Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Jeden svět Olomouc přichází s našlapaným programem

Jeden svět Olomouc přichází s našlapaným programem

Jeden svět Olomouc přichází s našlapaným programem

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět představí v Olomouci od 19. do 24. března více než dvacet snímků. Promítat se bude tradičně v kině Metropol a v sále Divadla hudby v Muzeu umění Olomouc, nově své prostory nabídne také Divadlo na cucky. Rozmanitost snímků je značná, program se snaží pojmout co nejvíce aktuálních témat. Letošní ročník se zaměřuje především na média a fenomén nepravdivých zpráv, pozadu ovšem nezůstane ani ekologická, vzdělávací či rodičovská problematika.

Novináři pod drobnohledem
Festival slavnostně zahájí v pondělí 19. března v kině Metropol snímek Nic se neodpouští o novinářce marockého původu Zineb El Rhazoui, která jako zázrakem přežila teroristický útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Ačkoli rodnou zemi opustila, mimo jiné kvůli svému kritickému postoji k islámu a kvůli potlačování svobody slova, také ve Francii se potýká s výhružkami a bezpečnostními hrozbami od fanatiků, kteří se ji snaží umlčet.

O den později představí Divadlo hudby večerní snímek Rádio Kobaní. Jeho hrdinkou je kurdská reportérka Dilovan, zakladatelka rádiové stanice ve válkou zpustošeném syrském městě Kobaní, pomalu se zvedajícím z popela. Dokument líčí konflikt z pohledu civilistky, jejíž snahou je nejen přežít, ale také smysluplně pracovat a dávat svým spoluobčanům naději a cenné informace.

A ze Sýrie se přesuneme do Ruska. Fenoménem dnešní doby jsou nepravdivé, nepodložené a snadno se šířící zprávy zvané „fake news“. Jak funguje ruská propaganda, jakou roli hrála při posledních prezidentských volbách v USA a jaký dopad mohou mít konspirační teorie na veřejné mínění, ukáže snímek Náš nový prezident, který v sobotu 24. března od 18:30 v Divadle hudby zakončí celý festival.

Aktualizace systému
Tak zní téma 19. ročníku festivalu Jeden svět. Celá řada filmů se proto snaží ukázat divákům snahu skupin i jednotlivců o zlepšení nebo obnovení různých složek společenského uspořádání. V některém případě to jde, jindy je to složitější. Například v Demokratické republice Kongo dodnes trvá občanská válka a situaci se ani po více než dvacetiletém konfliktu nepodařilo stabilizovat. Snímek Tohle je Kongo představuje dějiny této opojnou krajinou se pyšnící, avšak stále krvácející země. Na programu je v sobotu 24. března od 16 hodin v Divadle na cucky.

O něco úspěšnější aktualizaci systému představí další sobotní film Rebelská střední v Berlíně. Snad každý si někdy přál nedostávat ve škole známky, nechodit do ředitelny nebo rozhodovat o učivu a podmínkách výuky se spolužáky. Zdá se to nemožné, přesto v Německu podobná škola opravdu funguje. Studenti nejsou pod zbytečným stresem, vzdělávají se v komunitě, která nepodléhá obvyklé hierarchii, sami si školu dokonce i uklízí. Jestli je takové prostředí opravdu dokáže více motivovat, se diváci přesvědčí 24. března ve 14 hodin v Divadle hudby.

Dalším rebelujícím hrdinou je 93letý doktor Watsa z Indie. V deníku Mumbai Mirror pravidelně vydává populární sloupek, ve kterém odpovídá na dotazy čtenářů z oblasti sexuality. Jeho práce však v konzervativní zemi vyvolává přinejmenším rozpaky, ale i velkou nevoli a opovržení. Doktor se však i přesto dál snaží rozšiřovat sexuální osvětu a předávat užitečné rady. Dokument Zeptejte se sexperta nabídne Metropol ve čtvrtek 22. března v 18:30.

Jeden svět je pro všechny
Organizátoři Jednoho světa se snaží myslet na všechny bez rozdílů, proto se letos rozšiřuje počet projekcí, které jsou uzpůsobené potřebám diváků a divaček s různými druhy znevýhodnění. Některé filmy například obsahují titulky pro neslyšící nebo jsou english friendly, tedy vhodné i pro cizojazyčné publikum. Snímek Neslyšící syn budou moci diváci zhlédnout v Divadle na cucky ve středu 21. března od 15:30 za přítomnosti tlumočníka českého znakového jazyka. Příběh se odehrává v rodině nizozemského režiséra Alexe, jehož syn Tobias je od narození neslyšící. Jeho okolí se však dokázalo přizpůsobit jinému druhu komunikace, naučili se znakovou řeč a díky tomu z Tobiase vychovali sebevědomého muže.

Film Mečiar o vývoji slovenské politické scény po rozpadu federace je díky audiokomentáři ve sluchátkách uzpůsoben také pro nevidomé diváky. Projekce proběhne v úterý 20. března od 19 hodin v kině Metropol. Letošní novinkou je také relaxovaná projekce, při níž bude sál tlumeně osvětlen a zvuk filmu ztišen. Před snímkem nepoběží žádné reklamy ani upoutávky a diváci mají možnost se v případě potřeby pohybovat v sále. Tento typ projekce je vhodný především pro diváky s mentálním postižením nebo s epilepsií. Film Teorie rovnosti bude tímto způsobem promítán ve čtvrtek 22. března v 15 hodin v kině Metropol.

Český výběr
Sekci tuzemských filmů dominuje snímek Hranice práce založený na reportážích novinářky Saši Uhlové o pracovních podmínkách v nejhůře placených zaměstnáních v Česku. Diváci ho mohou zhlédnout ve čtvrtek 22. března v 17 hodin v sále Divadla hudby v Muzeu umění Olomouc. Dalším čtvrtečním filmem české provenience je dokument Asexuálové. Věnuje se příběhům lidí, kteří nepociťují sexuální touhu, ačkoli sami sebe považují za sexuální menšinu. Jak se žije českým asexuálům, mohou zájemci zjistit 22. března ve 14:30 v Divadle na cucky. V závěrečný den festivalu se představí také snímek o problematice současného rodičovství příznačně nazván Nerodič. Promítat se bude dopoledne od 10 hodin v Divadle na cucky, projekce je určena seniorům i široké veřejnosti.

Toto je pouze částečný přehled z celého programu zajímavých dokumentů, které pro vás organizační tým festivalu připravil. Po každé projekci bude následovat také debata s hosty, kteří se přijdou s diváky podělit o své znalosti, názory a zkušenosti. Pro více informací sledujte web.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 827

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru