Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Fliegauf a X dalších experimentálních důvodů, proč jet na Marienbad Film Festival

Fliegauf a X dalších experimentálních důvodů, proč jet na Marienbad Film Festival

Fliegauf a X dalších experimentálních důvodů, proč jet na Marienbad Film Festival

POZVÁNKA na 4. ročník Marienbad Film Festivalu – JANA BÉBAROVÁ

Maďarský filmař Bence Fliegauf, argentinský režisér Eduardo Williams a jeho kolega, herec Nahuel Pérez Biscayart, francouzská autorská dvojice Esther Mysius a Camille Rouaud a v neposlední řadě čeští tvůrci Roman Štětina, Bohdan Karásek a Jan Kačena budou hosty 4. ročníku Marienbad Film Festivalu, který proběhne od středy 28. do soboty 31. 8. v Mariánských Lázních.

Reportáž z loňského ročníku od Milana Kroulíka je k přečtení zde.

Programovou náplň unikátní akce zaměřující se na snímky experimentálního charakteru přiblížil na úterní tiskové konferenci umělecký ředitel festivalu Lubomír Konečný a představil sedm osobností světové i české experimentální scény, jejichž tvorbě bude letos zasvěcena hlavní festivalová sekce Theatre Electrique.

Jednou z nich bude Argentinec Eduardo Williams, jehož krátkometrážní tvorbu v minulosti opakovaně představoval festival v Cannes, zatímco festival v Locarnu ocenil jeho celovečerní debut Lidská vlna. Společně se svým kolegou, hercem Nahuelem Pérezem Biscayartem (známým např. z filmu 120 BPM) Williams na Marienbad Film Festivalu uvede svůj poslední krátký snímek Parsi.

„Eduardo Williams je nepochybnou nadějí současné autorské světové kinematografie, o čemž svědčí jeho aktuální tvorba i samotná její recepce. Nahuel Pérez Biscayart je českému publiku známý od roku 2014, kdy na festivalu v Karlových Varech obdržel cenu za nejlepší herecký výkon v soutěžním filmu Jsem tvůj. Je pro nás velkou ctí, že budeme moci oba tyto talentované umělce v „Marienbadu“ uvítat,” řekl dramaturg festivalu Lubomír Konečný.

Parsi (režie: Eduardo Williams; zdroj: filmlinc.org)

Na festival rovněž zavítá nadějná francouzská filmová dvojice Esther Mysius a Camille Rouaud, jež do Čech přiveze krátkometrážní debut Gueule d’Isère a nový projekt z Mongolska Blanc Ninja.

Domácí scénu budou reprezentovat Bohdan Karásek, Roman Štětina a Jan Kačena. První jmenovaný na MFF přiveze svůj celovečerní debut Karel, já a ty, který se těšil divácké přízni na karlovarském festivalu. Na půdorysu konverzačního dramatu, které bylo realizováno v komorním štábu čtyř lidí a v jehož hlavní roli se představila Jenovéfa Boková, Karásek rozvíjí úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život, potažmo o obecné životní situaci člověka kolem třicítky z ženského i mužského pohledu, teď a tady.

Karel, já a ty (režie: Bohdan Karásek)

Roman Štětina, který se jako jeden z mála českých umělců věnuje práci se zvukem a propojuje ho s vizuálním uměním, na MFF představí triptych svých nových prací v neobvyklém propojení v rámci filmové projekce. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena, jenž ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu, bude mít v programu svůj „léblovský film“ s názvem Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí. Jak poznamenal Lubomír Konečný, „organicky a nenápadně se tak tematicky i ideově propojují jednotlivé sekce festivalu. Těchto nenápadných propojení je v programu vícero, je na divácích, aby si je pro sebe objevili.”

Kačenův snímek se totiž tematicky vztahuje k jedné z programových částí letošního ročníku, jež vzpomene tvorbu režiséra, herce, výtvarníka a někdejšího uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla, od jehož tragické smrti uběhne letos v prosinci dvacet let. Jak Konečný prozradil, snímek Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí vychází z Léblova home videa zaznamenávajícího přípravu Cyrana z Bergeracu v Tel Avivu v roce 1996.

Na festival dorazí i producentka Martina Netíková, která bude prezentovat tvorbu výtvarníka a laureáta Chalupeckého ceny Marka Thera. Velké očekávání je spjato s účastí uznávaného maďarského režiséra Bence Fliegaufa. Jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů, držitel Stříbrného medvěda z Berlína za film Je to jen vítr, vítěz festivalu v Locarnu s „ambientním filmem“ Mléčná dráha a mj. autor hypnotického Dealera, bude mít v Mariánských Lázních svou masterclass.

Bence Fliegauf (zdroj: hungarianfilm)

Z Francie dorazí filmový kritik a dramaturg La Cinémathèque française Bernard Payen, jenž si zde převezme cenu Marienbad Prix. Na její vizuální podobě se podílela Nela Havlíčková, mariánskolázeňská designerka tvořící
pod značkou Nela porcelán a grafický designér a typograf Jakub Samek, autor letošní festivalové grafiky.

V sekci Forum Marienbad se objeví experimentálně laděné filmy z celého světa vybrané na základě mezinárodní výzvy. “Do čtvrtého ročníku se nám přihlásilo celkem 142 děl ze 32 zemí, ze kterých jsme do soutěžní sekce vybrali 14 českých a 23 zahraničních projektů,” prozradila ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

Věrný duchu experimentu přistupuje festival nekonvenčně k retrospektivní sekci. Ta bude věnována režisérovi Alainovi Resnaisovi a herečce Audrey Hepburn. “Každý rok budou mít diváci možnost vidět jeden film těchto umělců. Ne, jak bývá zvykem všechny filmy nebo jejich výběr v rámci trvání samotného ročníku festivalu, ale několikaletá retrospektiva těchto tvůrců. Každý rok jeden film,“ komentoval koncept Lubomír Konečný. O část programu tak festivalový tým má do budoucna vystaráno.

Prvními tituly uctívajícími zmiňované filmové ikony budou restaurovaná verze Resnaisova Loni v Marienbadu (1961), který svého času získal Zlatého lva v Benátkách, a slavná road movie Dva na cestě (1967), v níž Audrey Hepburn exceluje po boku Alberta Finneyho. Filmem Loni v Marienbadu se ostatně nechal inspirovat režisér letošní festivalové znělky Jan Hecht.

Festivalová abonmá jsou již v prodeji přes síť GoOut.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru