Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Kino Brasil v Biu Oko nabídne to nejlepší ze současné brazilské tvorby

Kino Brasil v Biu Oko nabídne to nejlepší ze současné brazilské tvorby

Kino Brasil v Biu Oko nabídne to nejlepší ze současné brazilské tvorby

I v letošním roce bude letenské kino Bio Oko hostit čtyřdenní festival brazilského filmu Kino Brasil 2018. Už pátý ročník úspěšného festivalu proběhne ve dnech 1. až 4. listopadu a nabídne pražským divákům šest kritikou oceňovaných brazilských snímků včetně loňského nominanta na Oscara filmu Bingo: Každé ráno králem. V kině bude připraven také zajímavý brazilský doprovodný program.

V hlavní roli klaun na drogách
Festival brazilského filmu Kino Brasil se koná v Praze každoročně již od roku 2014, kdy sem místní nadšenci a dobrovolníci začali v Česku zatím spíše neznámé brazilské filmy dovážet. Letošní pátý ročník bude opět nabitý kvalitními filmovými zážitky a vřelou brazilskou kulturou. Festival oficiálně zahájí ve čtvrtek 1. listopadu ve 20:30 film Tekutá pravda režisérky Caroliny Jabor, napínavé a velmi aktuální drama o tom, jak snadné je šířit strach a nenávist v době sociálních sítí. Precizní portrét dnes běžného on-line veřejného lynčování nás vnese do dilematu, kdy jsou vina i nevina neprokazatelné.

Páteční večer nabídne hlavní film festivalu, kterým je snímek Bingo: Každé ráno králem debutujícího režiséra Daniela Rezendeho inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného televizního klauna brazilských osmdesátých let Arlinda Barreta. Mladý herec Augusto se postupně stává nejpopulárnějším klaunem v zemi, ač jeho pravou tvář pod nánosy make-upu a paruky kvůli smlouvě s televizní společností nikdo nezná. To ctižádostivý Augusto těžce nese a v jeho životě se roztáčí kolotoč plný drog, divokých večírků, ale i vnitřních ran. Film byl v loňském roce nominován na Oscara.

Kino Brasil chce diváky “zpražit”
Diváci se však mohou těšit i na další filmy napříč žánry. Kromě dramatu Mama Brasil, které již plátny českých kin prošlo, dnes už ale u nás k vidění není, například i na veskrze tarantinovský krvák Laskavá bestie, za jehož vznikem stojí úspěšná režisérka a scénáristka Gabriela Amaral. Případně na film na samotném pomezí dokumentu a fikce Exšaman o amazonském kmenu Paiter Surui, kde indiáni hrají sami sebe. Klíčem k výběru filmů pro letošní sezónu Kino Brasil byl požadavek, aby v divákovi zanechal co nejintenzivnější dojem.

„Letošním leitmotivem festivalu je „Kino Brasil tě zpraží“. Chceme tentokrát našeho diváka šokovat, vyvést ho z míry, aby odcházel z kina doslova opařený. Nejsou to však jen prvoplánové a šokantní filmy, ale často se za tím diváckým otřesem ukrývá něco mnohem hlubšího a niternějšího. Ty filmové šoky právě v lidech otevírají skulinky, do kterých se ty hlubší vrstvy a témata mají šanci zavrtat. Divákům tak určitě doporučuji zejména divokého BINGA a pralesní meditaci EXŠAMAN. Vynikající výběr letošní brazilské sezóny,“ říká k výběru snímků dramaturg festivalu Kino Brasil Ondřej Šálek.

Kurz portugalštiny i brazilské pochoutky
Kromě filmů bude na návštěvníky festivalu čekat také doprovodný program. V sobotu od 14.30 proběhne Čtenářský klubík pro děti s Michele Fernandou a jejím hostem brazilskou spisovatelkou pro děti Andreou Pelagagi, následovat bude rychlokurz portugalštiny, jehož účastníci si hravou formou osvojí základní praktické fráze. Vstup na obě akce je zdarma. V předsálí kina si bude možné zakoupit dárkové předměty. K ochutnání bude také typické brazilské jídlo a v nabídce na baru speciální brazilské drinky.

O festivalu Kino Brasil
Idea festivalu se zrodila v hlavách několika milovníků brazilské kinematografie, kteří se odmítli spokojit s tematicky velmi omezeným výběrem brazilských filmů, které jsou v Čechách známé a běžně dostupné. Třebaže sociální témata a prostředí favel je důležitou osou brazilské kinematografie, existuje mnoho filmů, jimž dominují jiné náměty. Tato díla se do České republiky doposud dostávala jen velice zřídka. V návaznosti na myšlenku spolku Saudade přinášíme českému publiku pestrost brazilského filmu. Festival Kino Brasil přiváží do Prahy díla různých žánrů, která v posledních letech zaujala jak v domácím, tak mezinárodním prostředí. Festival je zároveň příležitostí pro brazilské režiséry prezentovat svou tvorbu v Evropě.

Více informací na webu www.kinobrasil.cz či Facebooku.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 591

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru