Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Jeden svět Olomouc: Fotoreport

Jeden svět Olomouc: Fotoreport

FESTIVALY – FOTOREPORT – JEDEN SVĚT 2019 – OLOMOUC – 18.–23. března 2019 – MARIE MEIXNEROVÁ

OD 18. do 23. března v Olomouci rezonoval lidskoprávní festival Jeden svět, pořádaný pod záštitou Člověka v tísni. Na diváky čekalo 28 dokumentů, které spojovalo letošní motto festivalu – Bezpečná blízkost.

Jeden svět ale není jen o filmech, připraveny byly také výstavy, přednášky, workshopy a koncerty. Několika programových položek jsme se stihli zúčastnit také my, v následujícím fotoreportu se proto pokusíme přiblížit alespoň drobné střípky atmosféry letošního Jednoho světa v Olomouci.

Zahájení

Slavnostní zahájení festivalu v Kině Metropol přineslo znervózňující konkrétní zprávu a dopadech klimatických změn: potápějící se ostrovní národ, který bojuje o zachování svého habitatu. Debaty se nezúčastnil bývalý prezident Kiribati Anote Tong, bojující po celý dokument o zvrácení či alespoň zmírnění průběhu změn na planetě prostřednictvím lobování na patřičných místech, ale i debata s rozdílnými pohledy geologa, sociologa a klimatologa slibovala jistou míru podnětnosti. Výsledek  však byl spíše rozpačitý a demotivující, bez probuzení Asie a Ameriky k alespoň základnímu uvědomění si otázek udržitelnosti naprosto nemají naše lokální snahy šanci. 

Vystoupení Circus Brothers v Jazz Tibet Club

Česká kapela hrající v pravdě rozjařilé „balkánské disko“ vytvořila neskutečnou atmosféru, která naprosto strhla a rozdováděla diváky přeplněný sál. Hromadné dřepání, výskoky, skandování a plovoucí jedinci nad hlavami davu nebyly výjimkou.

Okamurovi

Ve čtvrtek 21. března byl v Kině Metropol uveden český dokument Filipa Remundy Český žurnál: Bratři Okamurovi (2019, 84 min) přibližující spletité rodinné vztahy plné odlišných životních postojů, zaujatých třemi distinktivními a českému mediálnímu prostředí dobře známými česko-japonskými sourozenci: Tomiem, Hayatem a Osamu Okamurovými. Debatě o střípcích ze života architekta, hluboce věřícího křesťana a populistického politika byl přítomný nejstarší z bratrů, smířlivý a nekonfliktní Hayato.

Co to tam je?

V rámci festivalu na návštěvníky čekal také bohatý doprovodný program. Jeho součástí bylo putování do migrující výstavní síně současného a funerálního umění HROB, ukrytého tentokrát v přírodě za autobusovým nádražím v Olomouci, kde proběhla vernisáž výstavy Kryštofa Ambrůze a Nely Britaňákové Co to tam je?

Výstava měla dvě části – v té první, site specific, doprovázely přirozené prostředí lesíka a vykopanou hrobovou jámu zvukové nahrávky a dekorativně rozmístěné objekty neužité keramiky a tematicky laděné občerstvení.

Po západu slunce a kolektivním přesunu na Dolní náměstí v Olomouci následovala v Galerii XY-1 projekce animovaného videa, které s instalací v lesíku přímo souviselo, a výstavu doplňovalo.

Zájemci mají možnost si video i objekty prohlédnout v nové instalační situaci přímo v Galerii XY-1 na Dolním náměstí, a to až do 14. 4. 2019.
Více viz www.xyolomouc.com.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 181

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru