Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Hudební scéna Kina na hranici

Hudební scéna Kina na hranici

Hudební scéna Kina na hranici

Kino na hranici nejsou jen filmy, ale také koncerty. Filmové projekce a besedy doplní hudebníci z obou břehů řeky Olše/Olzy. Z Polska se na festivalové scéně představí Pablopavo i Ludziki, Henry No Hurry a sskjegg. Z českých umělců zahrají Jablkoň a Moonshye.

První koncert v rámci Kina na hranici je na programu v sobotu 31. července ve 20.00, kdy na náměstí v polském Těšíně (Rynek, Cieszyn) zahraje skupina Pablopavo i Ludziki! Formace hraje hudbu na pomezí reggae, rocku a elektronické hudby a debutovala v roce 2009 deskou Telehon. V jejím čele stojí zpěvák, textař a spisovatel (a známý milovník české kultury!) Pablopavo, vlastním jménem Paweł Sołtys – nositel ocenění Paszport časopisu Polityka v kategorii Populární hudba z roku 2014, který v minulosti působil mj. ve skupině Vavamuffin.

Po vystoupení zástupců polské hudební scény vás na „setkání Georga Friedricha Händela s pračlověkem“ (jak to definoval hudební publicista Jiří Černý) pozve česká skupina Jablkoň (začátek koncertu cca ve 21.30). Hudebníci představí směsici moderní vážné hudby a popu se silnými folkovými, rockovými a jazzovými prvky. Přestože se personální obsazení kapely – založené už před více než 30 lety – postupem času měnilo, její originální zvuk přetrval. Během své dlouhé kariéry skupina nejen koncertovala a nahrávala vlastní desky, ale také tvořila hudbu k filmům a inscenacím, spolupracovala s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným a Českým symfonickým orchestrem a v rámci koncertních turné sjezdila půl světa. Na oba koncerty na náměstí v polském Těšíně je vstup zdarma.

Hudební scéna Kina na hranici se v následujících dnech přesune do Hradního pivovaru v polském Těšíně (Browar Zamkowy, Cieszyn). Od neděle do úterka (1. 8.–3. 8.) proběhnou vždy zhruba od 22.00 koncerty ve Festivalovém klubu, na něž je nutné mít vstupenku.
Neděle bude patřit Henrymu No Hurrymu. Jedná se o jednočlenný hudebně-cestovatelský projekt Wawrzyńce Jana Dąbrowského, který se svou hudbou navštívil již několik zemí a 215 míst, nezřídka velice zvláštních: zahrál si totiž i v horských chatách, na autovrakovišti nebo na opuštěném autobusovém nádraží. Jeho koncerty jsou svébytnými one man show, na nichž nejen hraje, ale i vypráví anekdoty nebo filozofuje. A jeho hudba? Indie-folk, využívající rozmanitých hudebních nástrojů (kytara, ukulele, piano, dětské řehtačky) a emocionalita blížící se interpretům, jako jsou Fink, Bon Iver nebo Glen Hansard.

Pondělní program na hudební scéně Kina na hranici bude tvořit koncert dua sskjegg, které tvoří Sabina Broda a Korneliusz Flisiak. Absolventka jazzového zpěvu na Hudební akademii v Bydhošti a absolvent Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích. Ona je textařkou a zpěvačkou, on má na starosti hudbu. Jejich tvorba, to je – jak píší kritici – „solidní porce elektroniky s jemným zpěvem, to vše zkrášleno silným textem, který se posluchačům zapíše do paměti.“ V loňském roce v červnu vydali desku s názvem (m)ała („[m]alá“) a v červenci vyšel jejich singl Toń („Hlubina“) pod hlavičkou projektu My Name Is New labelu KAYAX.

Festivalový playlist uzavře úterní koncert Moonshye. Slezská umělkyně z České republiky je spjata jak s Polskem, tak s filmovým světem – strávila totiž několik let v Lodži v prostředí tamních studentů filmové školy. Tam rovněž napsala většinu svých písní z debutové desky Curtain of the Moon, kterou vydala letos v lednu.
„Láká mě hledat krásu tam, kde to nikdo nečeká. Proto mě vždy fascinovalo to mimořádné město se všemi jeho proměnami a směsicí industriální estetiky a parkové zeleně. Prostřednictvím obrazů přírody hledám krásu lidské duše, a to i v jejích temných zákoutích,“ vysvětluje Moonshye. Vystupuje na obou stranách hranice – v rodné České republice i v Polsku. Koncert v rámci Kina na hranici je zároveň symbolický – v Těšíně se totiž odehrálo její úplně první vystoupení.
Písně ze svého debutového alba Curtain of the Moon zahraje Moonshye společně s Pavlem Šmídem za doprovodu kytar okořeněných zvuky Array mbiry. Během koncertu zazní i skladba v polštině s názvem Kamyczki Kamyki („Kamínečky kamínky“), napsaná pro účely krátkometrážního snímku TSANTSA režiséra Robina Lipa, který se promítal v rámci loňského ročníku Kina na hranici.

Po koncertech ve Festivalovém klubu v Hradním pivovaru v polském Těšíně vás pořadatelé srdečně zvou na afterparty s DJem.

Hudební scéna Kina na hranici:
Náměstí v polském Těšíně (Rynek, Cieszyn) – 31. 7., godz. 20:00–23:30 
20:00 Pablopavo i Ludziki (PL) 
21:30 Jablkoň (CZ) 
VSTUP ZDARMA 

Hradní pivovar v polském Těšíně (Browar Zamkowy Cieszyn) / Festivalový klub cca od 22.00
1. 8. Henry no Hurry (PL) 
2. 8. sskjegg – Sabina Broda (PL) 
3. 8. Moonshye (CZ) 
31. 7.–3. 8. – afterparty z DJem 
(VSTUPNÉ: 15 zlotých)

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 886

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru