Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » České dokumenty v univerzitní kavárně Družba

České dokumenty v univerzitní kavárně Družba

České dokumenty v univerzitní kavárně Družba

Již za týden se v Plzni představí několik tuzemských dokumentů nominovaných na 12. Cenu Pavla Kouteckého. Projekce se uskuteční 12.–14. června v univerzitní kavárně Družba (Sedláčkova 19, Plzeň) v rámci Ozvěn festivalu ELBE DOCK 2018. Vstup na ně bude zdarma. Na diváky čekají 3 krátkometrážní snímky a 3 celovečerní filmy.

Program zahájí 12. 06. ve 20.00 hodin snímek Bohu žel, který vypráví příběh 7 uprchlíků, kteří žádají v České republice o azyl. „Ani jeden z nich si nevybral cestu uprchlíka dobrovolně a všichni doufají, že se jednou vrátí domů,“ přibližuje Andrea Vernerová, jedna z organizátorek projekcí. Ve středu 13. 06. ve 20.00 hodin navážeme projekcí dokumentu Až přijde válka (recenzovali jsme zde) režiséra Jana Geberta. Ten pojednává o Petru Švrčkovi, který kromě studia vysoké školy a randění s krásnou dívkou ještě běhá se zbraní v ruce po horských lesích v rámci výcviku domobranecké jednotky Slovenskí branci. Posledním celovečerním snímkem pak bude 14. 06. ve 20.00 hodin dokument Nic jako dřív (recenzovali jsme zde). „Film diváky přenese do života obyčejných teenagerů, kteří dospívají v jednom českém pohraničním městě, navštěvují stejnou školu, připravují se na maturitu a jejich středoškolskou bezstarostnost střídá úzkost ze zodpovědnosti, která se blíží se vstupem do světa dospělých,“ doplňuje Andrea Vernerová.

Celovečerní projekce doplní ve středu 13. 06. v 19.00 hodin blok 3 krátkometrážních snímků. „Prvním z nich je dokument Bo Hai o mladých Vietnamcích. Ti myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale přeci zůstávají Vietnamci. Film divákům přibližuje život ve večerce, kterou v Čechách vlastní režisérova rodina. Po něm bude následovat animovaný dokument Praha očima cizinců studentky FAMU, která v něm nechává líčit pražské cizince hořko-vtipné detaily života v Čechách ze své specifické perspektivy. Blok zakončí dokument Transformace / Výpary / Melanosis o temnotě vody, jejíž koloběh člověk nepřirozeně otáčí, šroubuje a přetváří, aby jej v zájmu rozvoje změnil v nezvratnou disharmonii,“ upřesňuje obsahovou část snímků další z organizátorek projekcí Lenka Hodoušová.

Cena Pavla Kouteckého je prestižní ocenění pro nejlepší český celovečerní a krátkometrážní dokumentární film, které je udělované od roku 2007. V letošním roce se jedná již o 12. ročník. Porota byla letos ve složení Ivan Zachariáš, režisér a držitel Českého lva za seriál Pustina, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu, dále také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, laureátka ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku Janja Prokić a ekologický zemědělec Daniel Pitek.

Nově je Cena Pavla Kouteckého součástí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů ELBE DOCK, který proběhl v Ústí nad Labem ve dnech 16.–20. 05. 2018. Vítězným filmem v kategorii celovečerní dokument se stal snímek Švéd v žigulíku, který byl promítán na festivalu Jeden svět 2018. V kategorii krátkometrážních dokumentů zvítězil snímek Úhorná. Zvláštní uznání získal film Nic jako dřív Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše.

Plzeňské projekce v rámci Ozvěn festivalu ELBE DOCK 2018 pořádá regionální pobočka společnosti Člověk v tísni. „Promítané dokumenty byly vybrány z nominovaných snímků v rámci ankety na našem facebookovém profilu, takže diváci sami rozhodli o tom, které filmy chtějí vidět,“ upřesňuje výběr projekcí Andrea Vernerová.

PROGRAM PROJEKCÍ:
12. 6., 20: 00 Bohu žel
13. 6., 19:00 3 krátkometrážní snímky (Bo Hai, Praha očima cizinců, Transformace / Výpary / Melanosis)
13. 6., 20:00 Až přijde válka
14. 6., 20:00 Nic jako dřív

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 707

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru