Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ji.hlavu dnes zahájí snímek o prezidentské kampani Michala Horáčka

Ji.hlavu dnes zahájí snímek o prezidentské kampani Michala Horáčka

Ji.hlavu dnes zahájí snímek o prezidentské kampani Michala Horáčka

Letošní ročník festivalu Ji.hlava dnes startuje. Nabídne 327 filmů, nespočet diskuzí po filmech i v rámci Inspiračního fóra. Festival s tématem „paměti“ zahájí snímek Máme na víc o předvolební prezidentské kampani Michala Horáčka, slavnostním večerem diváky provedou režiséři Tereza Nvotová a Jan Foukal.

„Slavnostní zahájení proběhne ve slavnostní atmosféře v jemné návaznosti na letošní oslavy sta let Československé republiky,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Režiséry večera budou filmaři Vít Klusák a Marika Pecháčková, scénu navrhl architekt Jan Vlček, slavnostním večerem provedou režiséři Tereza Nvotová a Jan Foukal. Dvaadvacátá Ji.hlava zahájí tradičně v DKO, letos ovšem nově v tanečním sále. Večera se zúčastní také porotci: legenda polské kinematografie Krzysztof Zanussi, dlouholetá kurátorka Brooklynského muzea v New Yorku Charlotta Kotíková, oscarová režisérka Marie Dvořáková či kurátorka pařížského Centre Pompidou Charlene Dinhutová.

Tradičně dojde i na předání prvních ocenění. Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž minulého roku předá šéfredaktor zpravodajského serveru Aktuálně.cz Josef Pazderka. Nejlepší krátký dokument ze sekce Krátká radost vyhlásí Hana Šilarová z portálu DAFilms.cz. Vítěze sekce vybrali právě diváci DAFilms.cz a je zároveň automaticky nominován do předvýběru Cen americké filmové akademie v rámci kategorie krátkometrážních dokumentárních filmů.

Letošní přehlídka uvede stovku filmů ve světové premiéře, třiadvacet snímků v premiéře mezinárodní a sedmnáct premiér evropských. Festival pak zahájí světová premiéra filmu Máme na víc z dílny Robina Kvapila a Radima Procházky, který nabízí pohled na předvolební prezidentskou kampaň Michala Horáčka zevnitř jeho volebního štábu. „Nejvíce mne překvapili takzvaní proruští trollové, kteří se kolem Michala Horáčka točili a přeli se s ním, kdekoliv se objevil a diskutoval. Nejdříve jsme si mysleli, že jsou to obyčejní občané s jiným názorem, než jsme je potkali ve volebním štábu Miloše Zemana. I to je jedna z překvapivých linek našeho filmu,“ říká jeden z režisérů Radim Procházka.

První den festivalu se návštěvníci mohou těšit na Waldheimův valčík režisérky Ruth Beckermannové, který sleduje „nacistickou“ aféru rakouského prezidenta a bývalého tajemníka OSN Kurta Waldheima. Pohled do americké vyšší třídy za vlády Donalda Trumpa přinese film Jižanská kráska francouzského režiséra Nicolase Peduzziho. Film Mlčení těch druhých španělské režisérky Almudeny Carracedové je pak kronikou vytěs-nění masové genocidy frankistického klerofašistického režimu ve Španělsku. Inspirační fórum zahájí svůj šestidenní program besedou s knězem Ladislavem Heryánem.

Návštěvnické akreditace je možné si letos vyzvednout i zakoupit každý den od 9.00 do 21.00 ve Festivalovém centru v prostorách Horáckého divadla Jihlava. Akreditovaní návštěvníci mají MHD zdarma. Aplikace MFDF Ji.hlava, která nabízí program i zprávy z festivalu, je dostupná pro Android i iOS a je ke stažení v internetových obchodech.

22. ročník MFDF Ji.hlava proběhne od 25. do 30. října. Více informací najdete na novém webu festivalu: www.ji-hlava.cz.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru