Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Dokumenty nominované na Českého lva jsou ke zhlédnutí na DAFilms.cz

Dokumenty nominované na Českého lva jsou ke zhlédnutí na DAFilms.cz

Dokumenty nominované na Českého lva jsou  ke zhlédnutí na DAFilms.cz

Na portálu DAFilms.cz probíhá do 12. března tradiční streamování českých dokumentárních filmů nominovaných na Českého lva. V rámci této akce s  podtitulem Český lev dokumentární mohou diváci zhlédnout čtyři z nominovaných dokumentů za uplynulý rok.

Portál zpřístupnil dokumenty Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny, debut Petry Nesvačilové Zákon Helena, Bratříček Karel od polské režisérky Krystyny Krauze a film Miroslava Janka Normální autistický film. Poplatek za zhlédnutí nominovaných snímků se pohybuje od 1.99 EUR a 60 % ze zaplacené částky jde na podporu samotného dokumentárního filmu.

„Tyto čtyři silné autorské snímky opět stvrzují výjimečné postavení dokumentárního filmu v české kinematografii a překvapují filmařskou různorodostí i schopností vtáhnout diváky,“ říká ředitelka DAFilms.cz Nina Numankadić.

Helena Třeštíková a Jakub Hejna ve Zkáza krásou využili jako základní stavební materiál šestihodinové interview, které Třeštíková s herečkou Lídou Baarovou realizovala v jejím rakouském exilu v roce 1995. Pomocí tohoto rozhovoru, sestřihů z Baarové filmů a dalších archivních materiálů tvůrci bez příkras a bulvarizace zachycují životní příběh české herečky v době její největší slávy až po její tragický pád.

Portrétní je rovněž film Bratříček Karel polské dokumentaristky Krystyny Krauze. Jedná se o citlivou výpověď o Karlu Krylovi, českém písničkáři, básníkovi a představiteli protirežimního hnutí. Krauze natočila snímek v česko-polské koprodukci a otvírá zde pro mnohé neznámé skutečnosti z Krylova života, jako jsou jeho časté návštěvy Polska, blízké vztahy s tamními muzikanty, filmaři a novináři.

Do nedávné české minulosti se ve svém debutu obrací režisérka a herečka Petra Nesvačilová. V dokumentu Zákon Helena pátrá po stopách porevolučního podsvětí a to zejména po souvislostech známé kauzy Berdychova gangu. Hlavní průvodkyní se jí stává elitní policistka Helena Kahnová, která poslala za mříže desítky Berdychových lidí.

Co nebo spíše kdo je vlastně normální? Dokumentarista Miroslav Janek ve filmu Normální autistický film představuje svět pěti hlavních protagonistů – dospívajících dětí s autistickou poruchou. Janek diváky nabádá, aby fenomén autismu přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět spíše jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení.

Akce Český lev dokumentární probíhá od 27. února do 12. března. Více informací na portálu DAFilms.cz

Seznam uvedených snímků:
Zkáza krásou (režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna)
Zákon Helena (režie: Petra Nesvačilová)
Bratříček Karel (režie: Krystyna Krauze) – speciální uvedení pouze v období konání akce
Normální autistický film (režie: Miroslav Janek) – speciální uvedení pouze v období konání akce

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru