Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » SUNDANCE 2022: Mimosoutěžní premiéry (část 1.)

SUNDANCE 2022: Mimosoutěžní premiéry (část 1.)

SUNDANCE 2022: Mimosoutěžní premiéry (část 1.)

5. ZPRÁVA o Sundance Film Festivalu (20.–30. 1. 2022) – JANA BÉBAROVÁ

Jednadvacet očekávaných hraných a dokumentárních filmů nadcházejícího roku bude na Sundance Film Festivalu, který se podle nejnovějších zpráv kompletně přesunuje do online podoby, uvedeno v mimosoutěžní sekci PREMIERES. Následující text představuje první polovinu z nich.

Předchozí články představující programové sekce letošního Sundance najdete zde.

Na základě více než 175 filmových ukázek z ikonických hollywoodských snímků a kultovních děl a rozhovorů s tvůrci a tvůrkyněmi a odborníky a odbornicemi poodhalí dokument Brainwashed: Sex-Camera-Power misogynii a paternalismus, který do filmů proniká už od počátků kinematografie. Jeho autorka, jedna z nejvýznamnějších osobností americké nezávislé scény Nina Menkes v něm navazuje na svou vlivnou přednášku „Sex and Power: The Visual Language of Cinema“. „Brainwashed je fascinující podívaná, která nutí běžného filmového diváka i filmového fanouška, aby si uvědomil, jak je vizuální jazyk kinematografie využíván ke znevýhodňování žen na té nejzákladnější úrovni, což má reálné a hmatatelné důsledky, včetně sexuálního obtěžování a diskriminace v zaměstnání,“ uvádí programová anotace.

Britský dokumentarista Ed Perkins shromáždil tisíce hodin archivních záběrů s princeznou Dianou, jejíž předčasná smrt v roce 1997 „stále vzbuzuje dojem tajemství, půvabu a typické moderní pohádky, která se zvrtla“. S odmítnutím retrospektivních zpovědí mluvících hlav tak Perkins 104 minuty dlouhý dokument s názvem The Princess sestavil pouze z výše zmíněných materiálů.

Jednu z nejvíce kontroverzních osobností americké popkultury – rappera a producenta Kanyeho Westa – sleduje třídílný dokument jeen-yuhs: A Kanye Trilogy, pod nímž je podepsaná autorská dvojice Clarence “Coodie” Simmons a Chike Ozah, která proslula tvorbou videoklipů pro celou řadu hvězd (nejen) rapové scény (s Westem například natočili videoklip k jeho singlu „Through the Wire“). Celý projekt odstartoval tím, když Coodie, tehdejší moderátor chicagské veřejnoprávní televize, udělal v roce 1998 první rozhovor s jednadvacetiletým Westem na začátku jeho kariéry a inspirován filmem Hoop Dreams (1994) o dvou klucích, kteří se z předměstí Chicaga dostali až do NBA, začal Westův život dokumentovat, aby zjistil, kam až ho jeho sny dovedou.

Americká herečka, režírující scenáristka a producentka Amy Poehler na Sundance uvede svůj dokumentární debut Lucy and Desi o ikonickém hollywoodském páru – komediální herečce, hvězdě seriálu I Love Lucy, Lucille Ball, a baviči Desim Arnazovi (o úseku jejich profesního a osobního života mimochodem loni pro Amazon natočil film Ricardovi Aaron Sorkin, a to s Nicole Kidman a Javierem Bardemem v hlavních rolích).

Do Chicaga roku 1968 publikum zavede americký snímek Call Jane v režii Phyllis Nagy, která je jako scenáristka mj. podepsaná pod filmem Todda Haynese Carol (2015). Tematicky se Call Jane potká se soutěžním dokumentem The Janes o tajném spolku odvážných žen s krycími jmény „Jane“, které v jižním Chicagu od konce 60. let budovaly podzemní službu pro ženy hledající bezpečné, dostupné a nelegální potraty. Právě takovou hrdinku v nesnázích v Call Jane ztvárňuje herečka Elizabeth Banks. Jak anoncuje program, film „klade naléhavé otázky týkající se systémových překážek a boje žen za udržení kontroly nad svým tělem.“

Politické a mocenské poměry na vysoké škole a všudypřítomný rasismus, sexismus a toxická maskulinita jsou témata, která otevírá celovečerní debut losangeleského scenáristy a režiséra Juliana Higginse, jenž sklízel úspěchy již se svými krátkými filmy, jako například Winter Light (2015), který se dostal mezi desítku nominovaných na Oscara. V hlavní roli s Thandiwe Newton God’s Country „zkoumá proces truchlení jedné ženy a její odhodlání být brána vážně na pozadí jejího odmítání podřídit se omezením společnosti“.

Emma Thompson se představí v britském filmu Good Luck to You, Leo Grande, jehož režisérka, Australanka Sophie Hyde na Sundance v minulosti získala cenu za režii svého debutu 52 úterků (2013) a v Park City byl premiérovaný i její následující film Zvířata (2019). V Good Luck to You, Leo Grande, intimní komedii o ženské rozkoši,Thompson ztělesňuje učitelku v penzi, která nikdy nezažila dobrý sex a je odhodlaná s tím konečně něco udělat.

Britskou produkci bude na Sundance zastupovat i drama Living natočené podle scénáře britského spisovatele japonského původu, nositele Nobelovy a Bookerovy ceny Kazua Ishigura. Film v režii Olivera Hermanuse o úspěšném státním úředníkovi (Bill Nighy) vyrovnávajícím se se smrtelnou nemocí volně vychází z Kurosawova filmu Žít (1952).

Klimatickou politiku v Americe reflektuje dokument To the End režírovaný Rachel Lears. Nahlíží do „zákulisí sociálního a politického hnutí, v němž mladí lidé odmítají cynismus a samolibost vládnoucí vrstvy, která nedokázala smysluplně řešit existenční hrozbu, jíž čelíme“. Rachel Lears zpracovala „naléhavý příběh o zrodu hnutí, který vypráví prostřednictvím příběhů čtyř zásadních mladých vůdkyň – Alexandrie Ocasio-Cortez, Varshini Prakash, Alexandry Rojas a Rhiany Gunn-Wright“.

Na Oscara nominovaná dokumentaristka Rory Kennedy ve svém filmu DOWNFALL: The Case Against Boeing publikum pro změnu zavede do pozadí kauzy kolem havárií letadel společnosti Boeing, která si vybudovala pověst na důsledné snaze o bezpečnost. Skrze výpovědi bývalých zaměstnanců a zaměstnankyň, ale i leteckých expertů a expertek a rodin pozůstalých dokument rozkrývá kulturu zatajování a podvodů, která panuje ve zkorumpované společnosti, jež upřednostnila zisky nade vše ostatní.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru