Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Dokumentární experimenty Osobní život díry a Pět set plošin v premiéře na Ji.hlavě

Dokumentární experimenty Osobní život díry a Pět set plošin v premiéře na Ji.hlavě

Dokumentární experimenty Osobní život díry a Pět set plošin v premiéře na Ji.hlavě

Navzdory složité celospolečenské situaci přicházejí snímky Osobní život díry režiséra Ondřeje Vavrečky a Pět set plošin filmařky, kurátorky a současné děkanky FAMU Andrey Slovákové. Filozofické snímky otevírají aktuální témata jako prázdnota světa a role hry v něm, hranice naší mysli, deteritorializace aj. Vavrečkův film Osobní život díry se utká v soutěži celovečerních dokumentárních filmů Česká radost.

Výtvarný film Osobní život díry formálně vychází z dokumentárního filmu, který však překračuje směrem k otevřené, hravé, experimentující formě. „Film vychází z myšlenky, že náš svět je spíše souhrn prázdných míst, děr než pevných a nepropustných věcí. Hravou formou prozkoumává tento děravý svět a snaží se v něm usídlit,“ přibližuje režisér Ondřej Vavrečka, autor osobitých filmů s filozofickým přesahem. Jeho experimentální snímky byly nominovány a získali řadu festivalových ocenění. Ondřej Vavrečka je též performerem, hudebníkem a výtvarníkem.

Krátký konceptuální experimentální film současné děkanky FAMU Andrey Slovákové Pět set plošin je volně inspirován zásadním dílem francouzských filozofů Gillese Deleuze a Félixe Guattariho „Tisíc plošin“. Podobně jako oba myslitelé polemizovali s dominantním způsobem západního myšlení, také film Andrey Slovákové na ploše šesti minut ukazuje, jak lze myslet jinak. Ne s pomocí slov, ale prostřednictvím obrazů a zvuků. Režisérka Andrea Slováková je dokumentaristka, filmová teoretička a kurátorka.

Premiéra obou filmů se uskuteční ve čtvrtek 29. 10. 2020 v 17:00 na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava a poté budou k vidění on-line po dobu 7 dní na webu festivalu. Proběhnou také online diskuze s diváky.

Tradiční podoba distribuce, kterou domluvili producenti Vít Janeček (D1film), Alžběta Janáčková (Silk Films) a distributorka Klára Khine a kterou finančně podpořil Státní fond kinematografie, se prozatím odsouvá. Projekce filmů pak budou doplněné plnohodnotnými diskuzemi s předními současnými mysliteli, filozofy a intelektuály a studenty humanitních věd.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 689

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru