Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Kam čert nemůže…

Kam čert nemůže…

Kam čert nemůže…
RECENZE – KOMIKS: Fatale: Ďábelská záležitost (Ed Brubaker & Sean Phillips) – JAROSLAV STUCHLÝ –

Pamatujete si na Nicka Lashe, který se stal správcem pozůstalosti autora detektivek Dominica Rainese a nalezl v ní dosud nepublikovaný rukopis? A na ten flashback z poloviny 50. let, kdy byl onen spisovatel pouhým reportérem pokoušejícím se odhalit korupci v řadách policie? A co třeba na tajemnou ženu, která nějak nestárne?
Nepamatujete? Nic si z toho nedělejte, já také ne, protože tuzemský vydavatel nás na pokračování mysteriózního noir komiksu Fatale nechal čekat téměř rok.

Dosti skuhrání, Nick Lash je zpátky, pokouší se pátrat v minulosti svého kmotra Rainese a má obavu, že se jej začíná zmocňovat paranoia. Ale to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou. Nick se objevuje pouze v prologu, intermezzu a epilogu, protože hlavní dějová linie se odehrává v Los Angeles sedmdesátých let, kdy kvůli traumatu z války ve Vietnamu byly na vzestupu nejrůznější pseudonáboženské kulty. Ze spárů jednoho takového (Církev Metody) zachrání svou kamarádku Suzy začínající herec Miles. A oba skončí na útěku kde? Přece v domě Josephine, titulní femme fatale celé série. Ta si Milese (nejen sexuálně) podmaní, jako ostatně všechny muže ve svém životě, a on je připravený pro ni skočit do ohně. Téměř doslova, protože finále Ďábelské záležitosti je plné střelby a hořících lidí.
Jestli vám ale něco zlomí srdce, není to ani tak osud rádoby herce a feťáka Milese, nýbrž mikropříběh Suzy.
A opět lze zatleskat tomu, jak dokáže Brubaker jednotlivé dějové linie své story provázat, protože v jednom okamžiku se Miles a Lash téměř setkají. Lash je v té době samozřejmě malý kluk.

Co dodat?
Ukradený snuff film, kult praktikující lidské oběti, jeho bezoký vůdce Hansel (škoda, že překladatel nešel do jména Jeníček) pátrající po Josephine a lovecraftovská hrůza číhající kdesi za oponou reality. Narážky na klasický Wilderův noir Sunset Blvd. (1950), jedna na Aldrichovo drama Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962) a na straně 101 vypadá jeden z hostů na party úplně jako nedávno zesnulý Burt Reynolds.
Sean Phillips to opět moc hezky nakreslil (včetně té nenápadné felace na straně 19) a Dave Stewart vybarvil.

Vzhledem k tomu, že Fatale má pět dílů, mohli bychom mít sérii zkompletovanou někdy v roce 2021. Pokud ovšem BB/art nenapadne střelit tuhle stoprocentní záležitost do nohy (delší pauza) a posléze zaříznout. Pak bychom se nedozvěděli, zda Josephine nalezne klid, nebo zda zůstane navždy pronásledovanou ženou uvízlou ve smyčkách smrti.

 

Ed Brubaker & Sean Phillips

Fatale 2: Ďábelská záležitost

Nakladatelství BB/art, Praha 2018
136 stran
399 Kč

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 294

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru