Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » Nabídka, která se neodmítá

Nabídka, která se neodmítá

Nabídka, která se neodmítá

RECENZE – KNIHA: Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu (Peter Cowie, Knižní klub, 2018) – MILAN HAIN –

Od svého vzniku před 45 lety drží Coppolův Kmotr (The Godfather) pozici jednoho z nejrespektovanějších děl světové kinematografie. Již v době uvedení se dočkal mimořádně vřelého přijetí, které se překlopilo v téměř 250 milionů dolarů v celosvětových tržbách (dnes by šlo bezmála o miliardu a půl) a tři Oscary včetně těch pro nejlepší film a adaptovaný scénář. Dnes pravidelně okupuje přední příčky v anketách o nejlepší film všech dob, kdy například v databázi IMDb mu patří druhá pozice a v hlasování uživatelů tuzemské ČSFD je sedmý (stejně ceněný druhý díl se pak umístil na třetím, respektive jedenáctém místě).

Kniha Petera Cowieho, v září vydaná v českém překladu Michaely Dvořákové, ke Kmotrovi přistupuje jako ke kulturnímu fenoménu a milníku filmových dějin; podle autora teprve on signalizoval nástup nové generace amerických tvůrců, do které vedle Coppoly patřili Martin Scorsese, Brian De Palma, George Lucas nebo Steven Spielberg. Bohatě ilustrovaná publikace se zaměřuje zejména na produkční historii a ohlas snímku a cílí pravděpodobně jak na jeho dlouholeté obdivovatele, tak na mladší generaci, která jeho kouzlu propadla teprve nedávno.

První stránky představují výchozí román Maria Puza a hlavní aktéry jeho a Coppolova příběhu. Prostřednictvím medailonků hlavních postav si může čtenář připomenout děj filmu a – pokud to třeba zapomněl – přiřadit k jednotlivým jménům jejich herecké představitele. Další kapitoly pak sledují vznik snímku od psaní scénáře a dalších příprav přes natáčení až po střih a nahrávání hudby. Souběžně jsou nám představeni všichni ti, kteří se kreativně podíleli na triumfálním výsledku – mimo Coppoly, Puza a hereckého obsazení jde zejména o kameramana Gordona Willise, skladatele Nino Rotu, autora výpravy Deana Tavoularise nebo kostymérku Annu Jill Johnstone. Závěrečné části potom shrnují dobové přijetí a kulturní odkaz filmu a jeho dvou pokračování.

Hlavní atrakcí publikace je její obrazový materiál: zasvěcený text odborníka na Francise Forda Coppolu Petera Cowieho (autora režisérovy biografie a knihy o Apokalypse) je totiž doplněn desítkami fotografií z natáčení a autentických dokumentů: k těm nejzajímavějším patří několik stránek Puzova románu opatřených Coppolovými ručně vepsanými poznámkami; zápisky ze setkání Coppoly, Willise a Tavoularise nad výtvarnou koncepcí filmu; režisérovo memorandum o využití speciálních efektů; nebo článek z časopisu Dental Survey o úpravě chrupu Marlona Branda pro roli Vita Corleona. Zatímco v původní anglickojazyčné edici byly ovšem některé z těchto materiálů reprodukovány ve formě vyjmutelných listů (viz například video zde), v českém vydání jsou všechny součástí standardní vazby, čímž kniha ztratila část ze své přitažlivosti. Srovnání s původní verzí rovněž ukazuje, že došlo k několika méně zásadním změnám v rozvržení jednotlivých stránek, které jsou nicméně v obou edicích shodně vyvedeny ve stylové černočervené barevné kombinaci s bílým písmem a dominuje jim ikonický motiv loutkovodiče. Za zbytečnou považuji změnu názvu knihy, kdy namísto doslovného překladu původního titulu The Godfather: The Official Motion Picture Archives vydavatel zvolil nepatřičnou, bulvárně znějící variantu Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu. Překladatelka Michaela Dvořáková si jinak s Cowieho textem poradila obstojně a pochybila jen u několika oborově specifických pojmů (screen překládá jako obrazovku, přitom je zřejmě myšleno filmové plátno; billing neoznačuje výdaje, ale rozmístění jmen v titulcích; cost of print neznamená ceny tisku, ale náklady na výrobu filmových kopií). Překlepy jsou spíše ojedinělé, s výjimkou reprodukovaných dokumentů, neboť, jak se ukazuje, Coppola si se správným zápisem slov příliš velkou hlavu nedělal.

I přes drobné nedostatky představuje kniha Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu atraktivní artikl na předvánočním trhu. V kamenných obchodech se prodává za necelou pětistovku, ale webové stránky nakladatele i některých dalších prodejců ji aktuálně nabízejí s dvacetiprocentní slevou. A to, jak jistě uznáte, je nabídka, která se neodmítá.

Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu
Peter Cowie
Praha: Knižní klub v edici Universum, 2018
160 stran
doporučená cena 499,-
kniha je k dostání se slevou na webových stránkách Knižního klubu

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 133

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru