Zde se nacházíte: 25fps » Český film » Vyprodané projekce a rekordní online návštěvnost. FAMUFEST 36 zná své vítěze!

Vyprodané projekce a rekordní online návštěvnost. FAMUFEST 36 zná své vítěze!

Vyprodané projekce a rekordní online návštěvnost. FAMUFEST 36 zná své vítěze!

25. května 2020, Praha – 36. ročník festivalu FAMUFEST, který každoročně ukazuje tvorbu studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění, je za námi. Festivalový program uvedl během pěti dnů 10 bloků filmových projekcí, 3 moderované diskuze, 4 hudební koncerty a virtuální výstavu. Celková návštěvnost festivalu mířila k 1000 divákům, kteří zavítali na projekce nebo závěrečný ceremoniál. Online program sledovalo v průběhu festivalu několik desítek tisíc uživatelů na sociálních sítích a webu, který si otevřelo v průměru více než 1500 návštěvníků denně.

Návštěvnost

Již týden před středečním zahájením bylo vyprodáno všech 10 filmových projekcí v Kasárnech Karlín. V prvních třech festivalových dnech areál navštívily za slunečného počasí stovky příchozích. Sobotní i nedělní atmosféru lehce narušily dešťové přeháňky, avšak ani ty nezabránily bezproblémovému průběhu jedné z prvních větších kulturních akcí po karanténních opatřeních.

Kromě možnosti vidět filmy v kinosále, které však bylo z hygienických důvodů a kvůli vládním opatřením kapacitně omezeno, bylo filmy možné sledovat i online. Promítnuté snímky organizátoři zpřístupnili ke zhlédnutí na 24 hodin v online filmotéce na webových stránkách festivalu, které aspoň částečně simulovali festivalovou atmosféru pro mimopražské filmové nadšence a ty, na něž vstupenky nezbyly. Průměrná návštěvnost webu činila více než 1500 uživatelů denně. Velký úspěch sklidil také doprovodný program, kdy bylo možné navštívit virtuální výstavu v podobě počítačové hry, sledovat tématické diskuze v rámci industry programu a těšit ze online hudebních koncertů. Vystoupení písničkářky Amelie Siby, skladatelky a zpěvačky Báry Zmekové, dua Hello Marcel a kapely Lazer Viking sledovaly tisíce uživatelů platforem Facebook a YouTube.

Vítězné snímky

Závěrečný ceremoniál, moderovaný Antonií Formanovou a Matějem Šumberou, se uskutečnil v omezené kapacitě opět v Kasárnech Karlín. Jeho součástí se ale mohli díky přímému přenosu stát také diváci u svých obrazovek.

O výsledcích festivalové soutěže rozhodovala porota ve dvou sekcích. Soutěž o nejlepší festivalový snímek v jednotlivých kategoriích posuzovala čtyřčlenná porota, jejíž složení opisuje celou paletu spektra české umělecké scény. V porotě zasedla herečka Klára Issová, spisovatelka Anna Bolavá, performerka Lenka Klodová a filmový kritik Kamil Fila. Jejich výjimečnou pozornost si v jednotlivých kategoriích získaly tyto snímky:

Hraný film nad 15 minut

Nebát se ničeho – „Za štiplavý nepodbízivý humor, udržení konstantní nadsázky ohledně současného mediálního světa a precizní práci s dětskými herci.“

Zvláštní uznání porota udělila filmu Aparát cti za velmi kreativní adaptaci klasického literárního díla postavené na čtyřroli jednoho herce, nesmírně proměnlivého Petra Vaňka.

Hraný film do 15 minut

Rekonstrukce vraždy Nastasji Filippovny – „Za zábavný kontrast mezi silnou obrazovou stylizací a reportážním odstupem při adaptaci klasické látky.“

Dokumentární/experimentální nad 15 minut

Dobré zprávy – „Za empatické a nestranné zpracování portrétu složité osobnosti, který s profesionální pečlivostí odhaluje obyčejný osud pod bizarní mediální maskou.“

Dokumentární/experimentální do 15 minut

Conductor – „Za svou nakažlivou energii, jemný humor, představení inspirativního protagonisty a harmonicky zdirigovanou gradaci.“

Animovaný film

Pouštět draka„Za mimořádně nápaditou vizuální stránku, která i přes svou náročnost neztrácí lehkost a je zároveň nositelem myšlenky a emocí.“

Aramisova cena (cena pro 1. ročníky)

Žena je krk – „Za mimořádně zralý vícegenerační portrét rodinného prostředí a politického systému v Íránu.“

Zvláštní uznání porota udělila filmu Zrcadlo za poetické zobrazení technologie výroby každodenního objektu, který přirozeně nutí lidi k reflexi své existence.

Vítězné snímky budou dostupné ke zhlédnutí online na www.famufest.cz během středy 27. května.

Soutěž nerealizovaných scénářů se letos konala pod záštitou Dramaturgického inkubátoru Státního fondu kinematografie. Posouzení nejlepšího scénáře si proto vzali na starost sami členové Inkubátoru: jeho koordinátorka Eva Pjačíková a dramaturgové Milada Těšitelová a Vít Poláček. Vítězem se stal scénář Kanapky autorky Alice Krajčírové.

Nerealizovaný scénář

Kanapky – „Za silné vizuální momenty, svébytný svět na pomezí reality, snu, hrůzy a vtipu a s ohledem na rapující vlasy.“

Za napínavý a emotivní příběh s výpovědí, který je zasazený do komplexního animovaného světa, se pak porota rozhodla udělit zvláštní uznání Vendule Hláskové a jejímu scénáři V koruně stromu.

Ocenění

Festivalová cena, kterou obdrželi letošní vítězové, je autorsky unikátním výtvorem Tomáše Rachůnka. Výtvarné provedení ceny v sobě snoubí filmovou estetiku se synergii kovových materiálů a světelné hry. Unikátní dílo upozorňuje svého držitele nápisem „GOOD SHOT!“ a ptá se na otázku “Kam míříš?” Upozorňuje na fakt, že není čas usnout na vavřínech, ale být neustále ve střehu.

Vítězné štáby byly oceněny také hodnotnými věcnými cenami –  poukazy od firem Vantage, Biofilms, Los Rentalos, Radiosrental, Soundsquare, či MagicLab, akreditacemi na KVIFF, Ji.hlavu či Anifilm a v neposlední řadě pak lahvemi šampaňského ze Champagnerie.

FAMUFEST 36

WEB: https://www.famufest.cz

FACEBOOK: https://www.facebook.com/famufest/

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/famufest_official/

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru