Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 19. ročník festivalu Jeden svět Olomouc akcentuje potřebu společenské i vnitřní změny

19. ročník festivalu Jeden svět Olomouc akcentuje potřebu společenské i vnitřní změny

19. ročník festivalu Jeden svět Olomouc akcentuje potřebu společenské i vnitřní změny

Od 19. března bude jarní Olomouc hostit další ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět Olomouc. Během šesti dní nabídne festival divákům dvaadvacet projekcí českých a zahraničních dokumentů na téma AKTUALIZACE SYSTÉMU. Promítání bude tradičně probíhat v kině Metropol a v Muzeu umění Olomouc – Divadle hudby, nově také v prostorách Divadla na cucky. Tematika letošního ročníku rezonuje nejen hlavním programem, ale také pestrou škálou doprovodných akcí.

Výběr tématu není náhodný. Stejně jako každý rok zastřešuje problémy poplatné dnešní době, které bychom neměli přehlížet. Jeho aktuálnost se odráží hned v několika rovinách. Můžeme ji hledat například ve snaze o obnovu politického či společenského systému, nejlépe však v potřebě změnit vnitřní systém, kterým disponujeme jako jednotlivci. Spouštěcím mechanismem této aktualizace by mohla být právě návštěva festivalu.

„Pokud chceme na světě docílit jakékoli změny, musíme v prvé řadě začít sami u sebe. A dvojnásob to platí v dnešní době, která se žene kupředu závratnou rychlostí, komentuje možná pojetí tématu jedna z hlavních koordinátorek Anežka Hrušková a dodává: „Vše se neustále mění a člověk musí zůstat velice otevřený a zároveň do jisté míry skeptický, aby uměl rozpoznat, co je důležité, a hlavně co je pravda.“

Mimo jiné právě problematika pravdivosti informací a nutnost rozlišení relevantních zpráv od těch falešných tvoří nedílnou součást letošní dramaturgie. Festivalový program představí celkem dvacet jedna snímků z deseti tematických kategorií.

Nejvíce zastoupenou kategorii tvoří Česká soutěž, která reflektuje problémy nejen na domácí půdě. Tato sekce nabídne rovnou šest kvalitních dokumentů – Hranice práce, Mečiar, Švéd v žigulíku, Asexuálové, Teorie rovnosti a Nerodič. Nejúspěšnější dokumentární filmy uvedené a oceněné na zahraničních festivalech čekají na diváky v kategorii Panorama. V Olomouci uvedeme konkrétně snímky Tohle je Kongo, Neslyšící syn, Náš nový prezident a Rádio Kobaní. Palčivé problémy v oblasti environmentalismu řeší kategorie Zemětaje, kterou zastupují dokumenty Azurová a Poslední svého druhu. Chvilkové odlehčení poskytne sekce Ať žije život!, která se věnuje lidem s chutí do života a pozitivním přístupem k prospěšným změnám. V rámci olomouckého programu můžete navšítivit film Rebelská střední v Berlíně a Zeptejte se sexperta. Nevyhneme se ani moderním technologiím, díky dokumentu PreKrim se v kategorii Jedna nula rozvíří diskuze o lidech, kteří uvízli v digitálních sítích. Zajímavou filmovou kategorii o vážných tématech zpracovaných netradičním způsobem představuje Mezinárodní soutěž, reprezentovat ji bude snímek Za hranicemi možností. Snahu o dosažení změny prostřednictvím křehkého umění vykresluje film Básnířka v kategorii Umění mění. Do vzdálených krajů diváky přenese kategorie Za horizontem skrz tajemstvím opředený příběh malého chlapce ve snímku Stát se tím, kým jsem byl. A konečně dvě nejvíce diskutované kategorie – populismem, migrační krizí a dalšími náročnými zkouškami protkaný Eurodrom přinese filmy Nic se neodpouští a Cizinec v ráji. Kategorie Americana se soustředí na otázky povolební situace v USA, postavení Afroameričanů, původních indiánských obyvatel nebo třeba na fungování tamní policie. Napínavou podívanou nabídne prostřednictvím snímku Na ostří s tupými noži.

Doprovodný program
Vedle hlavního programu jsou pro návštěvníky festivalu nachystány také různé doprovodné akce. Ve čtvrtek 15. března od 17:30 se v areálu letního kina uskuteční přednáška Fake News, na které Jakub Mikel a Tomáš Pika z redakce HlídacíPes.org představí vybrané zajímavosti z desinformačního rybníčku a také několik jednoduchých metod, jak na nejrůznější hoaxy neskočit. V ten samý den se od 19 hodin otevřou sklepy letního kina a poskytnou zájemcům jedinečnou možnost navštívit jednodenní výstavu s názvem V 2.18. Výstava se zaměřuje na mladou generaci olomouckých umělců a jejich uvažování o současných problémech. V pondělí 19. března přijde na řadu oficiální zahájení festivalu a s ním od 21 hodin afterparty v prostorách Jazz Tibet clubu. O hudební záštitu se postará dramaturg univerzitního rádia UP AIR Jiří Bejček jako DJ Makropulos. Další hudební zážitek slibuje koncert brněnské čtyřčlenné formace Ghost of You, který proběhne ve čtvrtek 22. března od 21 hodin opět v Jazz Tibet clubu. A den poté, v pátek 23. března od 16:30 proběhne v prostorách Litr shopu debata na téma Živé knihy.

Debaty s hosty
Zážitek ze silných příběhů, které na diváky na promítacích plátnech čekají, umocní také podnětné debaty s hosty. O své názory se přijde podělit například redaktorka Deníku Referendum pocházející z afghánského Herátu Fatima Rahimi. O motivaci k natočení českého dokumentu Hranice práce povypráví režisérka Apolena Rychlíková. Za časopis Respekt přijala pozvání do Olomouce redaktorka Andrea Procházková, která bude společně s šéfredaktorem olomoucké redakce Hlídacího psa Jakubem Miklem, politologem Mgr. et Mgr. Karlem Páralem z katedry mediálních studií a Mgr. Radovanem Dluhý-Smithem z katedry rozvojových a environmentálních studií diskutovat na téma dezinformací v politickém kontextu. K ekologické tematice, na kterou se zaměřuje snímek Azurová, se vyjádří Jan Freidinger za organizaci Greenpeace a mořská bioložka a potápěčka Martina Karásková. Tito a další vzácní hosté rozhodně mají k vybraným tematickým kategoriím co říci a rádi do debat zapojí i přítomné diváky.

Jeden svět pro všechny
Lidskoprávní festival Jeden svět Olomouc se každoročně přibližuje lidem a překonává hranice rozdílnosti. V rámci projektu Jeden svět pro všechny, který si klade za cíl maximální zpřístupnění festivalového programu lidem s různým ať už společenským, nebo přímo fyzickým znevýhodněním, proto opět dochází k rozšíření aktivit. Samozřejmostí je bezbariérovost promítacích míst a umožnění vstupu s asistenčním psem. Slavnostnímu zahájení festivalu bude přítomen tlumočník znakového jazyka, který se zúčastní také debat, které budou následovat po dokumentech Azurová a Neslyšící syn. Oba tyto filmy budou promítány s titulky pro neslyšící. Pro nevidomé je u projekce filmu Mečiar zprostředkován audio-komentář v zapůjčených sluchátkách.

Novinkou 19. ročníku festivalu bude takzvaná relaxovaná projekce. Tato projekce se odehraje v prostředí lépe přijatelném pro lidi s mentálním postižením, například pro diváky trpící autismem. Namísto běžně zhasnutých světel bude v sále nastaveno tlumené osvětlení, vybraný snímek Teorie rovnosti z dílny režisérky Barbory Chalupové bude navíc promítán se ztišeným zvukem. Na projekci, která proběhne ve čtvrtek 22. března od 15 hodin v kině Metropol, jsou vítáni nejen lidé se specifickými potřebami, ale také široká veřejnost.

Chybět nebude ani tradiční projekce pro seniory, kterou letos provází několik změn. Jednou z nich je změna místa, kdy se promítání přesune do prostor Divadla na cucky na Dolním náměstí. Druhá se týká změny dosavadního konceptu – namísto uzavřené projekce se divadlo v sobotu 24. března od 10 hodin otevře divákům všech věkových kategorií a představí český snímek Nerodič režisérky Jany Počtové. Místa jsou přednostně rezervována pro zájemce z klubů a center pro seniory, ostatní si mohou lístky zakoupit přímo na místě.

Praktické informace
Základní vstupné na projekci 80 Kč / 60 Kč zvýhodněné vstupné pro studenty (žákovská průkazka / platná ISIC karta) a seniory (senior pas, …) – držitelé slevových karet jsou povinni se jimi před vstupem do sálu prokázat. Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají 50% slevu z ceny vstupenky.

Vstupenky na festival jsou nemístenkové a je možné je zakoupit na pokladně kina Metropol, Muzea umění Olomouc a Divadla na cucky nebo prostřednictvím webových stránek promítacích míst. Předprodej vstupenek v Olomouci je spuštěn od 26. února. Kompletní přehled programu včetně anotací doprovodného programu a praktických informací najdete na webových stránkách festivalu: www.jedensvet.cz/olomouc

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 889

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru