Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Arabské noci uvedou v Cannes oceněné silné příběhy z Blízkého východu

Arabské noci uvedou v Cannes oceněné silné příběhy z Blízkého východu

Arabské noci uvedou v Cannes oceněné silné příběhy z Blízkého východu

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující libanonský Kafarnaum, komediální egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Všechny tři filmy měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film.Po premiéře na přehlídce vstoupí všechny filmy do české distribuce.

3 filmy, 3 příběhy, 3 silní hrdinové.. a žádní emigranti

Dvanáctiletý chlapec, který žaluje své rodiče za to, že ho přivedli na svět (Kafarnaum); stárnoucí nemocný muž, který se vydává na cestu, aby změnil svůj život (Yomeddine) a mladá právnička, kterou osud donutí opustit kancelář postavit se první řady bojové linie (Bojovnice slunce) – to jsou silní hrdinové filmů Arabských nocí.

Ivan Hronec, ředitel společnosti Film Europe, k přehlídce uvádí:

„Co byste si před pár lety představili pod pojmem arabský film? Folklór, pokus o festivalový art, propagandu, nebo nic? Pokud ani dnes o arabském filmu nic nevíte, nabízíme vám šanci to změnit. Současný arabský film je nastartovaný lépe než mnohé zasloužilé evropské kinematografie. Dostává se na festivaly kategorie A, produkuje a koprodukuje desítky filmů, má svoje agilní producentská a festivalová centra a navzdory veškeré formální logice a našim stereotypům – má také silné a výrazné ženy. Režisérky, producentky, herečky…  A tak se v Arabských nocích soustředíme právě na ně. Další charakteristikou našeho intra do arabského světa není to, co v něm je, ale co v něm chybí. Nehrajeme v něm – dramaturgicky záměrně – s emigrantskou kartou.

Kafarnaum libanonské režisérky Nadine Labaki je extrémně silný příběh, jak kvůli emotivnímu tématu, tak díky hercům. Film už má Cenu poroty z festivalu v Cannes 2018 a je nominován na Oscara. Některé z ohlasů mluví o filmu jako o novém Milionáři z chatrče. Egyptskou hluboce lidskou roadmovie Yomeddine režíroval Abu Bakr Shawky, film soutěžil o Zlatou palmu na festivalu v Cannes a produkovala ho mladá producentka Dina Emam. Bojovnice slunce, příběh ženských milic ze severního Iráku od režisérky Evy Husson, představuje kromě neznámého tématu také íránský herecký talent Golshifteh Farahani, kterou si pamatujete z Patersona, a talentovanou Kurdku s německým pasem Zubejde Bulut. Ve filme, který se také účastnil hlavní soutěže v Cannes, uvidíte i Emmanuelle Bercot. 

Arabské noci jsou naší odpovědí fundamentalismu na obou stranách barikády: na arabské – protože mluvíme o silných ženách, i na té naší – protože jde o filmařskou kvalitu a témata ze zemí, kterých se jako děti bojíme, protože o nich moc nevíme. Tak to změňme! Přijďte na úvod arabských filmových reálií. Přijďte na naše Arabské Be2Can. Přijďte do Lucerny na Arabské noci.“

Kafarnaum

Kafarnaum (režie: Nadine Labaki; LBN / USA, 2018)
Příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na loňském ročníku festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky své směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podává vyhrocené a lehce pikareskní svědectví o extrémních podmínkách života ve své zemi pohledem malého dítěte, a přitom se neuchyluje k emocionálnímu vydírání – zdánlivě neochvějně ponurou trajektorii příběhu navíc účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru.

Libanonská herečka, scenáristka a režisérka Nadine Labaki (*1974) absolvovala obor audiovizuálních studií na bejrútské Saint Joseph University (IESAV) snímkem 11 Rue Pasteur, za který získala cenu pro nejlepší krátký film na Biennale arabského filmu v pařížském Institutu arabského světa. V následujících letech točila reklamy a videoklipy pro proslulé zpěváky z Blízkého východu. Zatímco v roce 2007 uvedla canneská sekce Quinzaine des Réalisateurs její celovečerní debut Sukkar banat a v sekci Un Certain Regard si o čtyři roky později odbyl premiéru snímek A co teď?, loni už Labaki odešla s Cenou poroty z hlavní canneské soutěže.

CANNES 2018/ CENA POROTY (JURY PRIZE)
OSCAR 2019 /NOMINACE – NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM
ZLATÝ GLÓBUS 2019/ NOMINACE  – NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM

Bojovnice slunce

Bojovnice slunce (režie: Eva Husson; FRA, BEL, GEO, CHE, 2018)
Mladá právnička Bahar navštěvuje svou rodinu v Kurdistánu. Při útoku extremistů umírá její manžel a ona sama se společně se synem stává i s dalšími ženami a dětmi rukojmím islamistů. Několik měsíců po úspěšném útěku velí jednotce Bojovnic slunce. Jejím cílem je dobýt město, kde ji potkala tragická událost, a získat zpět svého syna. Při třídenní ofenzivě ji doprovází Mathilde, zkušená válečná reportérka, která se zabývá pohnutými osudy kurdských bojovnic a jejich pevnými sesterskými pouty. Film Bojovnice slunce je vtahujícím pohledem na hrdinství všedních lidí ve vyhrocené životní situaci.

Eva Husson (*1977) je původní profesí herečka, která filmovou režii vystudovala na American Film Institute. Pochází z rodiny s výraznou komunistickou a antifašistickou minulostí. Tento fakt ji inspiroval k tomu, aby po svém debutu Bang Gang (Moderní love story), který se zabýval nevázaným životem francouzských teenagerů, věnovala pozornost právě kurdské rezistenci. Film Bojovnice slunce ji vynesl až do hlavní canneské soutěže.

CANNES 2018: NOMINACE NA ZLATOU PALMU / NOMINATED FOR PALM D’OR

Yomeddine

Yomeddine (režie: Abu Bakr Shawky; EGY, USA, AUT, 2018)
Bešaj žije v koptské kolonii pro leprotiky, kam ho jako dítě umístila jeho rodina. Má tu manželku a práci, která spočívá ve sbírání věcí na smetišti. Když manželka umírá, zbývá stárnoucímu muži v srdci jen velké prázdno a naléhavá nutnost něco změnit. Rozhodne se k riskantnímu podniku – se svým oslem a rozhrkanou károu se vydává na cestu, na jejímž konci, jak Bešaj doufá, se setká s otcem. Pro muže se zohaveným tělem představuje podobný podnik životní výzvu, kterou mu ulehčí společník, malý kluk s nezapomenutelným jménem Obama. Yomeddine je road movie o důstojnosti a odvaze přijmout jinakost, která se na první pohled může zdát ohyzdná.

Abu Bakr „A. B.“ Shawky je filmař rakousko-egyptského původu, který vystudoval na americké NYU Tisch School of the Arts. Se svou životní partnerkou, producentkou Dinou Emam, získali prostředky od Tribeca Film Institute a Richard Vague Production Fund na realizaci debutu Yomeddine, který vychází z Shawkyho krátkého absolventského dokumentu. Snímek původně prošel bez většího zájmu stranou velkých festivalů a jeho následný výběr do hlavní soutěže Cannes byl malou senzací.

CANNES 2018: NOMINACE NA ZLATOU PALMU / NOMINATED FOR PALM D’OR

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru