Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Zapomeňte na filmy, tohle je komiks

Zapomeňte na filmy, tohle je komiks

Zapomeňte na filmy, tohle je komiks
RECENZE – KOMIKS: Strážci galaxie: Kosmičtí Avengers (Brian Michael Bendis, Steve McNiven, Sara Pichelliová) – JAROSLAV STUCHLÝ –

Když se do druhé fáze MCU mezi filmy o členech Avengers vklínili jacísi Strážci galaxie, obskurní parta čítající mimo jiné humanoidní strom s jedinou replikou a mluvícího mývala, bylo slyšet hlasité klepání na čela. Panovalo totiž všeobecné přesvědčení, že tenhle úlet bude znamenat první velký zádrhel v dobře promazaném stroji filmových adaptací marvelovských komiksů. Dnes už všichni víme, jak to dopadlo. Diváci si nesourodou bandu Strážců a jejich vzájemné popichování zamilovali, z Chrise Pratta, jehož nejvýraznější rolí byl do té doby Bright Abbott v seriálu Everwood (2002–2006), se stala hvězda první velikosti a aktuálně převálcovalo kina pokračování. Nejvyšší čas naskočit na úspěšnou vlnu a naservírovat Strážce galaxie také komiksovým čtenářům. Loni se objevili v 68. čísle UKK (Thanos Nezbytný), ale přiznám se, že v ději a množství postav tohoto epického kosmického dobrodružství jsem se ztratil, letošní 14. svazek NHM (Strážci galaxie) se mi do rukou nedostal. Byl jsem zvědav, zda autorská účast scenáristy Bendise a výtvarníka McNivena zaručí v případě Kosmických Avengers kvalitní mainstreamový zážitek.

A musím říct, že ano, zvláště když se zadaří oprostit se od očekávání vzbuzeného zejména prvním filmem. Po úvodních flashbacích, v nichž Peter Quill osvětluje svůj původ Iron Manovi, je potřeba zachránit Londýn před invazí Badoonů. Za nitky v Radě galaktických říší tahá Quillův otec, vládce planetárního systému Spartax, jenž vyhlásí akci Ruce pryč od Země. Jako čtenář jsem měl ale pocit, že všechno skončilo dřív, než to vlastně pořádně začalo a čtyři připojené jednohubky o Draxovi, Grootovi, Rocketovi a Gamoře (každá vyvedená jiným kreslířem) tento pocit zahnat nedokázaly. Fanoušky filmu je třeba rovnou varovat: nečekejte od komiksu to samé, co jste si oblíbili na plátně. Drax, jehož postava do značné míry podržela Vol. 2, si z nikoho netropí šprťouchlata, ani jeden z výtvarníků nedokázal podobu Rocketa vystihnout tak sympaticky, jako se to povedlo počítačovým grafikům, a jestli je slovo „zakrápeně“ úmyslným zpotvořením výrazu „zatrápeně“, „zatraceně“, nebo to znamená něco docela jiného, na to by bylo potřeba se zeptat překladatele Ľudovíta Platy.

Při čtení komiksu mi došlo, jak schopným adaptátorem se ukázal být scenárista a režisér James Gunn. Chlapík, který do Strážců galaxie zaujal tak maximálně scénářem k povedenému Snyderovu Úsvitu mrtvých (2004), pochopil, že děj je podružný a diváka nebude zajímat, pokud zafunguje interakce mezi dobře charakterizovanými postavami. Látku posunul ke komediální space opeře a všem pochybovačům vytřel zrak. Vol. 2 část tohoto kouzla ztrácí, ale stále je to dobrá zábava, i když to nejlepší „vyplýtvá“ během úvodní titulkové sekvence.
Upřímně řečeno, komiksovým Strážcům galaxie Gunn moc velkou službu neprokázal. Paradoxně nejvíc patrně zklamou právě ty, na které aktuální vydání míří, tedy natěšené diváky, kteří si kinozážitek budou chtít prodloužit/umocnit. Už jenom proto, že na jejich vkus Groot vyroste… příliš rychle.

Brian Michael Bendis, Steve McNiven, Sara Pichelliová

Strážci galaxie: Kosmičtí Avengers

Nakladatelství CREW, Praha 2017
144 strany
329 Kč

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 294

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru