Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Vladimír Körner si převzal Výroční cenu Letní filmové školy. Udělena byla i Andrzeji Wajdovi (in memoriam) a Krystyně Zachwatowicz-Wajdové

Vladimír Körner si převzal Výroční cenu Letní filmové školy. Udělena byla i Andrzeji Wajdovi (in memoriam) a Krystyně Zachwatowicz-Wajdové

Vladimír Körner si převzal Výroční cenu Letní filmové školy. Udělena byla i Andrzeji Wajdovi (in memoriam) a Krystyně Zachwatowicz-Wajdové

Letní filmová škola od pátečního poledne 7. 8. až do středy 12. 8. 2020 představuje program plný historických a současných filmů. Během 46. ročníku Filmovky pořadatelé udělují Výroční cenu AČFK, tu letos přebral Vladimír Körner a byla udělena také Andrzeji Wajdovi a Krystyně Zachwatowicz-Wajdové.

Letošní první Výroční cenu AČFK si před přeplněným kinem Hvězda převzal spisovatel a scenárista Vladimír Körner. „Je to opravdový odborník, který své umění a cit nejen pro film dotáhl velmi daleko,“ vysvětlila na úvod ředitelka LFŠ Radana Korená. Körner, který byl oceněn za „výjimečný přínos české slovesné a filmové kultuře a vytrvalost, se kterou se více než půl století navzdory dobovým požadavkům a stereotypům snaží prosadit své tvůrčí záměry“, si z rukou starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy převzal cenu v podobě zmrzliny a děkoval se suchým humorem sobě vlastním. „Říká se, že jen blázni lezou na světlo, aby si vychutnali chvilku slávy,“ řekl.

Pondělí 10. srpna patří Asociaci českých filmových klubů, pořadateli festivalu. Během dne v Uherském Hradišti představí svou činnost zástupci filmových klubů. Letní filmová škola udělí Výroční cenu AČFK klubistovi Radku Pernicovi, a to za příkladné vedení kin Panorama v Boskovicích a Scala Brno. Cenu předá zástupce společnosti Redside.

Návštěvníci Filmovky prostřednictvím sekce LFŠ uvádí počtvrté pomohou vybrat film, který následně vyšle Asociace českých filmových klubů do kin. „Cílem sekce LFŠ uvádí je win-win situace: diváci na Filmovce uvidí trio nových filmů, vyberou ten, který AČFK pošle do kin a dozví se tak, že existuje distribuce AČFK. Vítězný film pak bude v kinech obrandován Letní filmovou školou a připomene divákům jejich oblíbený festival,” uvádí programový ředitel Jan Jílek. Tentokrát diváci rozhodnou mezi snímky Úplně normální rodina (2019), Helmut Newton: Nestoudná krása (2020) a Malířka a zloděj (2020). Vítěz půjde do kin na začátku příštího roku.

Na podzim se do kin dostane původně na jaro plánovaný film Corpus Christi (2019) režiséra Jana Komasy nominovaný na Oscara. Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení, bude promítnuto na Filmovce a 24. září vstoupí do kin. AČFK vyšle do kin také film Gogo (2020) režiséra Pascala Plissona v rámci projektu Do kina! Jde o příběh nejstarší školačky na světě, 94leté Keňanky, která se na stará kolena rozhodla naučit se číst, psát a absolvovat základní školu. Premiéra je plánována na 24. listopadu.

V úterý 11. srpna obdrží Výroční cenu AČFK ještě Hanna Schygullová, která se kvůli zdravotním problémům z účasti na letošním ročníku bohužel omluvila. Plánovaný Cinekoncert, který kombinuje zpěv a autorské krátké filmy Hanny Schygullové s hudebním doprovodem Etty Scollové, nakonec proběhne v komornější verzi a cenu za svou kolegyni převezme Etta Scollová. Z podobného důvodu se omluvila také Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, za ni a Andrzeje Wajdu (in memoriam) převzal cenu docent Rafał Syska. Cenu obdrželi „za přínos světové kinematografii, kterou svou letitou prací obohatili o snímky, jež brání důstojnost nejen polské, ale celé lidské společnosti.” Masterclass Zachwatowicz-Wajdové viděli návštěvníci LFŠ ze záznamu.

Žádná Filmovka v novodobé historii nevznikala tak těžko jako ta letošní, zaznělo v zaplněném a rouškami obleženém kinu Hvězda hned na začátku slavnostního zahájení 46. ročníku. „Přípravy testovaly, jak jsme vnitřně silní – a toto osobní testování dopadlo na jedničku s hvězdičkou. Filmovku chystají lidé, kteří mají silná a otevřená srdce; stejně jako ti, kteří na ni jezdí,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená. Festival začal v duchu společného sdílení, a právě jde do finále.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 565

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru