Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Otevřený dopis novinářů a novinářek karlovarskému festivalu

Otevřený dopis novinářů a novinářek karlovarskému festivalu

Otevřený dopis novinářů a novinářek karlovarskému festivalu

Společně s kolegyněmi a kolegy z řad českých novinářů jsme dnes odeslali otevřený dopis karlovarskému festivalu. Týká se tématu udržitelnosti, ekologie a uhlíkové stopy. Doufáme, že se nám tím podaří pomoci něco změnit.

Signatáři a signatářkami jsou Jana Bébarová, Pavel Sladký, Hedvika Petrželková, Jindřiška Bláhová, Ondřej Pavlík, Vít Schmarc, Šimon Šafránek, Petr Vítek, Dan Krátký, Štěpánka Ištvánková, Kristina Roháčková, Jana Patočková, Martin Svoboda, Lukáš Jirsa a Irena Hejdová.

S Ondřejem Pavlíkem jsem dnes nahrávala rozhovor pro Český rozhlas. Zítra, tj. 8. 7. 2022, bude odvysílán. Updatujeme.

Celé znění výzvy zde:

Vážení organizátoři karlovarského filmového festivalu

My, signatáři tohoto otevřeného dopisu, bychom uvítali, kdyby KVIFF coby nejvýznamnější kulturní akce v Česku reagoval na vzrůstající ekologickou devastaci planety.

Mezinárodní festivaly jsou události s velkou environmentální stopou. Způsobů, jak ji snižovat, je mnoho. Vidíme, že se o to pokoušejí zahraniční i domácí kulturní akce, včetně těch nejvýznamnějších. Locarnský festival pěstuje svou environmentální strategii už více než dekádu. Canneský festival se zbavil papírových katalogů i festivalových tašek a návštěvníkům naopak účtuje poplatek, který investuje do environmentálních projektů. Berlinale zcela odmítlo vydávat jednorázové obaly jako například kelímky. Žádný z největších festivalů kategorie A už dnes netiskne papírové vstupenky. Měli bychom radost, kdyby se karlovarský festival vydal podobnou cestou. V současné chvíli ale návštěvníkům neumožňuje ani třídit odpad.

Festival promítá špičkové snímky s environmentálním rozměrem, které oceňujeme. Tématu se dotýká industry program, ale postoj samotného festivalu jako celku působí tak, že není potřeba podnikat vůbec žádné kroky.

Vnímáme ekonomické i geopolitické obavy, které kinematografii dnes zatěžují. Bylo by ale skvělé, kdyby KVIFF podpořil též ekologický rozměr akce, držel v tomto ohledu krok s obdobně prestižními festivaly v zahraničí a stal se tak inspirativním filmovým prostředím s reflexí globálního dění napříč generacemi.

Prosíme, považujte náš dopis za přátelskou výzvu a inspiraci ke změně.

V Karlových Varech 8. 7. 2022

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Komentáře (2)

  • Jana Bébarová

    Ano, přesně tak jsme to s tou uhlíkovou stopou i mysleli. Děkujeme za podporu! :-)

  • Tomas Hnyk

    Díky za tuto iniciativu, predpotopnost festivalu nejenom v tomhle mě taky dopaluje. Nicmene ty veci, co jmenujete, jsou trochu greenwashing. Největší uhlíková stopa bude z dopravy hezd (Travolta kdysi přiletěl vlastním letadlem!) a delegaci letadly a neustálého otravneho toku obřích bavoraku městem (pac lepsolidi asi neumějí chodit pesky).

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru