Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Kino na hranici uvede retrospektivu Miloše Formana

Kino na hranici uvede retrospektivu Miloše Formana

Kino na hranici uvede retrospektivu Miloše Formana

Pořadatelé Kina na hranici začínají odhalovat program 22. ročníku této největší přehlídky českých, polských a slovenských filmů. Jedna z retrospektiv bude věnována tvorbě Miloše Formana – proslulého českého režiséra, autora filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, držitele dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů.

Miloš Forman je pravděpodobně nejslavnější český filmový scenárista a režisér, držitel několika Oscarů a jeden z čelních představitelů generace tvůrců československé nové vlny, který na konci 60. let emigroval a posléze natáčel převážně ve Spojených státech. Jeho filmová díla se stala celosvětově uznávanou klasikou a on filmařsky respektovanou osobností. Jeho odchod do filmového nebe je ztrátou pro celou kinematografickou obec – zdůrazňuje Martin Novosad, český programový ředitel festivalu, s tím, že tato pohnutá skutečnost se stala výzvou pro pořadatele.

Připravili jsme pro všechny diváky Kina na hranici komplexní režijní retrospektivu tohoto mimořádného tvůrce a to za účasti významných hostů, jeho potomků i blízkých spolupracovníků. Důvodů bylo pochopitelně více, mimo jiné i fakt, že jsme v minulých letech naší filmové přehlídky stále doufali, že se ještě podaří Miloše Formana do Těšína přivést. Osobní účast této legendy už sice není reálná, ale její retrospektiva, jako hold mistrovskému dílu, si své místo v našem programu rozhodně zaslouží.

Miloš Forman byl jedním z hlavních tvůrců československé nové vlny, nositelem české Medaile Za zásluhy. Světovou slávu mu v 60. letech přinesl film Lásky jedné plavovlásky. V roce 1968 odjel do Spojených států na pozvání Paramount Pictures, aby natočil film Taking Off (1971). Po potlačení pražského jara rozhodl, že v Americe zůstane a bude tam rozvíjet kariéru.

Formanovy nejznámější filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus byly oceněny Oscary a Zlatými globy. Český režisér je také autorem filmové adaptace slavného muzikálu Vlasy (1979), životopisných filmů Lid versus Larry Flynt (1996, věnovaného zakladateli pornografického časopisu Hustler) a Muž na Měsíci (1999), biografie komika Andyho Kaufmana. Jeho posledním dílem byl Goyovy přízraky (2006).

Kromě nejznámějších formanových filmů Kino na hranici uvede i jeho debut Konkurs (1963) – záznam fiktivního castingu na zpěvačku do divadla Semafor, které bylo v 60. letech v Československu na vrcholu popularity. Diváci budou mít příležitost shlédnout i další díla: Černý Petr (1963), Hoří, má panenko (1967), Formanem spolurežírovaný kolektivní dokumentární snímek Viděno osmi: Desetiboj natočený u příležitosti olympijských her v Mnichově v 1972, dále adaptaci bestselleru E. L. Doctorowova Ragtime (1981), adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti – Valmont (1989). V rámci festivalu budou uvedeny i dva dokumentární filmy věnované režisérovi: Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009) a Forman vs. Forman Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny.

Formanovu retrospektivu bude doprovázet výstava plakátů k jeho filmům.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru