Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » DAFilms uvádí současné portugalsky mluvené snímky

DAFilms uvádí současné portugalsky mluvené snímky

DAFilms uvádí současné portugalsky mluvené snímky
Vydejte se s DAFilms.cz do Portugalska a ještě dále. Objevíte kulturu, která sahá na 4 kontinenty a jejímž jazykem mluví 280 miliónů lidí. V týdnu, kdy se slaví světový den portugalského jazyka, vám DAFilms každý den přinesou jeden portugalsky mluvený film zdarma. Poznejte současný svět očima filmařů z Portugalska a Brazílie.

Portugalská i brazilská kinematografie se do dějin světového filmu zapsala hned několika významnými jmény. Zatímco brazilská kinematografie zažila svůj největší rozkvět v 60. letech během Cinema novo, kdy se světu představili filmaři jako Glauber Rocha, Carlos Diegues nebo Nelson Pereira dos Santos, portugalskou kinematografii reprezentují velká jména jako Manoel de Oliveira, João César Monteiro nebo João Botelho. K posledně jmenovaným můžeme bez obav zařadit i Pedra Costu, stále aktivního portugalského filmaře, který se ve svých filmech často pohybuje na hraně mezi dokumentárním filmem a fikcí. Se stylem jeho tvorby se můžete seznámit ve snímku Mládí vpřed, který byl v roce 2006 uveden v hlavní soutěži festivalu v Cannes.

Současný dokumentární film v Portugalsku sklízí v poslední dekádě festivalové úspěchy a na mezinárodních festivalech se objevují nové talenty. Mezi ně patří i mladá režisérka Leonor Teles, která se svým krátkým filmem vyhrála Zlatého medvěda na festivalu Berlinale a na festivalech slaví úspěchy i její poslední celovečerní dokument Ashore. Zejména mezi diváky oblíbený hraný film Variações o známém portugalském pop-rockovém zpěvákovi, natočil režisér João Maia. Současnou hvězdou brazilského dokumentárního filmu je potom Petra Costa, která oslnila festivalová publika už se svým krátkým filmem Undertow Eyes a potom i jejím debutem Elena.

Každý den od 4. do 10. května vám DAFilms nabídnou vždy část programu zdarma na 24 hodin.

Program filmů zdarma:
4. května – Diogo Varela Silva: Celeste
5. května – Nuno Baptista, João Miller Guerra, Filipa Reis: Li ké terra, Bruno Moraes Cabral: Praxis
6. května – Catarina Mourão: The Hissing of Summer Sands, Pedro Neves: The Beach
7. května – Leonor Teles: Ashore
8. května – João Maia: Variações
9. května – Pedro Costa: Mládí vpřed
10. května – Petra Costa: Undertow EyesElena

Přehlídku portugalsky mluvených filmů vám DAFilms přináší ve spolupráci s Portugalským centrem Instituto Camões v Praze.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru