Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 6. ročník přehlídky Be2Can představí profil Fatiha Akina

6. ročník přehlídky Be2Can představí profil Fatiha Akina

6. ročník přehlídky Be2Can představí profil Fatiha Akina

Od 2. do 8. října se uskuteční další ročník přehlídky festivalového filmu z Berlína, Benátek a Cannes. I letos přinese Be2Can výběr toho nejzajímavějšího, co představily soutěže tří prestižních evropských festivalů. Letos bude v rámci sekce Be2Can Fokus představena tvorba německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

Outsideři Fatiha Akina hledají domov

Motiv hledání domova, střetu dvou světů či přecházení mezi dvěma světy tvoří ústřední téma Be2Can. Duality my a oni, vnitřní a vnější, domácí a cizí, bezpečí a ohrožení prostupují mnoha uváděnými filmy a staly se jedním z důvodů, proč si dramaturgové Be2Can jako samostatnou sekci zvolili právě profil německo-tureckého režiséra Fatiha Akina. Ten se v celé své tvorbě plynule pohybuje mezi kulturami a svým hledačstvím vystihuje jeden z podstatných rysů současné Evropy – neustálé definice a redefinice pojmu národní identita a domov. V případě Akina se přidávají ještě dvě výrazná témata: předměstí rodného Hamburku a lidé na okraji, bytostní outsideři, kteří (tragicky i komicky) hledají a nenacházejí svoje místo ve světě.

V profilu Fatiha Akina bude představeno celkem pět snímků. Kromě nejnovějšího opusu, který rozdělil festivalové publikum na Berlinale, to budou filmy Odnikud (2017), Proti zdi (2004), Soul Kitchen (2009) a Šrám (2014).

U zlaté rukavice (Zum Goldene Handschuh, 2019)

Životním dílem odpudivého a deformovaného opilce z hamburské čtvrti San Pauli Fritze jsou vraždy místních prostitutek. Jejich těla ukrývá do zdí svého podkrovního bytu, kde se smrad hnijícího masa snoubí s pachem staromládenectví a výpary řecké restaurace z přízemí.

Případ sériového vraha Fritze Honky šokoval v polovině sedmdesátých let celé Německo a inspiroval Fatiha Akina k natočení filmu, který je kontrapunktem většiny thrillerů na podobné téma. Místo metodického pátrání totiž nabízí jen chaos, hnus, smrad a bezmála haptický prožitek z „pekelné kuchyně“ Fritze Honky. Akin s elegancí sobě vlastní vytvořil zrůdný artefakt, který tvrdě testuje diváckou odolnost a podvrací mysteriózní kult vytvořený kolem sériových vražd.

Scénář a režie: Fatih Akin
Kamera: Rainer Klausmann
Střih: Andrew Bird
Hrají: Jonas Dassler, Philipp Baltus, Dirk Böhling, Uwe Rohde, Margarete Tiesel, Marc Hosemann, Adam Bousdoukos
Německo 2019, Přístupnost: do 15 let nevhodné, Stopáž: 110 minut
Festivalová ocenění: Berlinale 2004 – Hlavní soutěž
https://www.filmeurope.cz/movies/1008-u-zlat-rukavice

Projekce:
4. 10. 20:45 Lucerna, Praha
5. 10. 22:10 Edison Filmhub, Praha
5. 10. 20:30 Kino Art, Brno
5. 10. 19:00 Golden Apple CInema, Zlín
5. 10. 19:30 Minikino, Ostrava

Doprovodné akce:
PŘEDPREMIÉRA:
Slavnostní předpremiéru filmu U Zlaté rukavice doprovodí křest stejnojmenné knihy Heinze Strunka, která byla předlohou filmu. Knihu vydává nakladatelství Euromedia v edici Kalibr.
4. 10. ve 20:45 kino Lucerna, Praha

PŘEDNÁŠKA:
Outsideři Fatiha Akina hledají domov“
(Vít Schmarc)
5. 10. ve 21:30 v kině Edison Filmhub

ÚVODY:
Všechny projekce filmů Fatiha Akina v kině Edison Filmhub proběhnou s lektorským úvodem dramaturga sekce Víta Schmarce.

Proti zdi

Proti zdi (Gegen Die Wand, 2004)

Cahil Tomruk je prvotřídní ztroskotanec, který zpackaný život řeší napřed bohémským pitím, posléze čelním nárazem autem do zdi. Pokus o konec se stane novým začátkem. Na psychiatrické klinice potkává výstřední dívku Sibel, která se snaží vymanit z vlivu své ortodoxní muslimské rodiny. Cahil se pro ni stane lístkem ke svobodě. Předstíraný sňatek má ale pro oba mnohem hlubší následky. V milostném příběhu dvou bytostných existenčních psanců, který patří k jeho tvůrčí vrcholům, nachází Akin pulzující metaforu nezakotvenosti a ničivé touhy po vnitřní svobodě, která často znamená jít hlavou proti zdi.
Festivalová ocenění: Berlinale 2004 – Zlatý medvěd

Odnikud

Odnikud (Aus dem Nichts, 2017)

Katja se rozhodla ke svatbě s uvězněným Kurdem Nurim v naději, že se její nastávající již nikdy nevrátí k drogovému byznysu, kvůli němuž skončil na čtyři roky za mřížemi. A důvěra se jí vyplatila: spokojený pár dnes úspěšně zapomíná na problematickou minulost a s šestiletým synem Roccem vede spokojený život v turecké čtvrti Hamburku. O to více Katjou otřese zdánlivě odnikud přicházející tragédie… Do tří žánrově odlišných kapitol traktovaný snímek režiséra Fatiha Akina obratně a v bezchybném tempu kloubí prvky soudního dramatu a revenge thrilleru a zároveň představuje další z jeho brilantních studií pojednávajících o reakcích člověka na mezní situace.
Festivalová ocenění: Cannes 2017 – Hlavní soutěž, Cena pro nejlepší herečku

Soul Kitchen

Soul Kitchen (2009)

Lehčím, komediálně-gangsterským tónem navazuje Akin v Soul Kitchen na svůj pozoruhodný debut Rychle a bezbolestně (1998). Tentokrát ale téměř absentují prvky dramatu. Soul Kitchen je odlehčenou jízdou na pomezí culinary cinema a party filmu. Vypráví příběh jedné hamburské restaurace, kterou diletantsky vede řecký imigrant Zinos. Podnik v poetickém prostoru bývalého skladu je magnetem na průšviháře všeho druhu a sám také katastrofy přitahuje. Akin tu nachází ideální šanci rozvíjet své klíčové téma: svět bez outsiderů je světem bez duše.
Festivalová ocenění: Benátky 2009 – Zvláštní cena poroty

Šrám

Šrám (The Cut, 2014)

Osmanská říše roku 1915: ve městě Mardin jsou jedné noci shromážděni tureckými žandarmisty všichni arménští muži včetně Nazareta. Stejně jako mnoho dalších je i on odvlečen od své rodiny do pouště na nucené práce. Když jsou odvedení muži a Nazaretovi spoluvězni popravováni, podaří se mu jako zázrakem přežít a uprchnout. Dozvídá se, že jeho dvojčata přežila genocidu na Arménech a vydává se je hledat – a jeho nesnadná odysea ho přivádí ze syrské pouště přes Kubu až do Spojených států amerických.
Festivalová ocenění: MFF Benátky 2014 – Hlavní soutěž

Detailní program kin najdete na www.be2can.eu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 958

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru