Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Oživujeme loutky Jiřího Trnky

Oživujeme loutky Jiřího Trnky

Oživujeme loutky Jiřího Trnky
Syn a vnuk Jiřího Trnky se pustili do restaurování loutek z filmu Sen noci svatojánské, které následně představí na velké retrospektivní výstavě k 50. výročí smrti Jiřího Trnky v Kutné Hoře. Aktuálně k této příležitosti otevřeli veřejnou sbírku: https://www.hithit.com/jiri_trnka

Mezi léty 1946 – 1965 natočil Jiří Trnka 16 loutkových filmů, pro které navrhl či vyrobil více nežli 130 filmových loutek. Za několik desítek let, které uběhly od jejich natočení, jich bylo ale mnoho nenávratně ztraceno, další leží v zaprášených krabicích v depozitářích skryty očím veřejnosti a ty, které se podařilo dohledat a zachránit, jsou často v tak špatném stavu, že je nelze vystavovat. Technologie výroby filmových loutek je totiž velmi náročná a vyžaduje speciální použití materiálů, které dokážou splňovat požadavky pro natočení filmu. Není je však možné trvale uchovat. Původní polymetalové kostry loutek korodují, kožené prvky ztrácejí pružnost, textilie se rozpadají, lepidla rozkládají a malba z tváří loutek se ztrácí. Stav některých filmových loutek tak nelze klasifikovat jinak nežli kritický.

 „Uvědomujeme si povinnost, kterou ke svému slavnému předkovi a jeho dílu máme. O loutky, tak kontinuálně pečujeme, od soukromých sběratelů vykupujeme další a necháváme je v rámci svých finančních možností restaurovat. Jen díky tomu mohli návštěvníci úspěšné výstavy Plzeň 2015 spatřit originální loutky z filmů Jiřího Trnky. V našich silách a finančních možnostech ale není možné opravit všechny. Restaurátorská práce je nákladná a započítáme-li všechny nutné technologické lhůty, také časově náročná. Oslovujeme proto ke spolupráci státní a soukromé subjekty, díky této kampani i širší veřejnost,“ sděluje k projektu Matyáš Trnka.

Opravené loutky zpět veřejnosti

Opravené loutky z filmu Sen noci svatojánské budou k vidění na retrospektivní výstavě k 50. výročí smrti Jiřího Trnky v galerii GASK v Kutné Hoře, následně je rodina Jiřího Trnky představí i lidem, kteří se na výstavu nepodívají. A zde přicházejí na řadu současné technologické možnosti. Loutky převedou do 3D podoby, čímž vzniknou jejich digitální modely, které nikdy zubu času nepodlehnou. Navíc je bude možné jednoduše vystavit, promítnout v zahraničí, umístit na internet apod. V dalším kroku vytvoří krátké dokumentární video technologií virtuální reality. Toto více či méně interaktivní video by mimo představení 3D modelů filmových loutek zároveň prezentovalo scény z původního filmu Sen noci svatojánské, ve kterých si loutky zahrály, jejich poškozený stav, následné restaurování a stav výsledný.

Jak s odkazem Jiřího Trnky rodina dlouhodobě pracuje?

V roce 2015 použil syn a vnuk Jiřího Trnky materiály z rodinných archivů a pod názvem Trnkova Zahrada 2 vytvořili unikátní interaktivní projekt na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu, který byl součástí oslavy města Plzně k získání titulu Evropské město kultury. Trnkova Zahrada je hravá, interaktivní a propojuje generace malých a dospělých diváků. Uvedena byla hned v několika českých městech a dosáhla vždy návštěvnosti kolem 20 000 diváků.

Vybrat si z odměn a podpořit tak projekt Oživme loutky Jiřího Trnky můžete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 541

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru