Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » BEUYS: Prorok a provokatér

BEUYS: Prorok a provokatér

BEUYS: Prorok a provokatér
První z filmových projekcí partnerské spolupráce ArtMap, Dokumentárního pondělí a Fresh Eye, jež představí výjimečné osobnosti poválečné (vizuální) kultury, ukazuje inspirativní životní dílo a postoje nekonvenčního bořitele společenských stereotypů a hranic umění Josepha Beuyse.

10. 9. 20:30 Kino Světozor, Velký sál, Vodičkova 791/41, Praha 1

Platforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye ve spolupráci s ArtMap a filmovým cyklem Dokumentární pondělí uvádí nový programový blok populárně-naučných dokumentárních projekcí věnovaných tématu „kulturních válek“. V průběhu následujícího akademického roku partneři společně představí dokumentární snímky mapující životy a díla významných osobností druhé poloviny 20. století, jež v průběhu dynamické globální transformace poválečného světa změnily způsob, jakým vnímáme a přemýšlíme o (vizuální) kultuře. Mezi tématy, která jednotlivé dokumentární snímky problematizují, se objevuje například vliv společnosti na vnímání lidského těla a genderu, objevování limitů uměleckého vyjádření i připomínání důležitosti a schopnosti člověka přinášet politickou změnu.

První ze snímků, jejž partneři uvedou 10. září od 20:30 hodin v  pražském kině Světozor, zachycuje život německého umělce Josepha Beuyse. Film respektovaného německého dokumentaristy Andrese Veiela, představený v premiéře na Berlinale v roce 2017, si vysloužil již řadu prestižních ocenění.

Joseph Beuys se zapsal do historie jako jeden z nejvýraznějších umělců a performerů poválečné éry, jehož dílo – díky své angažovanosti a sociálnímu přesahu – rezonuje dodnes. Nejen, že je považován za jednoho ze zakladatelů konceptuálního umění, ale věnoval se též projektům v oblasti vzdělávání. K nejslavnějším v této sféře patří Free International University, již Beuys vedl spolu s německým politickým aktivistou, nakladatelem a grafickým designérem Klausem Staeckem. Základní myšlenkou celého projektu se stalo vytvoření alternativního vzdělávacího prostředí, které bude svým charakterem suplovat státní selektivní systém vzdělání.

Ne vždy vyvolávaly Beuysovy aktivity souhlasné reakce. Jeho dílo často naráželo na kritiku a nepochopení. Výjimkou není ani dodnes diskutovaný landartový projekt 7000 dubů, který jako by shrnoval Beuysův přístup k umění, politickému aktivismu i jeho pozici jako jedince uvnitř mocenského aparátu. Beuys sázením stromů reagoval na sílící urbanizaci krajiny a opomíjení životního prostředí, které začalo být (nejen) vlivem kapitalistického uvažování vnímáno jako komodita sloužící potřebám společnosti a mocných jednotlivců k finančnímu zisku.

Režiséru Veielovi se podařilo k archivnímu materiálu přistoupit s citem, a tak výsledný dokument přibližuje charismatického umělce jako sociálně angažovaného autora, jenž se nebojí překračovat a rozšiřovat hranice estetického vnímání, a tím problematizovat postavení člověka v moderním světě.

Projekce proběhne v německém jazyce s anglickými titulky ve velkém sále kina Světozor ve Vodičkově ulici v Praze od 20:30 hodin. Film uvede český umělec a performer David Helán.

Vstupenky na projekci je možné zakoupit přes online systém kina Světozor.
Více informací o projekci naleznete na stránkách Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye.
Trailer snímku je možné zhlédnout online.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru