Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Girls in Film: ženy ženám

Girls in Film: ženy ženám

Girls in Film: ženy ženám
ROZHOVOR S JULIÍ ŽÁČKOVOU A NIKOLOU VAŠÁKOVOU

Příští týden startuje nová sezóna iShorts, které už čtrnáctým rokem přivádí do tuzemských kin krátké filmy z celého světa. Zahajovací blok (programy kin najdete zde) bude letos patřit snímkům režírovaným ženami. Na sestavení tematického pásma příznačně nazvaného Girls in Film se podílely ženy ze stejnojmenného projektu, Julie Žáčková a Nikola Vašáková, o kterém jsem si s nimi nedávno povídala.

Kdo jsou Girls in Film?

Girls in Film je platforma podporující prezentaci ženských režisérek a filmařek, kterou původně založila Nikola Vašáková v Londýně. Skrze kurátorované akce, jako jsou projekce, přednášky a rozhovory se zajímavými ženami ve filmovém průmyslu, Girls in Film poskytuje prostor pro prezentaci a setkávání, a to nejen mezi ženami.

Já jsem Nikolu potkala na letošním Berlinale a její projekt mě velmi zaujal – proto jsem jí navrhla rozšířit Girls in Film i do Prahy. Tady za ním stojím já a moje kolegyně, producentka Dagmar Sedláčková, která působí hlavně jako takový dramaturg celého GiF a radíme se o výběru filmů, vizuálů atd. Samozřejmě jako Nikole – která má v Londýně na starosti veškerou produkci tamních akcí, spravuje GiF skupinu/membership platformu, web content atd. – nám pomáhají grafičtí designéři, editoři, autoři článků atd. Ale zatím je náš “tým” opravdu malý.

Jakým způsobem ony prezentace filmařek probíhají?

Za prvé jsou to již zmíněné projekce – v Londýně to bylo např. promítání filmu The Love Witch režisérky Anny Biller v Rio Cinema, případně projekce krátkých filmů vybraných z přihlášek režisérek, kameramanek nebo scénáristek v 71a Gallery (kompletní přehled minulých akcí je dostupný zde). Dále je to prostřednictvím vlastního webu girlsinfilm.net, který funguje jako kurátorovaný kanál pro videa a filmy, ale také jako místo pro rozhovory a profily autorek, jejichž práce nás oslovila. S uvedením projektu do České republiky teď na webu chystáme zavést novou sekci zaměřenou na české a slovenské autorky, právě jsme v procesu jejich oslovování. Kdokoliv nám může poslat svou práci, ať už je to hraný film, dokument, animace, ale i videoart nebo další formy audiovizuální prezentace.

GiF tedy funguje na bázi členství?

Ne tak úplně – akce, které GiF pořádá, jsou otevřené všem. Každopádně na webu girlsinfilm.net je možné zaregistrovat se do “network”, neboli jistého neplaceného členství, které umožňuje např. bookovat si vstupenky na jednotlivé akce s předstihem, dostávat newsletter s informacemi o zajímavých nových projektech, případně být součástí facebookové skupiny, kde se mohou filmařky propojovat, shánět spolupracovníky atd.

Víte o nějakých projektech či týmové spolupráci, která na základě networkingu GiF vznikla?

Skrze GiF vzniklo hodně přátelství a tvořivých spoluprací, což můžeme vidět v hotových dílech jako například ve videu Unboxing režisérky Kate Cox a producentky Georgii Rose, které bylo uvedené na kanálu Nowness a taktéž dokumentární film o gay fotbalovém týmu režisérek Victorie Fiore a Dorothy Allen-Pickard, který se odvysílal na BBC. A věříme, že jich bude víc. 

Jak velkou síť už Girls in Film tvoří?

Zatímco v Londýně se Girls in Film představilo v březnu minulého roku (diskuzí o ženách v oblasti branded content), v Čechách jsme zatím úplně na začátku. Girls in Film se tu teprve chystáme uvést, a to 20. září v rámci projekcí iShorts v Bio Oko v Praze a následně v dalších českých městech. Pro tuto příležitost jsme společně s Nikolou daly dohromady pásmo krátkých filmů, které představuje tvorbu režisérek z různých koutů světa, jejichž filmy nás v poslední době zaujaly. Jinak součástí networku z celého světa je momentálně kolem 300 lidí, ale na sociálních sítích (Facebooku, Instagramu a Twitteru) sleduje GiF 5000 lidí.

Můžete blíže představit filmy, které byly do pásma iShorts vybrány a čím vás zaujaly?

Snažily jsme se vybrat filmy tak, aby reprezentovaly různé typy audiovizuální tvorby – dokument, animaci, hraný film i experiment. Zároveň jsme chtěly uvést i filmy lokálních filmařek, takže máme třeba pro mě velmi zajímavý krátký film Magic Moments od Martiny Buchelové z VŠMU, který byl po našem zařazení do programu vybrán do soutěže na festival v Torontu. Ten probíhá těsně před první projekcí iShorts, takže máme velkou radost, že ho můžeme promítat. Jeden z dalších filmů, které bych vyzdvihla, je třeba dokument Więzi (Close Ties) polské režisérky Zofie Kowalewske, jenž byl nominován na hlavní cenu na letošním Sundance a také se dostal do širšího oscarového výběru.


Kromě pásma iShorts máte v Česku v plánu nějaké další eventy?

Zatím nemáme nic konkrétního naplánovaného, ale chtěli bychom uspořádat např. otevřenou diskuzi s některou z českých nebo slovenských filmařek, případně pozvat někoho ze zahraničí, aby na téma Girls in film promluvil – ideálně třeba během některého z připravovaných filmových festivalů.

Tak ať se daří!

Nikola Vašáková

Nikola je producentka krátkých dokumentárních filmů a branded content pro klienty jako The Economist, The Telegraph a VICE. Momentálně pracuje pro hudební platformu Boiler Room. Girls in Film založila v březnu 2016.

 

Julie Žáčková

Julie pracuje jako producentka ve společnosti Unit and Sofa. Kromě produkce krátkých filmů spolupracovala dlouhodobě s iShorts jako vedoucí produkce a v oddělení programu. V současné době připravuje svůj producentský celovečerní debut Vrcholky hor a uvádí do Prahy platformu Girls in Film.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru