Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » DAFilms uvádí přehlídku filmů Jonase Mekase, zakladatele filmové avantgardy

DAFilms uvádí přehlídku filmů Jonase Mekase, zakladatele filmové avantgardy

DAFilms uvádí přehlídku filmů Jonase Mekase, zakladatele filmové avantgardy

DAFilms.cz představuje od 1. října rozsáhlou retrospektivu Jonase Mekase, 95letého režiséra rozkročeného mezi Evropou a USA, dokumentem a avantgardou. Objevte tvorbu litevsko-amerického režiséra, básníka a vizuálního umělce, který bývá často označován za kmotra americké avantgardy a zakladatele deníkového žánru v dokumentu.

Přehídka představuje průřez Mekasovou rozsáhlou tvorbou, kterou se jako červená nit vine osobní linka. Připraveno je celkem 13 snímků, mezi nimi například The Brig o vězení pro námořní pěchotu v Japonsku. Spolu s nimi prožíváme jeden z jejich dnů a v ultrarealistickém snímku se tak setkáváme s tvrdým zacházením a šokujícími způsoby fyzického i psychického ponižování. Film získal Velkou cenu na festivalu v Benátkách v roce 1964. This Side of Paradise zase ukazuje rodinu Kennedyových po smrti prezidenta JFK. Jackie Kennedy se rozhodla, že bude dobré děti trochu rozptýlit, a najala Mekase jako filmového kronikáře. Režisér tak strávil s rodinou několik letních prázdnin v domě Andyho Warhola a vytvořil tak velmi osobní film s nádechem home videa a hlubokého přátelství, které se mezi ním a rodinou postupně vytvořilo. Deníkový Williamsburg, Brooklyn ukazuje čtvrť, v níž se Mekas po příjezdu do USA usídlil, záběry pochází převážně z let 1948 až 1951 a ukazují každodenní život a obyčejné malé příběhy v ulicích New Yorku. Film byl uveden na MFF v Rotterdamu.

Mekas se narodil v roce 1922 v malé vesnici v Litvě. Během druhé světové války byl spolu se svým bratrem Adolfasem internován v pracovním táboře. Po válce studoval univerzitu v německém Mainzu, aby se v roce 1949 dostal do New Yorku, kde žije doteď. V New Yorku si velmi rychle pořídil svoji první kameru a začal natáčet krátké momentky ze svého života. Postupně se propojil s místní uměleckou scénou, psal články o filmu a poezii. Úzce spolupracoval s umělci jako Andy Warhol, Nico, Allen Ginsberg, Yoko Ono, John Lennon, Salvador Dalí či George Maciunas. Po roce 2000 se začal věnovat také filmovým instalacím v muzeích, například v pařížském Centre Pompidou, v newyorském MoMA či v rámci Biennale v Benátkách.

Jonas Mekas, který za svůj život natočil přes sedmdesát filmů, ale také se věnoval psaní poezie i pro noviny, celoživotně podporoval ostatní filmaře a umělce, a proto se svým bratrem založil časopis Film Culture a také cinematéku Film-Makers‘ Cinematheque, z níž se později stal jeden z nejdůležitějších archivů avantgardní kinematografie Anthology Film Archives. V roce 2007 vstoupil do digitálního světa skrz svůj „The 365 Day Project“. V rámci něj uveřejňoval na své webové stránce každý den jeden krátký film. Mekasovi bylo za jeho celoživotní tvorbu uděleno mnoho cen, mimo jiné se stal Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettresfrancouzského ministerstva kulturyi je členem americké filmové akademie, která rozhoduje o udílení Oskarů v USA.

Všechny filmy z retrospektivy naleznete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 798

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru