Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Donna Haraway: Entuziastická feministka, jež přinesla světu Manifest kyborga

Donna Haraway: Entuziastická feministka, jež přinesla světu Manifest kyborga

Donna Haraway: Entuziastická feministka, jež přinesla světu Manifest kyborga
Snímek Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival (2016) míří v pondělí 10. 12. od 20.30 hodin ve výjimečné české premiéře do velkého sálu kina Světozor. Mezi jinými klade divákům otázku, co spojuje člověka, přírodu a zdánlivě „neživý“ svět této planety a ukazuje, jaké hranice může vědecké myšlení překračovat, pokud se oprostí od víry v existenci objektivního poznání.

Dokumentární film věnovaný myšlení a osobě světoznámé filosofky, feministky, historičky vědy a bioložky Donny Haraway je poprvé v Čechách uváděný jako součást dokumentárního cyklu Kulturní války, jenž prostřednictvím populárně-naučných snímků představuje klíčové osobnosti druhé poloviny 20. století, jejichž tvorba a myšlenky výrazně ovlivnily podobu současné kultury. Snímek Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival je již druhým filmem, který je v rámci série, jíž společně realizují Platforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye, informační portál ArtMap a cyklus Dokumentární pondělí, promítán.  Navazuje na výjimečně úspěšnou projekci dokumentu Andrease Veiela Beuys, seznamující s jedinečným životním a uměleckým postojem německého umělce Josepha Beuyse, jež vyprodala velký sál kina Světozor.

„Ve filmové sérií se snažíme představovat dokumentární portréty, které vtahují diváky do jedinečných tvůrčích světů zásadních osobností soudobé kultury, jejichž umělecké či filosofické dílo se zásadně dotýká promýšlení sociálních, politických a ekonomických problémů, jimž čelíme. Tyto vhledy nám nabízejí nejen cesty pro reflexi těchto otázek, ale slouží také jako inspirace pro to, jak odvážně prozkoumávat současný globalizovaný svět, způsoby jeho propojení a efekty, které naše individuální i kolektivní chování na tento prosíťovaný celek má,představuje širší dramaturgii filmové série vedoucí platformy Fresh Eye Andrea Průchová Hrůzová.

Filosofka Donna Haraway, dlouhodobě působící na kalifornské univerzitě v Santa Cruz, se do současné kultury zapsala především jako autorka jednoho z nejvýznamnějších textů minulého století Manifest kyborga (1985). V této eseji se Haraway vymezuje proti tradičnímu feministickému uvažování, jež se snaží z žen a mužů vytvořit vzájemně zásadně odlišné, ale uvnitř homogenní kategorie. Nabízí proto pojem kyborga, organizmu, jenž není definován ani biologicky, ani sociálně a který utváří společenství a rozvíjí své vztahy bez ohledu na známé a tradiční kategorie genderu, třídy či rasy.

Vizuálně netradičně pojatý dokumentární film režiséra Fabrizia Terranovy  dává nahlédnout jak do prostředí pracovního, tak soukromého života Haraway. Filosofka v průběhu filmu nepolevuje ve svém nadšení, s nímž režiséra a diváky zasvěcuje do originálního myšlení pohybujícího se mimo polarizující kategorie tradičního západního myšlení, jakými jsou člověk versus stroj, člověk versus zvíře či kultura versus příroda. Stejně jako v případě Manifestu kyborga nás Haraway průběžně seznamuje s dalšími unikátními filosofickými koncepcemi, za jejichž autorstvím stojí a které zásadně rezonují v současné kultuře. Bádání Haraway, pokrývající rozmanité obory od primatologie až po digitální technologie, ve svém jádru směřuje k nabídnutí vize společnosti, která funguje jako rovnější a svobodnější společenství prostoupené prvky sdílení informací, znalostí a materiálního zázemí.

Snímek Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival byl poprvé uveden ve světové premiéře v roce 2016 v Bruselu. Za dobu dvou let procestoval ve formě individuálních projekcí téměř celý svět, uváděn byl často v kontextu přehlídek současného umění. Prosincová projekce je prvním představením tohoto snímku v České republice a proběhne v anglickém jazyce. Její součástí – stejně jako v případě předchozí projekce snímku Beuys – bude umělecká performance, která nabídne divákům svébytnou formu úvodního komentáře k filmu. Vystoupení se zhostí mladá česká umělkyně Marie Tučková.

Uvedená projekce je také podpořena spoluprací s organizací Are, jež v Praze v den premiéry od 18.00 hodin pořádá ve spolupráci s Goethe Institutem v rámci programu Institutu úzkosti vystoupení kurátorky Nadji Argyropoulou. Pražské setkání navazuje na projekt Making Oddkin – for joy, for trouble, for volcano love realizovaný organizací Are v září tohoto roku na řeckém ostrově Nisyros. V průběhu čtyř dnů projekt reflektoval klíčové myšlenky filosofky Donny Haraway, zejména pak mobilní pojem „oddkin“ (podivná příbuzenství), jenž vystihuje situaci navazování nečekaných vztahů za propojování dříve nespojitelných elementů, které si žádá nové situace, jíž na planetě Zemi čelíme.

Fabrizio Terranova: Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

(2016, BE/FR/SP, 81 min)

WWW dokumentární film: https://earthlysurvival.org/

WWW projekce:  https://www.facebook.com/events/1953969008238487/

Vstupenky na projekci: https://www.kinosvetozor.cz

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 889

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru