Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Živé kino Praha zve do obýváku i střižny: na Komunismus a síť režiséra Karla Vachka i videoart Radka Pilaře

Živé kino Praha zve do obýváku i střižny: na Komunismus a síť režiséra Karla Vachka i videoart Radka Pilaře

Živé kino Praha zve do obýváku i střižny: na Komunismus a síť režiséra Karla Vachka i videoart Radka Pilaře

Ve čtvrtek startuje v Praze Živé kino. Zve diváky jako každoročně na to nejnovější z českého filmového dokumentu. „Jde o filmy, které uvidíte ve světové premiéře v Ji.hlavě. V tuto chvíli jsou těsně před dokončením, a promítat se bude na místech, kde vznikaly; třeba ve filmové střižně nebo u režisérů doma,“ přibližuje koncept ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka. A dodává: „Letošní výběr odráží rozmanitost jihlavského festivalu. Představíme film legendárního tvůrce české nové vlny Karla Vachka, nové snímky české i experimentální soutěže stejně jako práce začínajících filmařů.“ Vstup na projekce je možné získat výhradně přes esemesky a počty diváků jsou omezené.

Vachek, video, Morava!

Co letošní Živé kino nabídne? Dlouho očekávaným dílem je mnohahodinová dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, ze které režisér divákům promítne první, asi sedmdesátiminutový díl. Devátý film jednoho z nejpůvodnějších českých režisérů posledního půlstoletí sleduje ve čtyřech částech současnou politiku, filozofii, náboženství a umění. Jednapadesát let od pražského jara a tři dekády po listopadovém převratu Vachek bilancuje a nabízí vizi budoucnosti: přímou demokracii, kterou podle něj umožní globální síť, která propojí lidstvo. „Důležitá myšlenka toho filmu je, že když chce žít člověk v pravdě, musí být taky sviňák. Protože pravda všechny bolí, a tak se vám zdá, že pravdu je líp nedělat!“ říká o své novince Vachek. „Světová premiéra Vachkova filmu v Ji.hlavě je velkou událostí a velmi se z ní těšíme. Vachkovi bylo nedávno osmdesát a ve filmu promýšlí a formuluje vizi budoucnosti, to vše na pozadí svého života a díla,“ doplňuje Marek Hovorka.

Živé kino dále nabídne snímek o českém videoartu z dílny Adély Komrzý; jmenuje se Viva video, video viva a představuje divákům slavného výtvarníka Radka Pilaře jako průkopníka českého videa. „Videoart se u nás vyvíjel v bublině utaženého politického režimu nezávisle na zahraničí, kde byl svými možnostmi a otevřeností v předstihu. A děda byl jeden z prvních, kdo u nás s videem jako nástrojem pro své umělecké vyjádření začínal,“ říká o filmu režisérka a Pilařova vnučka Komrzý. „Byl mi necelý rok, když děda zemřel. Po pětadvaceti letech od jeho smrti jsem se dostala do jeho pracovny. K zápiskům, textům a deníkům, ke kazetám, které natočil. Chtěla jsem objevit i pocítit prvotní fascinaci a touhu ‚videistů‘ ‎pro tehdy tak revoluční technologii,“ dodává režisérka.

Viva video, video viva

Neotřelý zážitek slibuje projekce připravovaného experimentálního počinu Martina Ježka Mohyla války. „Reentactment neboli historická rekonstrukce (bitvy) je něco mezi hrou, ochotnickým divadlem, spartakiádou a land artem. Nejvíce připomíná stav organizovaného násilí neboli válku,“ přibližuje režisér svůj projekt. „Filmovými manévry prostředkuje věčnou touhu lidí se navzájem vyvraždit,“ dodává. 

Surreální divokostí překvapí snímek Petra Šprincla Morava, krásná zem III, dokumentární koláž, která hledá kořeny svérázné moravské kultury. „Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost, nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem.“ V programu Živého kina nebude chybět ani přehlídka krátkých filmů z projektu My Street Films, který propojuje mladou generaci s profesionálními českými dokumentaristy.

Paralelně s Živým kinem Praha probíhá již tradičně Živé kino Jihlava. Na neobvyklých místech ve městě bude k vidění pět výrazných autorských dokumentů, které zazářily na loňské Ji.hlavě. Třeba snímky Central Bus Station Tomáše Elšíka nebo Můj neznámý vojín Anny Kryvenkové. Živé kino Jihlava startuje v pátek 23. srpna a vstup na všechny projekce je zdarma.

Morava, krásná zem III

Sarajeho ocenilo Čákányovou

Letos popatnácté Ji.hlava také uspořádala prezentaci dokončovaných snímků z regionu střední a východní Evropy  s názvem Docu Talent from the East. Z filmového festivalu v Sarajevu si cenu pro nejlepší připravované projekty odvezly hned dva projekty: filozoficky laděný vizuální experiment Frem slovenské režisérky Viery Čákányové, jehož producentkou je za společnost Hypermarket Film Nina Numankadić, a snímek Kix maďarských režisérů Bálinta Révésze a Dávida Mikulána, který sleduje osudy jednoho problematického dítěte. „Region východní Evropy je na filmových festivalech, nejen na západ od nás stále přehlížený,“ říká ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka. „Proto prostřednictvím Docu Talents upozorňujeme na výrazné východoevropské autory. A těší nás, že vybrané filmy rezonují na dalších zahraničních festivalech, třeba na právě skončeném festivalu v Locarnu či třeba v Sundance,“ dodává Hovorka.

Živé kino Praha proběhne ve dnech 29. 8. až 7. 9. 2019 

23. MFDF Ji.hlava se koná 24. až 29. 10. 2019. Do 23. 9. je možné pořídit výhodnou akreditaci za 600 Kč.

Více informací na www.ji-hlava.czFacebooku Instagramu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru