Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ve Světozoru se chystá večer s českým dokumentem s předpremiérou Mámy z basy

Ve Světozoru se chystá večer s českým dokumentem s předpremiérou Mámy z basy

Ve Světozoru se chystá večer s českým dokumentem s předpremiérou Mámy z basy

Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s Czech Film Center pořádá v pondělí 25. září v 18.30 v pražském kině Světozor VEČER S ČESKÝM DOKUMENTEM. Návštěvníkům odhalí novinky z tuzemské tvorby a nabídne ojedinělou prezentaci 8 připravovaných českých dokumentárních filmů. Snímky napříč dokumentárními žánry budou představeny v krátkých ukázkách a za osobní účasti tvůrců, mezi kterými nebudou chybět jména předních českých dokumentaristů. Závěr večera bude patřit předpremiéře celovečerního snímku Máma z basy.

Institut dokumentárního filmu sleduje práci českých dokumentaristů řadu let a letos již po třinácté organizuje Večer s českým dokumentem, který je pro návštěvníky přístupný zcela zdarma. Cílem Večera je provést média a odbornou i laickou veřejnost současnou tuzemskou dokumentární tvorbou. Publikum bude mít ojedinělou příležitost zhlédnout trailery a ukázky vznikajících dokumentárních snímků, které tvůrci osobně představí. „Prezentovat budou zkušení producenti a také nadaní debutanti a představeny budou projekty vyráběné v koprodukci s Českou televizí i HBO Europe. Na většinu snímků se mohou diváci těšit na začátku či v průběhu příštího roku, dva snímky čeká česká premiéra již letos na podzim,“ říká Anna Kaslová z IDF.

Mezi prezentujícími se představí například režisérka Apolena Rychlíková se snímkem Hranice práce, který se noří do labyrintu nejhůře placených zaměstnání a přináší osobní zprávu o chudých pracujících v České republice. Dokumentární road-movie Vienna Calling o vykradači hrobů uvedou režisér Petr Šprincl a producent Marek Novák.

Při sestavování prezentace jsme chtěli představit různorodost témat současných českých dokumentů,“ sděluje k dramaturgii večera Anna Kaslová a dodává: „Tvůrce zajímají společenská a sociální témata (Hranice práce, Pasažéři), aktuální politické otázky (Budovatelé říše, Až přijde válka), ale chystají se také filmy inspirované díly a osobnostmi významných českých tvůrců (Vědomí souvislosti, The Sound Is Innocent) či „obyčejného českého člověka“ (Dobrý život bratra Bendy).“

V rámci večera proběhne předpremiéra celovečerního filmu Máma z basy. „Pokud člověka nezmění dítě, tak už ho nezmění nikdy nic.“ Tak zní titulek časosběrného dokumentu mapujícího fenomén mateřství ve vězeňských podmínkách.

Film je unikátní v tom, že jsme jediní v celoevropském kontextu, kdo na takovém vězeňském oddělení natáčel dokument. Nikdo nikdy taky Nezkoumal, jaký vliv má pobyt ve vězení na děti v jejich dalším životě. Síla dokumentu podle mě spočívá v tom, že jsme se k němu snažili přistupovat poctivě a co nejvěrněji zachytit příběhy lidí, které jsem sledovala dlouhou dobu. Postavy jsem nemanipulovala, ani divákovi nepodsouvám žádný názor,“ říká režisérka Veronika Jonášová.

Večer s českým dokumentem organizuje Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s Czech Film Center. Ten od února letošního roku přešel pod Státní fond kinematografie, který tak pod “jednou střechou“ může podporovat český dokumentární film v celé délce jeho životního cyklu, tedy od vývoje až po propagaci na zahraničních trzích a festivalech.Tímto institucionálním propojením dochází k ukotvení Czech Film Center jako oficiálního státního zástupce domácí kinematografie v zahraničí a posouvá nás na úroveň běžnou v západní Evropě. Věříme, že systematičtější podpora se  v dohledné době odrazí i na úspěchu českých dokumentů na klíčových festivalech,“ dodává Vítězslav Chovanec z CFC.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 537

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru