Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ji.hlava po třiadvacáté: s ekologickou stopou!

Ji.hlava po třiadvacáté: s ekologickou stopou!

Ji.hlava po třiadvacáté: s ekologickou stopou!

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava bude letos propojovat téma: ekologie. Výtvarník Juraj Horváth píše v tradiční básni k plakátu, který byl dnes představený veřejnosti, o „planetě rozžhavené doruda“. A ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka dodává: „Dosud jsme sledovali především filmovou a myšlenkovou stopu festivalu. A nyní přidáme třetí: důraz na životní prostředí.“

Vizuální koncepci letošní Jihlavy dominuje dvoubarevný soutisk s výraznou kresbou. „Rozhodli jsme se Ji.hlavě vtisknout hravý tón. Náš dvorní grafik Juraj Horváth plánuje festivalové tiskoviny zaplnit dalšími kresbami, plakát je tak jen první z nich,“ přibližuje grafický koncept Hovorka. „Přestože jsme obklopeni apokalyptickými zprávami, do budoucnosti se díváme s mírným optimismem. Věříme, že pokud se budeme jako lidstvo chovat zodpovědně, situaci zvládneme,“ dodává.

A právě proto bude letošním ji.hlavským leitmotivem ekologie. „Vždycky jsme se snažili být citliví k životnímu prostředí. Když jsme se ale na ekologicky šetrný přístup skutečně zaměřili, zjistili jsme, jak velké máme rezervy. Chceme být důslední a promýšlet kroky v souladu s nejnovějšími informacemi, hledat úspory v systému a třeba být i inspirací pro ostatní,“ říká Hovorka.

Novinkou na třiadvacáté Ji.hlavě bude ekologický ombudsman, který se podle ředitele festivalu „stane přímou spojkou mezi festivalem a návštěvníky: bude zprostředkovávat ji.hlavské ekologické postupy veřejnosti. A bude také sbírat další návrhy a podněty. Nejde o jednorázový krok, ale o dlouhodobý závazek. Některé věci nezměníme hned, ale důslednější ekologický přístup chceme proměnit v přirozený a samozřejmý.“ Co to znamená v praxi? Žádné jednorázové plasty, posílení dopravy hostů autobusy namísto auty nebo upřednostňování přímých letů. 

Inspirační fórum: Čína a klimatické změny

Letošní Ji.hlava nabídne podruhé rozšířenou verzi Inspiračního fóra. To poběží po celou dobu festivalu, obsáhne šest aktuálních společenských témat a představí desítky odborníků z celého světa. „Fórum letos koncipujeme futurologicky. Vytipovali jsme společenská témata, která mají globální dosah, ale dotýkají se každého z nás. Debatovat se bude třeba o vlivu současné Číny na světovou politiku a ekonomiku nebo o stavu západní demokracie,“ přibližuje programovou skladbu dramaturgyně Tereza Swadoschová.

V Inspiračním fóru zazní i ekologický leitmotiv Ji.hlavy: „Tématu klimatických změn věnujeme celý den. Podle řady odborníků je tempo snižování emisí pomalé a na odvrácení nové planetární krize rozhodně nestačí,“ pokračuje Swadoschová. A dodává: „Smyslem fóra je intenzivní dialog. Nechceme problémy pouze analyzovat, chceme společně hledat cesty, jak je řešit a také inspirovat k aktivitám osobním, občanským i politickým.“

Festival i v ulicích

Letošní Ji.hlava má v rukávu ještě jednu novinku. Architektonické řešení festivalu má po deseti letech nové autory. Jsou jimi architekti Jiří Mašek, Miroslav Kukrál a Lukáš Výtisk. „Velmi si vážíme desetileté spolupráce s Josefem Čančíkem a Vítem Šimkem, jejichž ji.hlavské instalace se dokonce dostaly i do prestižní české architektonické ročenky,“ říká za Ji.hlavu Iveta Černá. „Letos jsme hledali řešení, které je nápadité i udržitelné a zároveň zohledňuje návštěvnický komfort v kinosálech i v otevřeném prostoru města,“ dodává. Vítězný návrh zároveň rozvíjí ideu dočasného náměstí před DKO, které reaguje na původní urbanistický koncept manželů Machoninových. „Prostě bychom rádi nehostinný prostor stávajícího parkoviště proměnili v místo, kde se budou lidi rádi potkávat,“ zdůrazňuje Černá. Takový koncept platí ostatně pro celý jihlavský festival.

Třiadvacátá Ji.hlava proběhne v osmi kinosálech. Děti od tří do čtrnácti let se mohou už teď těšit na bohatý program „Ji.hlava dětem“.

Báseň Juraje Horvátha k plakátu letošní Ji.hlavy

oči se dívají
doleva
doprava
nahoru
a dolů
tečka
vidíš
rychle načrtnuté tvary
představuješ si
všechny možné transparenty
planetu rozžhavenou do ruda
tečka
jenom to zasyčelo
řekla
byla celá pokreslená
počmáraná
i popsaná
tečka
viděl jsem známé oko
volně plující
padající hvězdy
tající tvary
kouřící vzkazy
tečka
tečky
vykřičník
v dálce

23. MFDF Ji.hlava proběhne 24. až 29. října 2019. Do 23. září lze zakoupit festivalovou akreditaci za zvýhodněnou cenu 600 Kč.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 886

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru