Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Filmová přehlídka UK/UH 4: Hradiště rozhoupe Swinging London!

Filmová přehlídka UK/UH 4: Hradiště rozhoupe Swinging London!

Filmová přehlídka UK/UH 4: Hradiště rozhoupe Swinging London!

Čtvrtý ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury se v Uherském Hradišti uskuteční ve dnech 22. – 24. listopadu 2019. Po sekci věnované severoirskému konfliktu The Troubles se přehlídka zaměří na Swinging London a Swinging Sixties.

Právě tak jsou nazývána 60. léta ve Velké Británii – éra, která výrazně společensky a kulturně ovlivnila dekády následující. Společenský život se tehdy uvolnil z konzervativního sevření a začala také sexuální revoluce, což odstartovalo honbu za požitky. Centrem bezbřehé zábavy se stal Londýn. Dobovou atmosféru, její klady, ale i zápory vykreslí desítka dle odborníků i fanoušků nejpopulárnějších „Swinging filmů“. V jednání jsou dobové klenoty jako Smashing Time, Privilege, Performance, Bronco Bullfrog, Primitive London a další. 

Tradičně nebudou chybět jedinečné projekce atraktivních filmových novinek v podobě těch nejzajímavější britských filmů, které se neobjevily v české distribuci nebo budou mít na UK/UH českou předpremiéru. Akreditace na webu přehlídky ukuh.cz začíná už 1. října.  

Swinging London prý vyprodukoval více dobré hudby než filmů. O tomto tvrzení by se dalo polemizovat, nicméně hudba bude důležitým bodem většiny titulů sekce, v mnohých zcela dominantní. Jsou mezi nimi takové, které bez větších komentářů vykreslují revoluční liberalizaci společnosti, ale i ty, které diváka kriticky staví před nadčasovou otázku, zda je konzum a hedonismus bez hranic pravým smyslem života. Výběr filmů má zaujmout fajnšmekry i širokou veřejnost, komentuje dramaturg Jaromír Orel hlavní sekci letošního ročníku. 

Performance (1970)
Directed by Donald Cammell and Nicolas Roeg
Shown: Lobby Card poster art featuring Anita Pallenberg, Mick Jagger

 Výraznou součástí víkendu budou také moderované debaty na téma aktuálního života a dění ve Velké Británii s hosty (publicisté, zahraniční zpravodajové, politologové, Češi dlouhodobě žijící ve Velké Británii). Swinging London a britské filmové novinky jistě zaujmou i nefestivalové diváky. Ti se za pouhých 100 Kč mohou zúčastnit kterékoliv z festivalových projekcí. Zájemci o akci se mohou již nyní akreditovat buď na jednotlivé dny za 250 Kčnebo na celou dobu za 700 Kč. Pro členy filmových klubů (AČFK i ASFK), studenty a seniory nad 60 let platí snížená cena 200 a 550 KčAkreditace opravňuje držitele k neomezenému vstupu na celý hlavní program a poskytuje slevu 50 % na zpoplatněné části off-programu, který organizátoři odtajní v blízké budoucnosti. Víkend tak přinese koncerty v klubu Mír, fotografickou výstavu v Anglii žijícího Davida Sládka s názvem Do ulic (demonstrace ze současné Británie), blešák v anglickém duchu, dílnu animace a další doprovodný program. Organizátoři spolupracují také se školami a nabízejí projekce filmů doplněné úvodem a setkáním s hostem. 

Více na ukuh.cz 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 593

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru