Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Vychází kniha o Davidu O. Selznickovi a utváření hollywoodských hvězd

Vychází kniha o Davidu O. Selznickovi a utváření hollywoodských hvězd

Vychází kniha o Davidu O. Selznickovi a utváření hollywoodských hvězd

Kniha V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let od filmového historika Milana Haina, kterou právě vydalo nakladatelství Casablanca, reflektuje producentské aktivity Davida O. Selznicka (1902–1965), který stál u zrodu filmových hvězd Ingrid Bergman, Vivien Leigh, Joan Fontaine či Gregoryho Pecka.

Jeden z nejvýznamnějších producentů hollywoodské studiové éry dohlížel během své více než třicetileté kariéry na vznik oceňovaných i divácky oblíbených a komerčně úspěšných snímků jako například King Kong, David Copperfield, Anna Karenina, Zrodila se hvězda, Jih proti Severu, Mrtvá a živá, Rozdvojená duše nebo Třetí muž. Kniha Milana Haina ukazuje, že výroba filmů netvořila jedinou oblast Selznickovy činnosti – v sérii případových studií, které jsou výsledkem autorova dlouholetého studia širokého spektra archivních materiálů, rozkrývá mechanismy, s jejichž pomocí Selznick a jeho spolupracovníci objevovali a prosazovali nové herecké hvězdy jako herečky Ingrid Bergman, Vivien Leigh, Joan Fontaine a Jennifer Jones nebo herce Josepha Cottena a Gregoryho Pecka.

Hainova kniha popisuje, jakým způsobem byly tyto osobnosti zhodnocovány na trhu, ať už v podobě finančního zisku nebo symbolického uznání a prestiže. Publikace, která čítá bohatou obrazovou přílohu včetně propagačních fotografií, snímků ze zákulisí a reprodukcí vybraných dokumentů ze Selznickova archivu, pomáhá dotvořit obraz producentovy bohaté kariéry o dosud opomíjené aspekty jeho obchodu s hvězdnými identitami a současně odhaluje některé praktiky amerického filmového průmyslu ve zlaté éře studií i v období po druhé světové válce, kdy se zavedené pořádky začaly hroutit. 

„Přestože by publikace měla splňovat veškeré standardy kladené na vědeckou (historiografickou) práci, věřím, že má co nabídnout i širší veřejnosti,“ uvádí autor knihy Milan Hain. „Vždy se snažím psát srozumitelně, bez přehnaného akademismu. Pokud jste dosud o Selznickovi vůbec neslyšeli, nemusíte se obávat, úvodní kapitola vás s ním důkladně obeznámí. Další kapitoly jsou pojaty jako případové studie a věnují se slavným i víceméně zapomenutým hvězdám, s nimiž Selznick během své kariéry pracoval. Kniha může být zajímavá a přínosná pro všechny, které zajímá období klasického Hollywoodu a jeho postupný úpadek stejně jako fungování hvězdného systému.“

Publikace je v prodeji prostřednictvím standardní knihkupecké sítě (Kosmas, Knihy Dobrovský atd.), doporučená cena je 359 Kč. K dostání je také se slevou na webových stránkách vydavatele.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 958

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru