Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel

Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel

Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel

POZVÁNKA na 30. ročník Finále Plzeň (20.-26. 4. 2017) – 

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největšího festivalu českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů, televizních a internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou již tradičně 3 odborné mezinárodní poroty, které budou vybírat ze 40 nominovaných soutěžních projektů z české a slovenské produkce. Festival zahájí svou předpremiérou první film nové trilogie Jana Hřebejka s názvem Zahradnictví: Rodinný přítel, který diváci budou moci během festivalu zhlédnout v rámci sekce První úlovek. Objeví se také nová sekce Německé kino, aktuální filmy z méně známých českých koprodukcí nebo archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Připraven je i doprovodný program v podobě autorských čtení, výstavy, koncertů a srazu s youtubery. Novinkou budou filmová promítání na netradičních místech například projekce sitcomu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v prostorách 3D Planetária plzeňské Techmanie. Hlavním festivalovým dějištěm zůstává Měšťanská beseda a DEPO2015 v Plzni.

Oslavy české a slovenské kinematografie propuknou v západočeské metropoli na sklonku dubna. Loni se vedení chopil nový tým v čele s Evou Veruňkovou Košařovou, který chce i nadále pokračovat v omlazování festivalu. „Máme radost, že počet návštěvníků stoupl o krásných 20 procent, významně se rozšířil doprovodný program a více se utřídila koncepce jednotlivých sekcí. Chceme si zájem publika udržet a nabídnout i letos nejen komplexní přehled české a slovenské audiovizuální tvorby, ale i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací,“ říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Krok se současnou tvorbou

Hlavním cílem festivalu Finále Plzeň je představit divákům co nejucelenější obraz soudobé české a slovenské filmové, televizní i internetové tvorby. O vítězích hlasují odborné mezinárodní poroty v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film. Z přihlášených děl bylo letos v dramaturgickém předvýběru nominováno do soutěže 40 filmových a televizních projektů, nevybrané celovečerní filmy budou promítány bilančně v rámci přehlídky V síti roku 2016. V kategorii Na vlně se publikum setká s aktuálními snímky jako jsou Bába z ledu Bohdana Slámy, Špína režisérky Terezy Nvotové nebo Pátá loď od Ivety Grófové, které jsou v distribuci uváděné od ledna do dubna 2017. Sekce U pramene nabídne krátké české i zahraniční studentské filmy, které uspěly na zahraničních filmových festivalech. Finále Plzeň každoročně přináší také ta nejnovější díla – české a slovenské premiéry a předpremiéry v sekci s názvem První úlovek. Právě v té bude v předpremiéře uveden první film nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel, který letošní ročník slavnostně zahájí. Promítat se bude dokonce ve třech sálech.

Festivalové sekce s přesahem do zahraničí

Již pošesté si udrželo svébytné místo v programu promítání zahraničních filmů ze spřátelených evropských festivalů v rámci sekce Festival ZOOM. Letos se zapojilo Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko. Díky podpoře Česko-německého kulturního jara, které se koná k 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace, vznikla pouze pro letošní ročník festivalu speciální sekce Německé kino. Budou zde uvedeny zejména filmy, které u nás nebyly v distribuci a také studentské filmy z prestižních německých filmových škol. Nové možnosti přinese i sekce České stopy v zahraničních koprodukcích, kde kromě minoritních českých koprodukcí mají své místo například snímky z Číny, Indonésie, Norska a Velké Británie, které se natáčely v České republice, ale nebyly zde uvedeny. Krok do zahraničí i minulosti nabídne archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Seznámí diváky s méně známými díly českých a slovenských filmařů, kteří po roce 1968 emigrovali. Na programu bude německý film Proměna (1975) Jana Němce, americký film Zákon a nepořádek (1974) Ivana Passera a rakouský snímek Maják režiséra Vojtěcha Jasného.

Doprovodný program ovládnou autorská čtení

Součástí doprovodnému programu budou autorská čtení. Bábovky Radky Třeštíkové budou předčítat herečky Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková, které propůjčily své hlasy jednotlivým kapitolám audioknihy. Další titulem bude kniha Sedmilhářky vydaná na základě úspěšného blogu Bereniky Kohoutové a Mariky Šoposké  či nevydaný rukopis Veroniky Žilkové Můj život s ochrankou. Nebudou chybět výstavy, koncerty a sraz s youtubery. Pro fanoušky televizní a internetové tvorby bude připraven také maraton oceňovaného seriálu HBO Europe Pustina, promítání internetového seriálu Semestr nebo projekce seriálu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v netradičním prostoru planetária plzeňské Techmanie.

Hlavním centrem festivalového dění zůstává novorenesanční budova Měšťanské besedy a industriální prostor DEPO2015, kde bude promítána dokumentární sekce. Téma oslavy 30. ročníku se promítá do vizuálního stylu od studia Družina, jehož tvářemi jsou Pavel Liška a Jana Plodková.

Více informací o festivalu získáte na webu nebo na Facebooku Finále.

Všechny články 25fps o Finále najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru