Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ji.hlava zve na dokumentární jaro!

Ji.hlava zve na dokumentární jaro!

Ji.hlava zve na dokumentární jaro!

MFDF Ji.hlava letos zahájí dokumentární sezónu už na jaře. Ozvěny 24. Ji.hlavy, které proběhnou online 11.–25. března, nabídnou čtyři desítky nejzajímavějších snímků loňského ročníku, i pár filmových novinek navíc. „Pro diváky jsme přichystali české i zahraniční dokumenty a experimenty, snímky oceněné porotami, divácky nejatraktivnější filmy i zástupce unikátních festivalových retrospektiv,“ přibližuje program ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.

„Filmový svět se kvůli pandemii do značné míry zastavil. Kina jsou zavřená, producenti odsouvají uvedení svých filmů, mnohé festivaly přesouvají termíny konání i o několik měsíců. Proto přicházíme s jarními ozvěnami. Abychom divákům i filmařům opět umožnili se potkat,“ vysvětluje záměr online ozvěn Hovorka.

Na jaké snímky se diváci mohou těšit? Třeba na nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Novou šichtu režiséra Jindřicha Andrše, která nedávno získala také cenu Objev roku českých filmových kritiků. „Film vznikal téměř čtyři roky,“ říká režisér. „Tomášovi zavřeli důl, na kterém celý život pracoval, takže se musel rozhodnout, co bude dělat dál.“ Na programu bude také vítěz hlavní festivalové soutěže, film Bílá na bílé slovenské režisérky Viery Čákanyové natočený během jejího pobytu na Antarktidě, úspěšný snímek ze současné Kuby s názvem Epicentro od rakouského režiséra Huberta Saupera nebo průřez českými a zahraničními experimentálními filmy.

„S Ji.hlavou je od samého začátku spojená atmosféra podzimních mlh, dešťů, výjimečně také posledních slunečních paprsků. Proto nás už roky láká možnost pohrát si i s jarní náladou, pro nás tak nezvyklou. Zároveň se nemůžeme dočkat, až diváky uvítáme na podzim opět v Ji.hlavě, která letos oslaví čtvrt století své existence. Na podzim chceme propojit fyzický festival s online prostředím, takže jarní online ozvěny jsou dobrou přípravou na slavnostní podzim,“ říká Hovorka.

Ozvěny proběhnou stejně jako na podzim na webové stránce festivalu, opět díky úzké spolupráci s portálem DAFilms.cz. Za cenu jarní akreditace budou mít diváci po celých 14 dnů přístupných všech čtyřicet snímků. Zároveň, podobně jako v minulém roce, je možné zaplatit víc – a vše, co bude nad rámec základní ceny akreditace, věnujeme Národnímu ústavu duševního zdraví. „Spojení prodeje akreditace s charitativní podporou se v minulém roce osvědčil, zhruba každý čtvrtý akreditovaný přispěl i na některý z vybraných projektů, což nás moc těší. Nyní jsme vybrali Národní ústav duševního zdraví, protože chceme podpořit instituci, která pečuje o psychologický rozměr pandemie,“ říká Hovorka.

Ve stejné době jako české ozvěny proběhnou také tradiční bruselské a newyorské ozvěny Ji.hlavy připravené ve spolupráci s Českými centry.

Screenshot Inspiračního fóra

V březnu také, při příležitosti festivalových ozvěn, odstartuje další série podcastu Screenshot Inspiračního fóra. Myšlenkami hostů loňského ročníku fóra bude provázet politoložka Kateřina Smejkalová spolu s hercem a režisérem Ondřejem Cihlářem. „Inspirační fórum otevřelo mnoho témat, která rozpracujeme v podcastu. Ať už jde o velké téma algoritmů, které skrze digitální svět denně ovlivňují naše rozhodnutí, přechod z fosilní energetiky na nízkouhlíkovou nebo násilí na ženách,“ říká dramaturgyně fóra Tereza Swadoschová. Sedm dílů podcastu představí sedm výjimečných hostů, mezi nimiž nebude chybět profesor sociologie a odborník na digitální platformy Philipp Staab, americký novinář věnující se migraci Peter Tinti nebo jihoafrická výzkumnice v oblasti udržitelného zemědělství Ndoni Mcunu. Nové díly a speciály (přinášející diskuse v původním znění) budou vycházet každou středu na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty a v podcastových aplikacích Apple Podcast, Google Podcast a Spotify.

Ozvěny 24. MFDF Ji.hlava proběhnou online 11.–25. března na www.ji-hlava.cz. Všechny filmy budou na webových stránkách festivalu zveřejněné 11. března v poledne a budou přístupné do poledne 25. března. Sledovat snímky bude možné pouze na území ČR.

Cena jarní akreditace je 150 Kč, cena celoroční akreditace (jarní ozvěny + podzimní jubilejní ročník festivalu) je 450 Kč. Podobně jako v minulém roce i nyní je možné za akreditaci zaplatit více a podpořit tak Národní ústav duševního zdraví. 25. MFDF Ji.hlava proběhne 26. –31. října 2021. Další informace na www.ji-hlava.cz/ozveny a také na festivalovém Facebooku a Instagramu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 835

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru