Zde se nacházíte: 25fps » Experimentální film » Kholeifova nespavost

Kholeifova nespavost

EXPERIMENTÁLNÍ FILM – recenze – KNIHA: Goodbye, World! Looking at Art in the Digital Age (Omar Kholeif, Sternberg Press, 2018) – MARIE MEIXNEROVÁ

V dubnu 2018 vydalo berlínské nakladatelství Sternberg Press bezmála pětadvacátou knihu Omara Kholeifa. Tentokrát známý kurátor k problematice současného umění přistupuje značně osobně.1 Publikaci se rozhodl pojmout v první osobě, sledujeme jeho vnitřní filosofické úvahy o podstatě a pozici současného umění a současných umělců, podbarvené všemi odstíny informační společnosti, internetové přítomnosti a politických nuancí. Hovoří k nám z pozice kurátora – a člověka – příslušníka dnešní internetové generace. Filosoficko-teoretizující rozjímání je protkané Kholeifovými osobními mikronarativy: čekání na letišti, pozorování oblohy se současným umělcem Jamesem Bridlem, setkání s Monou Lisou v Louvru (tento motiv se vloudil i na obálku a do samotného názvu publikace) nebo smrt egyptského dědečka na pozadí revoluce v roce 2011, což dodává publikaci o umění překvapivě intimní, lidský rozměr. „Sbohem, světe!“ je knížka nejen o umění, ale o společnosti jako takové – o digitálním věku a dívání se na umění v něm.

Autor zahajuje svůj paperback manuálem, který jej staví do kontextu Způsobů vidění Johna Bergera (Ways of Seeing, 1972)2 Naše současná situace je, slovy Douglase Couplanda,3 situace kontinuálního pádu králičí norou. Právě k tomuto stavu věčné nejistoty, objevů, ztrát, zmatení a prolongace má Goodbye, World! sloužit jako úvod a zároveň také jako základní výbava k porozumění různým pohledům na svět, a především k porozumění současným způsobům dívání se a recipování současné vizuální kultury, umění – a světa kolem.

Poselství je jasné, postmileniální digitální svět přináší neskutečné možnosti, ale také dříve nepředstavitelná omezení a změny sociálního chování. Spíš než se bránit novým technologiím bychom však měli hledat a nalézat, zpravidla v závěsu za průkopnickými umělci diamantové generace,4 nové a zajímavé cesty jejich využití. A být při tom patřičně ostražití.

Design: Funkce

Za zmínku stojí určitě i design této lehké paperbackové publikace, který má na svědomí „Zak Group“. Kromě toho, že má správný rozměr a váhu, aby byla tak akorát do ruky (informace obzvláště příhodná v době letních dovolených a trendu ultralight packing), se velmi pohodlně čte, a to díky dostatečně velkému bezpatkovému písmu, přehlednému členění na odstavce a vloženým malým černobílým náhledům obrázků, které dále segmentují text. Právě díky nim čtenář v obrazové příloze na začátku knihy snadněji dohledá barevnou reprodukci na křídovém papíře, vztahující se k danému místu/odkazu v textu. Příloha je stejně jako text publikace členěna do kapitol, jednotlivé reprodukce pak opatřeny obligátním popiskem autor, název díla, vročení. To je velmi příjemná volba – prolistování obrazové přílohy podá čtenáři rychlou a zcela konkrétní vizuální představu o obsahu a struktuře knihy. Samotný text už je pak třešničkou na dortu, na kterou se čtenář od této chvíle těší.
Rejstřík Goodbye, World! sice neobsahuje,5 zato nabízí několik „Algoritmických playlistů“ jejího autora: nejpřehrávanější videa na YouTube, doporučený audiovizuální materiál na Amazon Fire TV, agregující Omarovy účty z Amazon Prime, Netflixu, HBO ad., horní desítky automaticky „doporučených přátel“ na různých sociálních sítích, algoritmický obraz sebe sama – výsledek googlení svého jména, a nakonec knihy, které mu doporučil Amazon během psaní publikace (kruh se uzavírá).

Díky tomu se mu pod kabát dostaneme ještě hlouběji, než dovolí ichforma. Nebo snad ne? Čtenáři publikace snadno najdou své stanovisko.

Omar Kholeif je spisovatel, kurátor a editor, zaměřující se především na průsečíky politiky, urbanismu a vznikajících technologií v neustále globalizovanějším a akcelerovanějším světě. V současnosti zastává pozici hlavního kurátora a ředitele celosvětových iniciativ v Muzeu současného umění v Chicagu. Působil jako kurátor ve Whitechapel Gallery v Londýně, hlavní kurátor v Cornerhouse a HOME v Manchesteru, hlavní editor v Ibraaz Publishing, umělecký ředitel Arab British Center v Londýně, zakládající ředitel britského Arabského filmového festivalu, vedoucí umění a technologií ve Space Londýn a kurátor v liverpoolském FACT (Foundation for Art and Creative Technology).
Spoluzaložil časopis o urbanismu a architektuře na středním východě Portal 9. Napsal nebo editoval nemalé množství knih, včetně You Are Here: Art After the Internet (Cornerhouse and Space, 2014), Moving Image (MIT Press and Whitechapel Gallery, 2015), a The Rumors of the World: Re-thinking Trust in the Age of the Internet (Sternberg Press, 2015). Mezi mnoha tituly přispívá například do GuardianuArtforaArt Monthly, Art Papers, Mousse, Wiredfrieze.
Kurátoroval nebo spolukurátoroval mnoho výstav, projektů a programů, včetně umělecké ceny Abraaj Group Art Prize, liverpoolského bienále, kyperského pavilonu na 56. bienále v Benátkách a pro  Armory Show v New Yorku připravil Focus: Middle East, North Africa and the Mediterranean. Letos pak kurátoroval např. pavilon V-A-C na 58. bienále v Benátkách nebo 14. sharjahské bienále6
+ www.omarkholeif.com 


KHOLEIF, Omar. Goodbye, World! Looking at Art in the Digital Age. Sternberg Press, Berlin 2018.

Goodbye, World! Looking at Art in the Digital Age
Autor: Omar Kholeif
212 stran, 195 barevných ilustrací, paperback
Datum vydání: 13. dubna 2018
Nakladatel: Sternberg Press
Jazyk: anglicky
ISBN: 978-3-95679-309-7
www.sternberg-press.com

Publikaci lze zakoupit například přes Amazon či internetový obchod nakladatelství.

Print Friendly, PDF & Email
  1. V minulosti jsme na stránkách 25fps zveřejnili recenze na několik z velké řady publikací tohoto autora:
    The Artists Who Will Change The World (Omar Kholeif. Thames & Hudson Ltd, 2018)
    You Are Here: Art After the Internet (Omar Kholeif [ed.], Manchester: Cornerhouse and SPACE, 2014). []
  2. česky vyšlo v nakladatelství Labyrint, 2016) nebo Šoku z budoucnosti Alvina Tofflera (Future Shock, 1970). (( česky vydalo nakladatelství Práce, 1992 []
  3. COUPLAND, Douglas. Bit Rot. 2015 []
  4. jako tzv. „diamond generation“ označil Hans Ulrich Obrist umělce narozené v roce 1989 a později, kteří myslí a pracují takovými způsoby, jako nikdo před nimi, viz s. 94 []
  5. jen bibliografii, poznámkový aparát apod.; koneckonců u publikace tohoto typu ani není rejstřík potřeba, je bohatě suplován obrazovou přílohou s popisky []
  6. Zdroj: Graham Foundation a „Authors Biography“, Goodbye World! překlad Marie Meixnerová []

Autor

Počet článků : 181

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru