostávající snímky Padlý anděl (Fallen Angel, 1945), Ve víru (The Whirlpool, 1949) a Tam, kde ulice končí (Where the Sidewalk Ends, 1950). Ve dvou z nich hraje prim i ústřední krasavice z Laury Gene Tierney. Drama Ve víru, které je lehce úchylným soubojem psychoanalytika s hypnotizérem, navíc spojuje snímek s dalším letošním tématem, kterým je psychoanalytický, resp. freudovský noir.

O tom, že duše hrdinů filmů noir je temná jako noc skrývající nejedno tajemství, není třeba diskutovat. Velmi zábavný mix romantiky, napětí a psychoanalýzy pro začátečníky natočil pod názvem Rozdvojená duše (The Spellbound, 1945) sám Alfred Hitchcock a bude určitě zajímavé porovnat, jak si s obdobným tématem poradili třeba režírující kameraman Rudolph Maté ve snímku Temná minulost (The Dark Past, 1948) nebo Curtis BernhardPosedlé (Possessed, 1947) s Joan Crawford.

Za pozornost stojí rozhodně i sekce San Francisco noir, která připomene, že malebné město na kopcích bylo překvapivě často kulisou temných thrillerových příběhů. Westernový noir zase vypíchne fakt, že noir není ani tak žánr, jako spíš pocit a styl a odehrávat se může vlastně kdekoliv. Pocty hercům Kirku Douglasovi a Olivii de Havilland ironicky podotknou, že zatímco životy noirových hrdinů byly neustále v ohrožení, jejich ikoničtí představitelé se občas dožívali více než požehnaného věku.

sanfrancisco

Podtrženo sečteno, kdo to s klasickým Hollywoodem myslí vážně, nemůže v srpnu na Křivoklátu chybět.

Zveřejněné sekce a filmové tituly najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 17

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru