Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Na Marienbad Film Festival dorazí Viera Čákanyová, Roman Štětina i Vladimír Turner

Na Marienbad Film Festival dorazí Viera Čákanyová, Roman Štětina i Vladimír Turner

Na Marienbad Film Festival  dorazí Viera Čákanyová, Roman Štětina i Vladimír Turner

Marienbad Film Festival od čtvrtečního odpoledne 8. 7. až do neděle 11. 7. 2021 nabídne v hotelu Lesní mlýn program plný experimentální tvorby z celého světa, předpremiéry celovečerních filmů i dokument o herecké ikoně Audrey Hepburn. Vedle filmového programu se dostane i na výstavu, hudební program a básnické čtení. Projekce svých filmů osobně uvedou režisérka a dokumetaristka Viera Čákanyová a umělci Vladimír Turner a Roman Štětina.

Marienbad Film Festival je tradičním místem, kde videoartista a laureát Chalupeckého ceny Roman Štětina a intermediální umělec Michal Kindernay pravidelně uvádějí své novinky. Roman Štětina osobně představí krátký film Osudí, který zaznamenává přípravy na pravidelné sázkařské losování a následný tah. V dalším prezentovaném work-in-progress díle Štětina návštěvníky a návštěvnice festivalu seznámí s fenoménem hořící cigarety v audiovizuálních dílech a rovněž bude předčítat ze své letos vydané knihy Centones. V programu se objeví i podcast Radio Frakce, který v době pandemie vytvořil spolu se svými kolegy a kolegyněmi z Ateliéru intermediální tvorby II Akademie výtvarných umění. Přítomné zavedou na neprozkoumanou cestu vakuem, bezčasím a nekonečným prostorem jejich imaginace a po radiových vlnách je přenesou do prostor jejich fantazie infikované současnou pandemií. Druhá stálice festivalu Michal Kindernay spolu s architektem Adamem Wlazelem v Mariánských Lázních vytvoří audio streamovací systém, který bude šířit zvuk z festivalového místa do města a parků.

„Dění festivalu bude zprostředkováno v přímém čase na jiných místech ve městě. Dění to bude tak strhující, že nebude třeba žádných vizuálních poutačů. Vizuální smog is dead!,” popisuje Adam Wlazel. Kindernay tímto naváže na své dlouhodobé projekty zvukových vysílání, zvukového mapování či radioprojekt Circulum2020 ve spolupráci s Českým hydrometerologickým ústavem a platformou Locus Sonus.

Na festival přijede i audiovizuální umělec, performer a environmentální anarchista Vladimír Turner. Absolvent FAMU a UMPRUM uvede na festivalu průřez svou autorskou tvorbou. Do Mariánských Lázní zavítá i slovenská režisérka Viera Čákanyová s videodeníkem Bílá na bílé, který si z loňského festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě odnesl cenu Opus Bonum pro nejlepší světový film roku 2020.

Audrey Hepburn a Cristi Puiu

Jako první bude ve čtvrtek 8. 7. odpoledne na festivalu k vidění dokumentární snímek Audrey, víc než ikona (2020) režisérky Helene Coan reflektující pozoruhodný život herečky Audrey Hepburn. V rámci konceptuální programové retrospektivy této popkulturní ikony, která je konstantou Marienbad Film Festivalu, bude večer toho dne v rámci slavnostního zahájení uvedena americká romance Paříž, když to hoří (1964) o osudovém setkání mladé stenografky s vyhořelým hollywoodským scenáristou. Součástí programu bude i na loňském Berlinale oceněný opus Malmkrog (2020) od rumunského režiséra Cristiho Puia, který je slovy uměleckého ředitele Lubomíra Konečného „ultimátním tripem ruskou duší”.

Doprovodný program

Hudba, autorské čtení, výstava, ale i vysílání Studia Marienbad doplní hlavní program festivalu. Na zahajovacím večeru vystoupí hudební skladatelka a zpěvačka Sára Vondrášková známá jako Never Sol. Po páteční předpremiéře komedie Moucha v kufru (2020) francouzského režiséra Quentina Dupieuxe bude následovat koncert elektronického hudebníka Leoše Horta aka HRTL, držitele ceny Anděl. Na Marienbad Film Festivalu taktéž vystoupí DJs BanglaDežo a Ester.

Pomocí živých přenosů a záznamů z Mariánských Lázní bude atmosféru filmového festivalu zachycovat audiovizuální oddělení Studio Marienbad umístěné ve festivalovém centru Lesní mlýn. Kromě tamního dění bude přinášet rozhovory s tvůrci a tvůrkyněmi, střípky života ve městě a jeho blízkém okolí, krátké spoty a skeče. Ty budou k vidění i online na webu Kina Soumraku a facebookových stránkách Marienbad Film Festivalu.

Ve spolupráci s platformou pro současnou poezii Psí víno se uskuteční autorské čtení výtvarných umělců a umělkyň. Kromě již zmíněného Romana Štětiny se představí mladá výtvarnice a performerka Laura Trenčanská a šéfredaktorka Psího vína a umělkyně Elena Pecenová.

Jednou z nedílných součástí doprovodného programu bude i výstava brněnského výtvarníka a entomologa Jana Zuziaka, kterou kurátorsky zaštítil Jozef Cseres umístěná v oranžérii Lesního mlýna.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru