Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Jubilejní Finále Plzeň startuje za deset dní, na programu budou i zahraniční filmy

Jubilejní Finále Plzeň startuje za deset dní, na programu budou i zahraniční filmy

Jubilejní Finále Plzeň startuje za deset dní, na programu budou i zahraniční filmy
POZVÁNKA na 30. ročník Finále Plzeň 

Finále Plzeň, které odstartuje již 20. dubna v západočeské metropoli, zveřejnilo kompletní program. Přestože je festival zejména soutěžní přehlídkou 40 nominovaných českých a slovenských filmů a televizních a internetových projektů, nabídne rovněž 92 dalších celovečerních a krátkých filmů z celkem 21 zemí. Vedle mezinárodní poroty se tak přesah do zahraničí objeví i v nesoutěžních filmových sekcích. Sekce Festival ZOOM představí na Finále Plzeň vítězné filmy z evropských festivalů jako jsou Filmový festival v Pule v Chorvatsku, Diagonále v Rakousku a Festival slovinského filmu v Portoroži. Sekce s názvem České stopy v mezinárodních koprodukcích obsáhne snímky, které se v České republice natáčely nebo mají minoritní českou koprodukci. Díky podpoře Česko-německého kulturního jara vznikla pouze pro letošní ročník festivalu speciální sekce Německé kino. Budou zde uvedeny čtyři celovečerní a pět krátkých filmů.

České stopy v mezinárodních koprodukcích

“Na programu jsou opět i zahraniční snímky, protože náš filmový průmysl přece není uzavřený. Čím dál častěji se objevují zahraniční koprodukce a spolupráce, mnoho filmů se natáčí u nás a podílí se na nich čeští profesionálové. Letos se v sekci České stopy v mezinárodních koprodukcích objeví například často diskutovaný thriller Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých, který získal Stříbrného medvěda na Berlinale a v němž hraje jednu z hlavních rolí Miroslav Krobot,“ komentuje dramaturgický výběr ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. V této sekci budou letos uvedeny žánrově pestré tituly z Číny, Indonésie, Norska, Velké Británie a Německa, které mají minoritní českou koprodukci, nebo se natáčely v České republice. Indonéské drama Dopisy z Prahy se odehrává v našem hlavním městě a stejně tak Praha hraje důležitou roli i v  čínském romantickém melodramatu To místo známe jen my. Jako další budou promítány dramatický britsko-americký film Úkryt v zoo, v hlavní roli s Jessicou Chastain, odehrávající se ve Varšavě za druhé světové války, norská pohádka o zlém čaroději Údolí rytířů – kouzelné Vánoce a Anthropoid s hvězdným obsazením Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho.Festival ZOOM

„Chceme, aby diváci mohli porovnat úroveň kinematografie z kulturně podobných zemí. To umožňuje sekce Festival ZOOM s vítěznými snímky z národních přehlídek a festivalů z Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Jsou to filmy, které se většinou do české kinodistribuce vůbec nedostanou,“ uvádí sekci programový ředitel Peter Badač. Nesoutěžní sekce Festival ZOOM představí nejlepší chorvatský film roku 2016. Psychologické drama Na druhé straně režiséra Zrinka Ogresta získalo na festivalu v Pule hned osm ocenění včetně hlavní ceny za režii a bylo chorvatskou nominací na letošních Oscarech. Herecky a vizuálně vytříbený komorní snímek s nečekaným koncem sleduje Vesnu, jejíž manžel byl před dvaceti lety odsouzen za válečné zločiny.

Netradiční dokufikce Houstone, máme problém slovinského režiséra Žiga Virce získala v září 2016 hlavní cenu na Festivalu slovinského filmu v Portoroži. Snímek, který se věnuje jugoslávskému vesmírnému programu, stírá hranice mezi skutečností a fikcí a obratně kombinuje archivní materiály a rozhovory s filozofem Slavojem Žižekem.

Festival ZOOM uzavírá vítězný film jubilejního 20. ročníku Festivalu rakouského filmu Diagonále Počestná žena, který posbíral ocenění i na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Snímek režiséra Lukase Valenta Rinnera se odehrává v luxusní čtvrti Buenos Aires, kde se uklízečka Belén vydává na cestu sexuálního a psychického osvobození do nudistického klubu v sousedství.

 

Německé kino

Díky podpoře Česko-německého kulturního jara, které se koná k 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace, vznikla pouze pro letošní ročník festivalu speciální sekce Německé kino. Budou zde uvedeny čtyři celovečerní a pět krátkých filmů vybraných ve spolupráci s Berndem Buderem, programovým ředitelem festivalu v Cottbusu. Diváci se mohou těšit na komediální rumunsko-německou road movie Cesta s tátou odehrávající se v létě 1968 nebo na válečné drama Běž, chlapče běž o devítiletém chlapci Srulikovi, který v roce 1942 uteče z varšavského ghetta. Mezi dalšími celovečerní snímky budou uvedeny psychologické drama nominované na Německé filmové ceny 2016 s názvem 4 králové a thriller Žena za zdí. Součástí bloku krátkých německých filmů bude například Na konci lesa – kriminální snímek Felixe Ahrense, jež byl finalistou Studentských Oscarů roku 2016 v kategorii Zahraniční hraný film.

Atraktivní filmy se na programu festivalu objevují i v dalších sekcích. Zde se jedná o české a slovenské projekty, například v sekci Na vlně se představí nejnovější filmy s premiérou od ledna do dubna 2017, jako jsou Bába z ledu, Strnadovi, Špína či Pátá loď. První úlovek nabídne české a slovenské filmy a seriály v premiéře či předpremiéře. Nejočekávanější předpremiérou bude zahajovací film Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel.

Kompletní program festivalu je k dispozici na: https://film.festivalfinale.cz/

Předprodej vstupenek odstartoval 6. dubna 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru