Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » DAFilms uvádí oscarový dokument Poslední v Aleppu a další Příběhy ze Sýrie

DAFilms uvádí oscarový dokument Poslední v Aleppu a další Příběhy ze Sýrie

DAFilms uvádí oscarový dokument Poslední v Aleppu  a další Příběhy ze Sýrie

Historie a současnost blízkovýchodní války očima dokumentaristů
Dokumentární kino DAFilms uvádí v české online premiéře dechberoucí, na Oscara nominovaný snímek o hrdinech v bílých přilbách Poslední v Aleppu. Film oceněný také hlavní cenou poroty na festivalu Sundance je součástí filmové přehlídky Příběhy ze Sýrie, mapující už osmým rokem trvající válku v blízkovýchodní oblasti. Přehlídka zahrnuje celkem 9 filmů, z toho čtyři v premiérovém uvedení, a potrvá od 11. do 24. června. Většina filmů bude na DAFilms k vidění i po tomto datu.

7 let, 450 000 mrtvých, přes 6 milionů uprchlíků, konec v nedohlednu. Čísla a statistiky jsou důležité, často ale vynechávají to podstatné – kontext a lidské příběhy. Právě ty přináší přehlídka Příběhy ze Sýrie, která nabízí kolekci devíti filmů syrských i zahraničních filmařů, kteří tento dlouhotrvající válečný konflikt nahlížejí z nejrůznějších úhlů pohledu.

Poslední v Aleppu: Film, u kterého budete chtít zavřít oči
Strhující film syrského režiséra Ferase Fayyada Poslední v Aleppu je snad nejsilnějším snímkem, který byl o této válce natočen. Důkazem je nejen nespočet cen včetně nominace na cenu Americké filmové akademie a hlavní cena poroty na Sundance, ale především film samotný. Přináší unikátní, syrové svědectví o záchranářské činnosti několika členů dobrovolnické organizace Bílé přilby, kteří každodenně nasazují životy za záchranu civilistů, často celých rodin včetně malých dětí, zavalených v sutinách domů.

Film nepřináší pouhé reportážní záběry, ale je uceleným příběhem tří hlavních hrdinů, které režisér sledoval několik let. Život Chálida, Subhího a Mahm’úda je věčným čekáním – na nálet, na záchranu, na počítání mrtvých… Mají přitom své rodiny, se kterými si často jen skypují. Aleppo bývalo běžné syrské město, které se ale během léta trvající války proměnilo v ruiny. Přesto jsou tu lidé, kteří zůstávají, lidé, které nemají kam jít, nebo ti, kdo nechtějí své město opustit. Poslední v Aleppu….

Film Poslední v Aleppu je uváděn v původním znění s českými titulky. Ostatní filmy přehlídky jsou uváděny v původním znění s anglickými titulky.

Chuť cementu a další filmy v přehlídce
Dalším premiérovým filmem přehlídky Příběhy ze Sýrie je rovněž cenami ověnčený snímek Chuť cementu (Taste of Cement)Režisér Ziad Kalthoum ukazuje život syrských uprchlíků v Libanonu, kteří se přes den živí jako dělníci na stavbách, aby večer v televizi sledovali, jak je jejich vlastní země demolovaná. Chuť cementu byla uvedena na mnoha světových festivalech, kde si získala spoustu ocenění nejen pro své téma, ale i výrazný vizuální styl.

Film Haunted, který natočila syrská režisérka Liwaa Yazji, vypráví o vykořeněnosti těch, co museli ze dne na den opustit svůj domov. Zmar postav zdůrazňují záměrně nedokonalé záběry z ruční kamery či zrnitý obraz z konverzací na Skypeu. Home režiséra Rafata Alzakouta vypráví o mužích, kteří se i přes nekončící válku snaží alespoň občas věnovat svému koníčku – tanciTrue Stories of Love, Life, Death and Sometimes Revolution ukazují Sýrii ve dnech těsně po 15. březnu 2011, kdy vypuklo tak zvané arabské jaro. Láska, život i smrt se staly hlavními tématy revolučních dní. Jak se z poklidné revoluce stane nepřehledný konflikt, který nelze ukončit? Tuto otázku si klade film Suffering Grasses, který se zaměřuje primárně na civilní obyvatelstvo. Jak se žilo uprchlíkům z Palestiny v Sýrii? Ještě před vypuknutím války Sýrie přijímala utečence z jiných zemí, například Šebaby z Jarmúku.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru