Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » 19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě
TZ: 19. Kino na hranici / Kino na granicy v Českém Těšíně a Cieszyně (28. 4. – 3. 5. 2017)

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici nabídne návštěvníkům mimořádně pestrý a inspirativní program. Pozvání přijala řada významných hostů, například režisérka Agnieszka Holland, režiséři Bohdan Sláma, Tomáš Vorel nebo Petra Nesvačilová, z herců pak Milan Lasica, Karel Roden, Marek Daniel či Jan Budař.

Promítat se budou nejlepší filmové novinky z oblasti střední Evropy, které doplní tematické cykly, retrospektivy výrazných osobností a nebude chybět ani bohatý doprovodný program.

Od 28. dubna do 3. května 2017 se milovníci stříbrného plátna mohou těšit na více než sto dvacet projekcí. Prostor dostanou hlavně nejnovější české, polské a slovenské filmy, které prošly pečlivým dramaturgickým výběrem. Právě kvalita snímků je zásadním hlediskem při jejich výběru do programu. Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objeví jen nepatrný zlomek uváděných titulů, by si diváci neměli nechat ujít například letošního laureáta polských filmových cen – historickou fresku Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, famózní Poslední rodinu, debut Jana P. Matuszyńského, který tímto filmem částečně oživuje odkaz kina morálního neklidu, či nejlepší polský dokument Přijímání mladé tvůrkyně Anny Zamecké.


„Českým divákům doporučuji z nejnovějších titulů polské produkce například Vzpomínku na léto Adama Guzinského, či film Zákal Ryszarda Bugajského. Připravena je také celá řada polských předpremiér. Velkou událostí jistě bude uvedení, v Berlíně skvěle přijatého, filmu Grega Zglińského Zvířata a celovečerní debut Rafała Kapelińského Butterfly Kisses,“ říká dramaturg polské části přehlídky Łukasz Maciejewski. Agnieszka Holland přijede osobně uvést svůj poslední film Přes kosti mrtvých, který byl oceněn na letošním Berlinale. Z českých a slovenských titulů se mimo jiné bude promítat na Berlinale rovněž oceněná Pátá loď Ivety Grófové, Bába z ledu Bohdana Slámy, Učitelka Jana Hřebejka nebo Svoboda pod nákladem dokumentaristy Pavla Barabáše.

Důležitou součást programu představují rovněž retrospektivy významných umělců. V retrospektivách se v tomto roce dostane uznání režiséru Antonínu Mášovi a scénografu Allanu Starskému. Herecké retrospektivy se pak zaměří na filmografii Karoliny Gruszkové, Milana Lasicy a Karla Rodena.

„Jsem přesvědčen, že velkému zájmu diváků se budou těšit také naše tematické sekce: Rebelové a chuligáni, Emigranti a imigranti či Kostýmní a módní návrháři,” láká na přehlídku český programový ředitel Martin Novosad. Diváky potěší také rozsáhlá retrospektiva pražské FAMU, která je považována za jednu z nejlepších uměleckých škol na světě.

O dotvoření správné atmosféry festivalu se v hudebním klubu postarají pražská kapela Prago Union (Live Band), slovenská Chiki Liki Tu-a, polské kapely Tabu, Jakubik & Deriglasoff či XXANAXX .

Pestrou programovou nabídku posledního náctiletého ročníku pak doplňují dvě výstavy. V Národním domě v Cieszynie bude v průběhu přehlídky k vidění tvorba scénografa Allana Starského a jeho ženy Wieslawy Starské, která je kostýmní návrhářkou. V prostorách galerie UL, jež se nachází také v Cieszynie, bude kameraman Adam Sikora vystavovat čtyřicet kreseb a fotografií.

V programu neschází ani oblíbené promítání pod širou oblohou. Stříbrné plátno ožije po čtyři večery na Zámeckém vrchu a promítat se bude například kultovní film Tomáše Vorla Kouř či komedie režiséra Dušana Rapoše Utíkejme, už jde! Vstup na plenérové promítání je zdarma.

Podrobný program přehlídky najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru