Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Quid pro quo

Quid pro quo

Quid pro quo
RECENZE – KOMIKS: Gotham Central 3: V rajonu šílenství (Ed Brubaker & Greg Rucka & Michael Lark & Stefano Guadiano) – JAROSLAV STUCHLÝ –

Série Gotham Central patří k tomu nejlepšímu, co u nás bez ohledu na žánr v současnosti na komiksovém poli vychází. A pokud říkám k tomu nejlepšímu, pak není náhoda, že se o tuto poctu tahá se sérií Fatale. Za oběma počiny stojí autorsky Ed Brubaker (Criminal), v případě Gotham Central se v psaní střídá s kolegou Gregem Ruckou. Ale ten rozdíl nepoznáte, protože dosud nedošlo k žádnému kvalitativnímu zakolísání.

Ten původní geniální nápad funguje stále stejně dobře. Umístíte děj do Gothamu, rejdiště superhrdinů a superpadouchů universa DC, ale hlavní úlohy přiřknete detektivům z Oddělení závažných zločinů. Těm detektivům, kteří v běžných superhrdinských komiksech bezmocně statují, nebo (pokud jsou zkorumpovaní od sklepa až na půdu) rovnou házejí Batmanovi klacky pod nohy. Vytvoříte dvojice parťáků, obdaříte je věrohodnými psychologickými profily a necháte je vyšetřovat závažné zločiny, většinou vraždy. Snaží se, seč můžou, ale Gotham je pochopitelně město, kde zločin nikdy nespí. Spojení superhrdinského komiksu, v němž ale maskovaní hrdinové hrají jen vedlejší party, a procedurální detektivky, jejímž nejvýraznějším představitelem byl spisovatel Ed McBain, tvoří právě onen nápad za milion.

Ve třetím svazku s názvem V rajonu šílenství se jej daří rozvíjet v několika samostatných příbězích.

Corrigan je o policejním technikovi, který si přivydělává prodejem dost zvláštních suvenýrů. V tomto případě kulky, jež je jediným důkazem, že detektiv Allen použil oprávněně svoji služební zbraň. A zatímco Allenovi na záda dýchá inspektor z vnitřních záležitostí, parťačka Renee udělá všechno pro to, aby jeho jméno očistila.

Zhasínáme je kraťas, v němž komisař Akins (nahradivší komisaře Gordona) přikáže odmontovat batsignál. Na malé ploše Rucka vykouzlí dva silné dialogy: Akinsův se starostou Hullem a posléze se samotným Batmanem.

V titulní story vystupuje na oplátku Catwoman, stává se totiž hlavní podezřelou v případu zavražděného televizního kazatele. A Macdonaldová ji musí tohoto podezření zbavit, jinak Catwoman vytroubí do světa, že takzvaná intuice, díky níž policistka přichází na kloub nejrůznějším nesrovnalostem, může být skrytá superschopnost.

Poslední segment (Koumák z Keystoneu) je zjevně inspirován thrillerem Mlčení jehňátek. Allen a Montoyová se pokoušejí dostat z uvězněného šíleného vědce informaci, jak pomoct strážníkovi, který se po styku s neznámou chemikálií začal měnit v cosi strašlivého. Podobně jako Hannibal Lecter hledal slabinu agentky Starlingové v jejím dětství, zaměří se doktor Alchemy na sexuální orientaci Renee Montoyové.

Na knize předvedlo své umění celkem pět výtvarníků, ale nepůsobí to až tak rušivě, protože se všichni snaží zachovávat podobný styl. A jak už jsem se patrně zmínil minule, tuto sérii ženou kupředu dialogy, nejde o samoúčelnou přehlídku vizuálních orgií. A když už dojde na akci, je pojata realisticky, pokud se tak dá mluvit o akční scéně, do níž jsou zapojeny postavy se superschopnostmi.

Brubakerovi s Ruckou se podařilo zabydlit známý svět obyčejnými hrdiny, kteří prostě dělají svou práci. Proto jsou čtenáři blízcí, proto jej jejich osudy (včetně těch soukromých) zajímají. A že jim občas “píchne” Batman nebo jim nad hlavami zapráská bičem Catwoman, nedivte se. Pořád jsme přece v Gothamu…

Ed Brubaker & Greg Rucka & Michael Lark & Stefano Guadiano

Gotham Central 3: V rajonu šílenství

Nakladatelství BB/art, Praha 2019
224 stran
499 Kč

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 294

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru