Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » ELBE DOCK se blíží

ELBE DOCK se blíží

ELBE DOCK se blíží
Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK se odehraje 28. května až 2. června 2019 v Ústí nad Labem.

Nový pohled na věc. Přesně ten mají začínající umělci, kteří budou usilovat o získání ceny hned ve třech soutěžních kategoriích. Festival přichází s úplnou novinkou. Třemi soutěžními sekcemi věnovanými dokumentárním debutům. Poprvé za 13 let tak bude Cena Pavla Kouteckého udělena začínajícím tvůrcům v kategorii celovečerního a krátkometrážního debutu. Tyto dvě kategorie jsou navíc doplněny o zcela novou soutěžní sekci – Cena ELBE DOCK pro středoevropský celovečerní dokumentární debut.

Tento rok se zdá být silným debutantským ročníkem. Ať už ve středoevropské soutěži, kde jsou v podstatě jen filmy, které zaznamenaly výrazný mezinárodní úspěch na světových festivalech, nebo v případě českých zástupců filmy představující řadu originálních témat často překračujících hranice České republiky,” říká ředitel festivalu Filip Kršiak.

Na 13. Cenu Pavla Kouteckého bylo nominováno těchto pět snímků: Budovatelé říše (r. Andran Abramjan) zachycují bizarnost vzniku nové politické strany a jejího přístupu k migrační otázce. Dokument V Mosulu (r. Jana Andert) ukazuje syrové záběry podávající pravdivý obraz o bezútěšnosti a nesmyslnosti válečného konfliktu. Divokou skateboardovou jízdou za svobodou uprostřed šedi komunismu zaujal film King Skate (r. Šimon Šafránek). Central Bus Station (r. Tomáš Elšík) odhaluje kontrast luxusního prostředí nákupního centra s lidmi z okraje společnosti sídlícími na autobusovém nádraží. Vienna Calling (r. Petr Šprincl) zas pracuje s absurditou excentrického putování za navrácením ukradených prostetik hudebních velikánů.

O Cenu Pavla Kouteckého pro český krátkometrážní dokumentární debut bude soutěžit pět snímků: Spolu sami (r. Diana Cam Van Nguyen), Na okraji (r. Barbora Chalupová), FAMU: Nový začátek (r. Jakub Jelínek), Já, plameňák (r. Elvira Dulskaia) a nevím, kaluže (r. Anna Petruželová).

Cenu ELBE DOCK bude mít šanci získat jeden z osmi nominovaných zahraničních dokumentárních filmů. Festival nabídne film Home Games (Domácí zápas) režisérky Alisy Kovalenko, která sleduje Alinu, mladou ukrajinskou ženu, balancující mezi péčí o malé sourozence a do té doby slibně se rozvíjející fotbalovou kariérou. Over the Limit (Za hranicemi možností) Marty Prus nabízí pohled do nekompromisního zákulisí moderní gymnastiky. Režisérka, Bernadett Tuza-Ritter, ve svém snímku A Woman Captured (V zajetí) odkrývá pravdu o moderním otroctví. Introspektivní Poslední autoportrét (r. Marek Kuboš), oceněný v Ji.hlavě, zrecenzovala Jana Bébarová. Dalšími nominovanými filmy jsou Bruder Jakob, schläfst du noch? (Bratře Kubo, ještě spíš?, r. Stefan Bohun), Closing Time (Zavíračka, r. Nicole Wögele), Born in Evin (Narozena v Evinu, r. Maryam Zaree) a Diagnosis(Diagnóza, r. Ewa Podgórska).

Vyhlášení všech tří soutěžních kategorií proběhne v sobotu 1. června, a to během slavnostního zakončení v Činoherním studiu.

Doprovodný program
Festival otevře téma exekucí velkou panelovou diskuzí, ve které účastníci proberou příčiny jejich vzniku a co se dá v takové situaci dělat. „V rámci doprovodného programu se věnujeme i velmi aktuálnímu celospolečenskému tématu exekucí. Nechtěli jsme se však svézt na mediální vlně bezvýchodných příběhů, ale spíš diskutovat nebo spekulovat o možných řešeních a zároveň hledat způsoby, jak s problémem pracovat nejen na úrovni dat a faktů, ale třeba i umělecky, pocitově a symbolicky. Kromě diskuzí a workshopů je tak součástí programu i řada netradičně pojatých projektů a aktivit, které fungují spíš metaforicky a v něčem možná jdou i proti tomu, jak se o exekucích běžně mluví,” vysvětluje dramaturgyně doprovodného programu Noemi Purkrábková.

Přesah do umění nabídne symbolické Pozdní vynášení dluhové tísně, do jehož průvodu se může zapojit každý. Po celou dobu festivalu bude v prostoru kina Hraničář vytvořen Safe space“kde si návštěvníci odpočinou na anti-exekučních polštářích, které je příjemně obejmou, a snad jim umožní na chvíli i zapomenout na starosti,“ dodává dramaturg Jiří Sirůček.

Studentský program
Festival ELBE DOCK bude spolupracovat i se studenty. Společně s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně nabídne velký studentský program na téma fiktivních dokumentů. Studenti si v průběhu workshopů vyzkouší manipulovat obrazem a zkusí si založit fiktivní start up. O situaci německého dokumentárního filmu bude vyprávět odborník Christian Hissnauer, který se dlouhodobě zabývá mockumentárním filmem. Jeho přednáška bude reflektovat i mockumenty, které účastníci ELBE DOCK mohou na festivalu vidět: Fraktus o fiktivní kapele chystající svůj velký comeback a Spiknutí: Měsíc odhalující všechny vrstvy německé povahy, která by se ráda dostala až na samotný Měsíc.

Před Fakultou umění a designu bude navíc vytvořeno letní kino, kde proběhnou projekce filmů FC RomaPoslední autoportrét a Kibera: Příběh slumu.

Hudba
Hudební části festivalu se v rámci projektu FILM INN MUSIC, který představuje hudebníky z oblasti dokumentární hudby, ujme performerská skupina I Love 69 Popgejů, projekt Pavla Pernického a Jakuba Adamce, a festival přivítá i hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, který představí nový klubový projekt Isama Zing.

Program naleznete na www.elbedock.cz.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru