Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Vražedná tajemství, Harlekýnův Valentýn a další skvosty

Vražedná tajemství, Harlekýnův Valentýn a další skvosty

Vražedná tajemství, Harlekýnův Valentýn a další skvosty

RECENZE KOMIKS: Vražedná tajemství a další příběhy (Neil Gaiman, P. Craig Russell, James Bolton, Michael Zulli) VERONIKA ZÝKOVÁ

Na webu 25fps tvorbu Neila Gaimana reflektujeme pravidelně, zejména sérii Sandman, která má díky nakladatelství CREW v ČR slušnou čtenářskou obec. Také nejčerstvější přírůstek s názvem Vražedná tajemství a další příběhy si vede výborně (viz žebříček zde). A tento soubor komiksových adaptací Gaimanových povídek, které byly porůznů vydány v průběhu let, si pozornost rozhodně zaslouží.

V první, titulní povídce, se setkávají bezejmenný vypravěč a anděl Raguel v „městě andělů“ Los Angeles. Působivý příběh je co do možností výkladů a nejrůznějších interpretací zřejmě nejbohatší a donutí k opakovanému čtení. Kresba P. Craiga Russella (známý českým čtenářům díky Sandmanovi: Lovcům snů či sedmému Hellboyovi) je působivá zejména ve scénách, které se odehrávají ve stříbrném městě.

pcs_1-1455554006Následující dvě povídky Cena a Dcera sov, sdružené pod názvem Stvoření noci, jsou dobře známé čtenářům časopisu CREW – objevily se v číslech 47 a 49. V prvním případě se příběh točí kolem záhadného kocoura, který se ukáže být neobyčejným ochráncem člověka před zlými démony. Dcera sov je pak pověstí o potrestání bezpráví, u níž nejvíce zaujme výtvarná stránka. Tu měl na starosti Michael  Zulli, skutečně pověřený specialista na vyobrazení zvířecích tvorů. Skvěle se popasoval rovněž s povídkou Fakta v případu zmizení slečny Finchové, ve které nás autor zavádí do londýnského podzemí, v němž se dějí neobyčejné věci.

Je těžké vybrat nejpozoruhodnější povídku. Mým favoritem je však Harlekýnův Valentýn, pro kongeniální propojení vizuální složky a příběhu. O kresbu se postaral James Bolton, mezi jehož práce patří mj. God Save the Queen (2007) podle scénáře Mikea Careyho. Fotorealistická kresba, plastičnost charakterů a zachycení jejich pohybů a výrazů jsou prostě skvělé. Gaiman čtenáře udržuje v napětí, co se přihodí dále a jak naloží Slečna se srdcem, které jí věnoval Harlekýn, jenž je jí v patách. Rozuzlení nezklame, stejně jako celá povídková kolekce. Ta dost možná navnadí ty, jež s autorovou tvorbou zatím nepřišli intenzivněji do kontaktu, k přečtení dalších jeho povídek ve sbírkách Kouř a zrcadla a Křehké věci. Zároveň určitě nezklame sběratele všeho, pod čím je Neil Gaiman podepsán.

Neil Gaiman, P. Craig Russell, James Bolton, Michael Zulli

Vražedná tajemství a další příběhy

vázaná, 196 stran
599 Kč (v eshopu za 539 Kč)
v roce 2016 vydalo Nakladatelství CREW

 

Print Friendly

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 258

Zanechte komentář

© 2012 25 fps, z.s.

Zpět nahoru